Rozmrażanie lodówki – potrzebne czy zbędne?

Autor: Zosia

Okresowe rozmrażanie lodówki jest obowiązkowe, jeśli chcemy, by zakupiony sprzęt działał przez długie lata. Zamrożona na kość chłodziarka będzie pobierać dużo więcej prądu niż zazwyczaj, a nadmiar lodu znacznie ograniczy miejsce do przechowywania. Jak prawidłowo rozmrażać lodówkę?

mycie lodówki szmatką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak często rozmrażać lodówkę;
 2. czy konieczne jest rozmrażanie lodówki „no frost”;
 3. jak wygląda rozmrażanie lodówki krok po kroku;
 4. na czym polega automatyczne rozmrażanie lodówki;
 5. jakich środków można użyć, żeby szybciej rozmrozić lodówkę.

Jak często należy rozmrażać lodówkę?

Kobieta zaglądająca do lodówki

Lodówka jest niezastąpionym sprzętem gospodarstwa domowego. Gdy decydujemy się na wybrany model, mamy nadzieję, że posłuży nam on przez długie lata. Żeby tak się stało, o lodówkę trzeba dbać. Tak samo jak inne sprzęty, wymaga ona czyszczenia, a przede wszystkim rozmrażania. Stare modele lodówek powinno się myć przynajmniej raz na 2 miesiące, nowsze co pół roku.

Ile trwa rozmrażanie lodówki? Jest to proces czasochłonny, dlatego warto wiedzieć, jak się do tego zabrać. Może potrwać nawet od kilku do kilkunastu godzin.

Lodówki no frost – czy trzeba je rozmrażać?

Lodówki no frost to hit na rynku sprzętów do użytku domowego. Są to chłodziarki wyposażone w nowoczesny system obiegu powietrza, który zapobiega odkładaniu się lodu. Dzięki temu rozmrażanie lodówki no frost nie musi być tak częste, jak w klasycznych modelach. Nie oznacza to, że powinniśmy zapominać o ich czyszczeniu. Lodówkę no frost warto odświeżać minimum dwa razy do roku.

Rozmrażanie lodówki krok po kroku

Rozmrażanie lodówki zajmuje dużo czasu, dlatego należy się na tę okoliczność odpowiednio przygotować. Warto zatem zużyć zapasy jedzenia, które przechowujemy. Nie zawsze jest możliwość ich przetrzymania w chłodnej temperaturze, a rozmrożone często nie nadają się do spożycia. Jak prawidłowo pozbawić lodówkę zamarzniętych kawałków lodu? Dobrze jest wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • zasilanie i regulacja temperatury – w momencie rozmrażania poziom chłodzenia powinien być ustawiony na 0. Lodówkę koniecznie należy odłączyć od prądu, ale nie można zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Kable zasilające nie powinny znajdować się blisko wody;
 • produkty żywieniowe – zanim zaczniemy rozmrażanie lodówki, powinna być ona opóźniona. Zamrożone jedzenie należy przechowywać w najbardziej chłodnym miejscu w domu, żeby się nie zepsuło;
 • szuflady i pojemniki – należy je wszystkie wyjąć i umyć płynem z ciepłą wodą, tak samo jak wnętrze lodówki. Muszą one całkowicie wyschnąć, zanim włożymy je z powrotem, ponieważ na mokrych elementach będzie się zbierał lód i tym samym – zmarnujemy swoją pracę;
 • czyszczenie z zewnątrz – jest równie ważne, jak mycie w środku. Oczywiście nie można tego zrobić, gdy trwa rozmrażanie lodówki w zabudowie, ale i ona sama wymaga pielęgnacji.

Drzwi lodówki i chłodziarki muszą pozostać otwarte do chwili zakończenia rozmrażania i całkowitego wyschnięcia wnętrza. Proces ten można przyspieszyć, wkładając do środka miskę z gorącą wodą lub usuwając lód tępym narzędziem.

Polecane lodówki
 • 2 699 zł
 • 3 999 zł
 • 1 899 zł
 • 1 599 zł
 • 6 999 zł

Jak działa automatyczne rozmrażanie lodówki?

Kobieta myjąca lodówkę

Niektóre chłodziarko-zamrażarki mają wbudowany system, który umożliwia automatyczne odmrażanie lodówki. Pozwala on na dłuższe zachowanie urządzenia w czystości, ponieważ we wnętrzu nie tworzy się warstwa szronu, do której zawsze przylega brud. Zamiast lodu są krople wody, które gromadzą się i spływają po tylnej ściance lodówki, wprost do przeznaczonego do tego pojemnika. Obecna w nim woda skrapla się i uwalnia na zewnątrz poprzez parowanie. Mimo udogodnień lodówkę z automatycznym systemem odmrażania powinno się raz do roku porządnie wyczyścić.

Preparaty pomocne przy rozmrażaniu lodówki

Żeby rozmrozić lodówkę, nie trzeba do tego używać żadnych specjalnych środków. Ważne jest jednak, aby była ona umyta dokładnie i pozbawiona wszelkich zapachów. Wielu konsumentów stosuje w tym celu domowe sposoby np. wodę z niewielką ilością sody oczyszczonej, octu lub soku z cytryny. Mikstur wcale nie trzeba przygotowywać samodzielnie, ponieważ w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego dostępne są gotowe preparaty przeznaczone do tego celu.

Formuła preparatu do pielęgnacji lodówek jest oparta na alkoholu, kwasach tłuszczowych pozyskiwanych z oleju kokosowego oraz na kwasie mlekowym. Jest on przeznaczony do usuwania wszelkich nieczystości z wnętrza chłodziarki, a przede wszystkim do wyeliminowania zaschniętych resztek produktów spożywczych. Spray, bo w takiej postaci sprzedaje się tego typu środki, usuwa również nieprzyjemne zapachy. Nadaje się do czyszczenia klasycznych lodówek, chłodziarek i zamrażarek. Jest łatwy w użytkowaniu i bardzo wydajny. Pojemność 500 mililitrów starcza na długi czas.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów