Soundbar czy głośniki? Które urządzenie jest lepsze i które wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są wady i zalety soundbara i głośników jakie są ceny soundbarów które urządzenie warto wybrać
Autor: Łukasz

Wiele osób, dążących do stworzenia domowego centrum multimedialnego, zastanawia się, jakie urządzenia wybrać. Bez wątpienia najlepiej sprawdzają się głośniki i soundbar, zapewniające odpowiednią jakość dźwięku. Które z nich jednak wybrać? Jakie są różnice obu produktów?

Zobacz także: Gdzie ustawić soundbar w pokoju?

Soundbar czy głośniki? Wady i zalety obu rozwiązań

Na wstępie warto zrozumieć, że wybór pomiędzy głośnikami i soundbarem wcale nie jest taki łatwy. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji kupującego, jego możliwości finansowych oraz geometrii pomieszczenia, w którym ma się znaleźć sprzęt do muzyki. Takie same rozważania można odnieść na przykład do jakości dźwięku. Oba te urządzenia są w stanie zapewnić doskonałe, czyste i płynne brzmienia, ale jest to cecha wyjątkowo subiektywna. Należy jednak zaznaczyć, że soundbary posiadają w tym kontekście pewne ograniczenie w postaci wielkości zastosowanych przetworników. Powoduje to, że w modelach wysokotonowych i średniotonowych głośniki są stosunkowo małe, przez co delikatne wartości dźwięku mogą być zatracone.

Standardowe głośniki nieco lepiej sprawdzają się również w kontekście przestrzenności dźwięku. Soundbary w formie długiej listwy posiadają we wnętrzu różnego typu głośniki, które kierunkują dźwięk w jedną stronę. Przewagą zewnętrznych głośników jest w tym przypadku fakt, że można je dowolnie umiejscowić, wedle własnych upodobań i preferencji co do przestrzennego rozchodzenia się dźwięków. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w sytuacji, gdy czynnikiem decydującym ma być łatwość ulokowania sprzętu. Soundbar, jako jeden element, bez problemu można umiejscowić pod telewizorem lub w jego pobliżu, dodatkowo w łatwy sposób chowając kable. W przypadku głośników, a zwłaszcza całego zestawu, proces ten wcale nie musi być taki prosty.

Soundbar zdecydowanie wygrywa z głośnikami, jeśli pod uwagę weźmiemy funkcjonalność lub konfigurację. W przypadku pierwszej z tych cech chodzi o dostępność takich modułów, jak Wi-Fi, Bluetooth czy dedykowanych aplikacji mobilnych, czego w wielu głośnikach brakuje. Jeśli zaś chodzi o konfigurację, podłużna lista również jest łatwiejsza w ustawieniu i uruchomieniu, niż zestaw złożony z kilku głośników.

 • 1 490 zł
 • 3 499 zł
 • 990 zł
 • 1 090 zł
 • 1 890 zł
 • 690 zł
 • 4 999 zł

Cena przy wyborze głośnika i soundbara

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, soundbary znajdziemy w kilku przedziałach cenowych. Wiele modeli można kupić nawet za mniej niż 1000 złotych (tak jak np. Samsung HW-T450), zyskując przy tym bardzo dobrą jakość dźwięku. Urządzenie marki Samsung występuje jeszcze w dwóch bardziej zaawansowanych wersjach (HW-T550 SOUNDBAR SAMSUNG i HW-T650 SOUNDBAR SAMSUNG), jednak najtańsza z nich z pewnością zaspokoi oczekiwania w zakresie przestrzenności i głębi emitowanych dźwięków. Głośniki, za które należy zapłacić podobną cenę, być może i są w stanie zapewnić lepsze doznania przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki, jednak zakres zalet po stronie soundbara wciąż sprawia, że wydaje się on lepszą inwestycją.

Z drugiej strony poszczególne modele „podłużnej listwy” reprezentują również wyższą półkę cenową. Przykładem jest urządzenie Samsung HW-Q800T, którego cena wynosi około 2500 złotych. W zamian za to otrzymujemy jednak moc na poziomie 330 W, dwa złącza HDMI, moduły Wi-Fi i Bluetooth, a przede wszystkim aż siedem przestrzennych głośników i subwoofer z mocą 160 W. Dodając do tego szereg dodatkowych funkcji i rozwiązań, decyzja o wyborze tego sprzętu wydaje się bardzo trafna. Jeszcze lepsze wrażenia można odnieść w przypadku modelu HW-Q950T SOUNDBAR SAMSUNG, wyróżniającego się mocą na poziomie aż 546 W i łącznie aż 19 głośnikami.

Soundbar czy głośniki - ostateczny werdykt

Rzecz jasna wybór odpowiedniego urządzenia powinien być czysto subiektywną decyzją. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Można do nich zaliczyć następujące:

 • soundbar jest lepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń, w którym nie ma zbyt wielu przeszkód na drodze odbijania dźwięku od ścian,
 • soundbar idealnie spisze się jako dodatek lub nawet zamiennik do głośników telewizora, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca i idealnie wpisując się w minimalistyczny design,
 • głośniki pozwalają na dowolność w zakresie umiejscowienia ich w pomieszczeniu,
 • głośniki dają możliwość rozbudowywania sprzętu grającego i dopasowywania go do własnych upodobań w zakresie jakości dźwięku.

Dokonując wyboru pomiędzy oboma typami - soundbarem i głośnikami, przede wszystkim warto się zastanowić, do czego mają one służyć. Nawet tańsze rozwiązanie może zapewnić lepsze wrażenia podczas oglądania telewizji czy słuchania różnego rodzaju muzyki. Jeśli z kolei cena nie jest kluczowym aspektem przy zakupie sprzętu grającego, warto postawić na sprzęt, który idealnie wpisze się w oczekiwania i wymagania dotyczące jakości.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link