Rodzaje tunerów – DVB-T, DVB-C i DVB-S

Z tego artykułu dowiesz się:czym jest tuner DVB-T i jak go wybrać który tuner kupić – DVB-S czy DVB-S2 co warto wiedzieć o tunerze DVB-C
Autor: Sara

Potrzebujesz tunera do telewizora, ale nie wiesz, który rodzaj jest Ci potrzebny? W takim razie koniecznie zajrzyj do naszego artykułu – dowiesz się z niego, do czego służy tuner DVB-T, kiedy przydatny okazuje się tuner DVB-S, a kiedy DVB-S2, oraz komu jest potrzebny tuner DVB-C. Sprawdź już teraz!

Zobacz także: Tuner DVB-T – jaki model wybrać?

Czym jest tuner DVB-T i jak go wybrać?

Instalowanie tunera DVB-T USBTuner DVB-T znany jest również jako dekoder STB. Jest urządzeniem służącym do odbioru sygnału cyfrowego nadawanego naziemnie. Dzięki niemu możliwe jest zatem odbieranie na telewizorze kanałów dostępnych w standardzie DVB-T. Jaki tuner DVB-T warto wybrać?
 1. Po pierwsze upewnij się, że tuner DVB-T obsługuje wejście audio-video, które posiada Twój telewizor. Może to być złącze HDMI, SCART, RCA Chinch lub też Component video.
 2. Koniecznie wybierz tuner DVB-T obsługujący format HD – niektóre stacje nadają tylko w takiej rozdzielczości i gorszej klasy tuner nie mógłby ich odtwarzać.
 3. Sprawdź, czy tuner DVB-T umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku pamięci – wówczas będziesz móc nagrywać swoje ulubione programy.
 4. Dowiedz się, czy Twój tuner DVB-T pozwala na odtwarzanie dźwięku przestrzennego.
Polecane tunery dvb-t
 • 179,99 zł
 • 299 zł
 • 139,99 zł
 • 109,99 zł
 • 139,99 zł
Jaki tuner DVB-T kupić?

Czy wiesz że...

Możesz korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej, nawet jeśli nie posiadasz telewizora w mieszkaniu. Z powodzeniem możesz bowiem kupić tuner DVB-T, który podłączysz do swojego komputera! Taki dekoder powinien mieć złącze USB i wejście antenowe.

Jaki tuner DVB-T kupić?

Tuner DVB-S czy DVB-S2? Który wybrać?

Tuner DVB-S służy do cyfrowego odbioru sygnałów telewizyjnych i radiowych nadawanych drogą satelitarną. Dostęp do programów satelitarnych nie wiąże się z dodatkową opłatą poza miesięcznym abonamentem radiowo-telewizyjnym, więc zakup takiego tunera DVB-S może okazać się opłacalny. Oczywiście stosowany jest również przez satelitarne platformy cyfrowe, do których dostęp jest płatny i zazwyczaj uiszczany w formie miesięcznego abonamentu. Przeglądając asortyment naszego sklepu, możesz się jednak natknąć na dwa rodzaje tunerów DVB-S – oto one:
 • tuner DVB-S – odbiera programy telewizyjne i radiowe w jakości SD (Standard Definition) i HD, a nawet 3D. Sam tuner jednak nie wystarczy – do jego działania potrzebna jest również antena satelitarna o średnicy przynajmniej 60 cm oraz połączenie kablowe między talerzem a tunerem DVB-S;
 • tuner DVB-S2 – odbiera polepszony standard DVB-S2, który do transmisji treści HD wymaga mniejszej przepustowości. Obecnie najczęściej spotyka się tunery obsługujące zarówno standard DVB-S, jak i DVB-S2.

Tuner DVB-C – komu się przyda?

tuner dvb Ferguson Ariva 253 ComboTuner DVB-C przeznaczony jest do odbioru transmisji audio-video w sieciach kablowych, zwanych też cyfrową kablówką. To standard, który rozwija się coraz bardziej, ponieważ programy przesyłane drogą cyfrową cechują się o wiele wyższą jakością, zarówno obrazu, jak i dźwięku, niż w innych standardach, a co więcej, są w mniejszym stopniu narażone na zakłócenia. Możliwie jest również przesyłanie większej liczby programów radiowych i telewizyjnych przy wykorzystaniu podobnego zakresu częstotliwości co w przypadku telewizji analogowej.

Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne są bardzo nowoczesne tunery DVB, które obsługują wszystkie standardy – DVB-T, DVB-S oraz DVB-C. Takim urządzeniem jest np. Ferguson Ariva 253 Combo. Dzięki niemu nie będziesz musiał zmieniać dekodera, jeśli zechcesz odbierać programy TV w innym standardzie! Jeśli natomiast szukasz tunera, który będziesz mógł podłączyć do komputera, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Jak wybrać tuner USB do laptopa.

Coraz więcej producentów telewizorów umieszcza odbiornik DVB-S wewnątrz urządzenia, dzięki czemu kupowanie dodatkowego tunera zewnętrznego nie jest konieczne!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link