Jak prać firanki – automatycznie czy ręcznie, w ilu stopniach, jakim programem?

Autor: Joanna

Pranie firanek nierzadko stanowi wyzwanie. Większość gospodarzy staje przed dylematem, jaki program wybrać i czy to bezpieczne, a może jednak lepiej wyprać ręcznie. Gdy będziemy przestrzegać kilku zasad przywracania czystości i świeżości firan, czynność prania stanie się znacznie bardziej komfortowa.

Kobieta wkładająca pranie do pralki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wyprać firanki, aby nie uległy zniszczeniu, odbarwieniu i odkształceniu
  2. w jakiej temperaturze prać firanki
  3. jak prać firanki w pralce, a kiedy zdecydować się na pranie ręczne

Jak prać firany w pralce automatycznej?

Mocenie w misce białej firany

Pranie firanek w pralce automatycznej to szybki i komfortowy sposób na odświeżenie materiału z kurzu i nieprzyjemnych zapachów. Niestety nie wszystkie firany dobrze tolerują taki sposób czyszczenia, aczkolwiek istnieje pewien kanon uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać, aby nie zniszczyć materiału. Przede wszystkim należy wcześniej odpowiednio przygotować firanę poprzez dokładne jej wytrzepanie i kilkugodzinne moczenie w wannie lub misce z letnią wodą nieprzekraczającą 30–40 °C i detergentem wybielającym. Można także dodać sodę oczyszczoną lub kilka kropel płynu do naczyń. Tak przygotowana firana, szczególnie długo nieczyszczona, jest gotowa do dalszej obróbki. Przed włożeniem firany do bębna poleca się zdjęcie wszelkich elementów zdobniczych, złożenie jej w kostkę oraz zabezpieczenie siateczkowym workiem do prania delikatnych ubrań, którego konstrukcja ułatwia przepuszczanie wody i cyrkulację temperatury. Ostatecznie można również wykorzystać poszewkę na poduszkę. Ten zabieg wskazany jest szczególnie w przypadku firan makaronowych, których podczas luźnego prania mogą się splątać, a ich rozplątanie będzie kłopotliwe i czasochłonne. Trzeba też pamiętać, aby nie przeładować bębna, zwłaszcza w przypadku dużych, ciężkich firan. Tylko pralka z głębokim bębnem, taka jak Samsung AddWash WW80K5210UW o pojemności 8 kg lub Bosch WAW24540PL VarioProtect, która pomieści ładunek o wartości nawet 9 kg, posiada moce przerobowe do obróbki pokaźnych rozmiarów firan. Z łatwością upora się ona także z zasłonami, kotarami i innymi tekstyliami.

Polecane pralko-suszarki
  • 4 999 zł
  • 4 499 zł
  • 1 699 zł
  • 3 299 zł
  • 2 399 zł

W jakim programie prać firany, ile stopni ustawić?

Białe firany w oknie

Pranie firanek w pralce może być całkowicie bezpieczne, pod warunkiem wyboru odpowiedniego programu. Niektóre pralki posiadają wbudowane funkcje prania firan, które automatycznie dobierają parametry wirowania, temperatury i czasu trwania cyklu, tak jak Miele WCR870 WPS TDos XL & WiFi. Urządzenie posiada dodatkowo TwinDos, czyli technologię inteligentnie dobierającą ilość i rodzaj potrzebnego środka piorącego na dany cykl i wkład prania, co pozwoli dodatkowo zaoszczędzić nawet 30% detergentów. Natomiast kiedy pralka nie posiada takiego rozwiązania, należy wybrać program prania ręcznego lub delikatnego, np. do prania jedwabiu, bielizny czy dziecięcych ubrań. Takie programy posiada wiele pralek, np. Candy GrandoVita GSV34 126DC3, Amica DAW 6103 LSW czy Electrolux EW7F348SP Perfect Care, które dostosowują ruchy bębna oraz jego mikrośrodowisko do rodzaju i ciężaru wkładu. Szeroki asortyment pralek dostępny na rynku pozwoli zaspokoić potrzeby każdego użytkownika. Pranie firanek w pralce można przeprowadzić nawet wtedy, kiedy pralka nie posiada takich opcji. Wystarczy nastawić podstawowy program, skrócić czas jego pracy do minimum, np. 30–40 minut, i ograniczyć wirowanie na niski poziom. Warto też wybrać odpowiednią temperaturę. Ta jednak zależy od rodzaju firanki oraz zastosowanych detergentów. Niektóre środki piorące aktywują się dopiero w wodzie o temperaturze 40 °C. W takim razie w ilu stopniach prać firanki? Optymalną temperaturą jest 30–40 °C. Nie wszystkie jednak firany można prać automatycznie. Najlepszym sposobem uchronienia jej materiału przed zniszczeniem jest zapoznanie się z informacjami na metce lub opakowaniu i kierowanie się wskazówkami producenta.

Jak prać firanki, aby nie były pogniecione?

Zagniecenia to nieuniknione zjawisko podczas prania w pralce automatycznej, ale można je zminimalizować dzięki prostym sztuczkom. Najważniejsze jest prawidłowe złożenie firan w kostkę. Niechlujnie umieszczona w worku lub pozostawiona luzem w bębnie, może prowokować trwałe lub trudne do rozprostowania marszczenia. Pranie firan nie musi się również wiązać z ich wielogodzinnym i męczącym prasowaniem. Uporać się z głębokimi zagnieceniami pomoże dobrej jakości żelazko z regulowaną temperaturą oraz opcją emisji pary wodnej, np. Philips Azur Elite GC5036/20 do pracy na desce do prasowania, a także stacja parowa. Z pomocą takich modeli, jak Braun IS7143WH, Bosch TDS4050 czy Philips Perfect Care Elite Plus GC9675/80 wygodnie, szybko i komfortowo można rozprostować wiszące firany, co jeszcze bardziej usprawni wygładzanie zmarszczek. Z pomocą śpieszy też generator pary Tefal Ixeo Power QT2020.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów