Czym jest QLED? Opis funkcji, wybór najlepszych modeli

Autor: Piotr

Technologia QLED jest innowacyjnym rozwiązaniem wśród telewizorów marki premium i oferuje niespotykaną wcześniej jakość obrazu. Tego typu modele różnią się od tradycyjnych urządzeń przede wszystkim doskonałą głębią wyświetlanych treści, a także niezliczoną ilością kolorów.

Telewizory Sony QLED w sklepie firmowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest technologia QLED
  2. jak działa technologia QLED i jakie są jej wady oraz zalety
  3. jaki model telewizora QLED wybrać

Czym jest technologia QLED?

Mężczyzna trzymający pilota w stronę napisu QLED

QLED oznacza kwantową diodę elektroluminescencyjną. Oznacza to, że urządzenie z tą technologią jest podobne do zwykłego telewizora LED, z tym wyjątkiem, że wykorzystuje małe nanocząstki zwane kropkami kwantowymi, aby doładować swoją jasność i kolor. Technologia została wprowadzona przez firmę Sony w 2013 roku, ale wkrótce potem Samsung zaczął sprzedawać własne telewizory QLED i nawiązał współpracę licencyjną z innymi producentami, dlatego teraz na rynku dostępnych jest coraz więcej marek, które decydują się na to rozwiązanie.

Kropki mają średnicę od 2 do 10 nanometrów i dają różne kolory w zależności od ich wielkości. Na przykład najmniejsze kropki skupiają się na kolorze niebieskim, większe na czerwonym. Kluczową kwestią w ich przypadku jest to, że są one w stanie wytworzyć silniej nasycone i precyzyjnie zdefiniowane kolory podstawowe z niebieskich diod LED, niż można uzyskać ze stosunkowo szerokiego, a tym samym nieprecyzyjnego spektrum światła związanego z białymi diodami LED.

Jak działa technologia QLED? Wady i zalety

Mimo że kropki kwantowe są atrakcyjne z wizualnego punktu widzenia, telewizor z technologią QLED wytwarza światło mniej więcej w taki sam sposób, jak zwykłe urządzenia bazujące na systemie LED - wykorzystując podświetlenie złożone z setek (lub w niektórych przypadkach z tysięcy) diod LED, które znajdują się za panelem LCD. To właśnie przez te diody obie technologie tak się nazywają.

Dla wielu użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie stoją za telewizorami QLED, nazwy „kropka kwantowa” czy „nanometry” mogą być nieszczególnie znajome. Warto jednak mieć świadomość, iż technologia ta została stworzona z myślą o wykluczeniu wszystkich problemów, jakie wcześniej wyróżniały modele z ekranami LCD. Zapewnia ona przede wszystkim niezwykle bogatą paletę kolorów i znacznie jaśniejszy obraz, co z kolei przyczynia się do bezproblemowego radzenia sobie z technologią HDR.

Główne zalety technologii QLED nierozerwalnie łączą się z oferowaną jakością obrazu – zarówno kontrast, głębia, odwzorowanie kolorów, jak i poziom czerni gwarantują niesłychanie widowiskowy efekt, służący niekiedy nawet w studiach filmowych. Z drugiej jednak strony modele z tą technologią z reguły mają dużą przekątną, przez co nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić, a w dodatku sporo kosztują.

Polecane telewizory
  • 2 699 zł
  • 2 299 zł
  • 5 799 zł
  • 2 199 zł
  • 2 999 zł

Jaki telewizor QLED wybrać?

Napis QLED

82-calowy Samsung QLED QE82Q60RAT jest obecnie jednym z najbardziej rozwiniętych przedstawicieli technologii QLED na rynku. Lista jego zalet jest niezwykle długa – są nimi chociażby 100% natężenie kolorów dzięki funkcji Quantum Dot, procesor Quantum 4K, optymalizujący obraz w czasie rzeczywistym, wykorzystujące uczenie maszynowe Inteligentne Skalowanie Obrazu czy technologia Quantum HDR, gwarantująca nowy poziom głębi szczegółów i kontrastu.

Znacznie niższa cena, ale równie efektowna jakość to główne zalety 65-calowego modelu Samsung QLED QE65Q67RAT. Za technologią QLED przemawia między innymi inteligentny tryb, który współgra nie tylko z wyświetlanymi treściami, ale i z otoczeniem. Przejawia się to dostosowaniem jasności ekranu i głośności do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Podobnymi zaletami odznacza się jego mniejszy odpowiednik – Samsung QLED QE55Q67RAT, czyli 55-calowy, posiadający rozdzielczość 3840 x 2160 telewizor dla wymagających osób, którym zależy na niesłychanie jakościowym przekazie.

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na duży telewizor, nie mają zasobnych kieszeni, a jednocześnie marzą o technologii QLED, powinny postawić na Samsunga QLED QE43Q60RAT, czyli jeden z najlepszych modeli z tej półki cenowej. Ten telewizor dodatkowo daje możliwość niemal idealnego wpasowania w otaczającą przestrzeń – jest to możliwe dzięki technologii Ambient, systemowi Maskowania Kabli, a także minimalistycznemu designowi. Wszystko to sprawia, że odczuwanie radości z oglądania telewizji jest jeszcze większe.

Bezpośrednie, 4-krotne strefowe podświetlenie, Quantum HDR 1000 i bezramkowy design – to z kolei główne zalety modelu Samsung QLED QE55Q70RAT. Technologia QLED, odpowiedzialna za zachwycającą jakość obrazu sprawia, że telewizor ten nie ma sobie równych, biorąc pod uwagę sprzęt reprezentatywny dla tej półki cenowej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów