Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz – różnice między połączeniami bezprzewodowymi

Zofia

Analitycy rynkowi twierdzą, że w najbliższym czasie każda osoba pracująca w zawodzie związanym z nowymi mediami będzie posiadać co najmniej trzy urządzenia zdolne połączyć się z Internetem. Na razie te liczby są nieco mniejsze, nie trzeba być jednak uważnym obserwatorem by zauważyć, że do domowego routera jest nieraz podłączonych bardzo wiele różnego rodzaju sprzętów. Rzecz jasna nie wpływa to korzystnie na jakość, siłę i stabilność sygnału.


Standardem jest już, że z domową siecią łączą się nasze telefony i tablety, o komputerach nie wspominając. Zakładając zatem, że w rodzinie o klasycznym układzie 2+2 każdy domownik ma swój komputer, telefon, a na te cztery osoby przypadają dwa tablety to mamy już dziesięć urządzeń, które do routera są podłączone niemal regularnie.

W XXI wieku bardzo popularne stało się natomiast pojęcie Internetu rzeczy, czyli wszystkich przedmiotów codziennego użytku, które wyposażone są w moduł Wi-Fi – załóżmy zatem, że z siecią łączy się dodatkowo telewizor, konsola oraz lodówka. To kolejne trzy sprzęty, nasz licznik zatrzymuje się zatem na 13 urządzeniach regularnie korzystających z sygnału rozdzielanego przez router. A w kolejce czekają kolejne sprzęty, które w najbliższym czasie mogą wymagać połączenia z Internetem – piekarniki, pralki czy nawet doniczki. W skrócie: cały dom.

Kup Router już teraz!

Kroplą, która przelewa czarę goryczy tych, którzy lubią cieszyć się szybkim i niezawodnym łączem jest fakt, że wpływ na siłę i stabilność sygnału mają również inne urządzenia domowe, takie jak radio, kuchenka mikrofalowa czy też elektroniczne nianie, a nawet routery sąsiadów – fale przez nie rozdzielane przenikają się wzajemnie bardzo negatywnie wpływając na jakość sygnału. Być może niektórzy zauważyli również, że po zmianie pakietu u naszego dostawcy Internetu szybkość transmisji danych miała wzrosnąć.

Naszą frustrację wzbudzał fakt, że przecież wcale tak się nie stało – winny był jednak niekoniecznie dostawca usługi, a przynajmniej nie tylko on. Problemem mógł być nasz stary, jednopasmowy router, który nie radził sobie z taką ilością przesyłanych danych i stanowił dla nich wąskie gardło, stąd przy intensywnym obciążeniu łącza – na przykład podczas grania przez sieć czy oglądania filmów w wysokiej jakości – połączenie nie tylko nie przyśpieszało, ale często wręcz było zrywane.
 
TP-Link TL-WDR3600
Rozwiązanie tych problemów mamy jednak w zasięgu ręki – jest nim router dwupasmowy, czyli Dual Band. W przeciwieństwie do routerów starszej generacji pracuje on na innej częstotliwości – 5 GHz, podczas gdy pozostałe urządzenia na 2,4 GHz. 13 kanałów, na które podzielono zakres częstotliwości sieci Wi-Fi 2,4 GHz, przenikało się wzajemnie. Stąd brały się opisane wcześniej zakłócenia. Takich ograniczeń nie mają routery Dual Band. Zakres częstotliwości 5 GHz podzielony jest na 19 kanałów – największą zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że poszczególne sygnały się nie przenikają, dzięki czemu zakłócenia są sporadyczne.

Nie znaczy to jednak, że praca na paśmie 5 GHz to same plusy. Niestety możliwość łączenia się z sygnałem nadawanym na tej częstotliwości mają tylko nowsze urządzenia. Nie oznacza to wcale jednak, że mając starego laptopa o urządzeniu typu Dual Band powinniśmy jak najszybciej zapomnieć – potrzebna będzie jednak wymiana karty sieciowej na model zdolny obsłużyć tego typu router lub kupno urządzenia pracującego na obu częstotliwościach (o czym za chwilę). Ze smartfonami i tabletami nie powinno być najmniejszych problemów, przed wymianą routera warto się jednak upewnić, czy nasze sprzęty będą współpracować.
 
I nawet mimo że routery Dual Band mają nieco mniejszy zasięg niż tradycyjne urządzenia tego typu (wyższe pasma są bardziej podatne na tłumienie) to warto w nie zainwestować. Częstotliwość 5 GHz jest po prostu o wiele mniej zatłoczona, stąd możliwość wystąpienia zakłóceń jest odpowiednio niższa. Kupując router dwupasmowy należy też ocenić, z jakiej częstotliwości będziemy korzystać częściej – standardowej 2,4 GHz, czy wyżej, 5 GHz. Najczęściej bowiem urządzenia te są w stanie pracować tylko na jednej częstotliwości, co może nieco ograniczać.

W sprzedaży znajdują się jednak również routery zdolne generować sygnał dla obu pasm jednocześnie – i w chwili obecnej jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla osób posiadających sprzęty elektroniczne różnych generacji,
bowiem starszy laptop bez problemu znajdzie sygnał na standardowej częstotliwości, natomiast nowsze urządzenia mobilne pracować będą stabilniej i szybciej.
 
I nawet jeśli dzisiaj jeszcze nie mamy komputera zdolnego odbierać sygnał Wi-Fi na tym paśmie a zamierzamy zainwestować w nowy router to wybór modelu pracującego na obu częstotliwościach wydaje się być rozsądnym wyjściem. Nie ograniczamy się w żaden sposób w kwestii starszych urządzeń, nie musimy też nic w nich wymieniać, ale dajemy sobie i innym domownikom możliwość skorzystania z wolnej od ograniczeń znanych ze standardowego pasma przenoszenia danych sieci. Zresztą 5 GHz routery w niedługim czasie powinny stać się standardem, tak jak dzisiaj standardem jest cyfrowa telewizja naziemna.

Kup Router już teraz!

Polecane routery
  • 149 zł
  • 219 zł
  • 69,99 zł
  • 449 zł
  • 169 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!