Kontrola rodzicielska na telefon – iPhone i Android

Anna Zacharuk

Kontrola rodzicielska na telefon ma za zadanie chronić zdrowie i bezpieczeństwo małoletnich. Możesz ustawić na telefonie pociechy blokadę na nieodpowiednie treści oraz limit czasu na korzystanie z internetu lub aplikacji. Zobacz, jakie masz opcje do wyboru. Oceń, które z nich są dla ciebie przydatne i wybierz tę opcję, która najbardziej do ciebie przemawia.

Aplikacja do kontroli telefonu dziecka – wątpliwości i możliwości

Zastanawiasz się, która aplikacja do kontroli telefonu dziecka będzie najlepsza, aby pozostawić balans między troską i zaufaniem a kontrolowaniem? Od ciebie zależy, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest dziecko, ile czasu spędza przed ekranem telefonu, oraz mieć wpływ na to, z jakiego rodzaju aplikacji korzysta, masz parę opcji do wyboru.

 

Po pierwsze, możesz skorzystać z ustawień telefonu – pozwalają na to zarówno telefony z systemem Android, jak i iOS. Po drugie, możesz skorzystać z oferty operatora komórkowego. A po trzecie –z bezpłatnej lub płatnej aplikacji. Naturalnie potrzebna jest także rozmowa z dzieckiem. Opowiedz mu, co może robić na telefonie, a czego nie. Uprzedź je, aby dało ci znać, jeśli w czasie korzystania ze smartfona coś je zaniepokoi.

 

iPhone – kontrola rodzicielska

Większość modeli smartfonów Apple możesz zabezpieczyć podczas pierwszej konfiguracji. Dlatego najlepiej pomyśl o tym na początku przygody twojego dziecka z własnym smartfonem. Skonfiguruj go odpowiednio wcześniej.

Konieczne jest, aby utworzyć dla dziecka konto Apple ID w usłudze iCloud. Aby to zrobić w dowolnym modelu iPhone'a, na przykład w iPhone 14 otwórz „Ustawienia na własnym iPhonie”, a następnie wybierz swoje imię i nazwisko. Po rozwinięciu się menu wybierz opcję „Chmura rodzinna” i „Dodaj członka rodziny”. W tym miejscu utwórz konto dla dziecka. Potem postępuj zgodnie z poleceniami, które będą się kolejno wyświetlały. Po zakończeniu procesu rejestracji zaloguj się na konto Apple dziecka na jego iPhonie.

Teraz możesz ustawić kontrolę rodzicielską. Włącz w opcji „Ograniczaj treść i prywatność” funkcję „Czas przed ekranem”. Możesz w telefonach z systemem Apple iOS zablokować lub ograniczyć dostęp do określonych aplikacji i funkcji. Możesz tam także dokładnie określić, jak ma wyglądać blokada rodzicielska. iPhone pozwala ustawić ograniczenia dotyczące treści przeznaczonych dla dorosłych, robienia zakupów, pobierania aplikacji i plików.

 


  • 139 zł
  • 299 zł
  • 1 099 zł
  • 759 zł
  • 559 zł
  • 499 zł
  • 1 249 zł
  • 699 zł
  • 699 zł
  • 1 229 zł

 

Kontrola rodzicielska na Android

W systemie Android kontrolę rodzicielską możesz dostosować w zakładce „Ustawienia”. Wybierz opcję „Użytkownicy” i utwórz nowe konto. Następnie oznacz opcję „profil z ograniczonym dostępem”. Potem przejdź przez ustawienia krok po kroku i zapisz własne preferencje. Po kolei oznaczaj, na co dziecku pozwalasz, a co mu blokujesz. Smartfony i telefony z systemem Android wystarczy więc odpowiednio skonfigurować, zanim trafią w ręce dzieci.

 

Oferta kontroli rodzicielskiej od operatora komórkowego

Operatorzy sieci komórkowych także mają w ofercie kontrolę rodzicielską. Propozycje różnią się nieznacznie u każdego z nich. Dlatego najlepiej, jeśli sprawdzisz, jakie opcje daje twój dostawca. Zazwyczaj jest to usługa płatna, ale są to kwoty rzędu kilku złotych miesięcznie. Jako rodzic dostaniesz dostęp do panelu administracyjnego. Możesz tam ustawić blokady na strony internetowe dla dorosłych, limit godzinowy dostępu do sieci, określisz też, z których aplikacji dziecko może korzystać, a z których nie. Dodatkowo każdy operator ma jeszcze własne propozycje, z których można skorzystać według potrzeb.

 

Bezpłatne aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Bezpłatną aplikacją, nieingerującą zbyt mocno w prywatność dziecka, jest Family Link. Dostajesz ją, gdy zakładasz pocztę elektroniczną z domeną „gmail.com” dla dziecka poniżej 13. roku życia. Twój adres w domenie „gmail.com” oraz numer telefonu zostaje powiązany z kontem i numerem telefonu dziecka. Zostajesz więc administratorem konta dziecka i po zainstalowaniu aplikacji na swoim telefonie masz wgląd do niektórych aktywności na jego telefonie.

 

W swojej aplikacji możesz:

·        ·        sprawdzić, gdzie dziecko jest w danym momencie;

·       ·         sprawdzić, jak długo i z jakich aplikacji korzystało w ciągu dnia;

·       ·         ustawić lub zmienić limit dzienny na używanie aplikacji (w sumie lub na poszczególne aplikacje);

·        ·        zablokować możliwości korzystania z telefonu (w godzinach przeznaczonych na sen czy naukę);

 ·        zablokować aplikacje, które są nadużywane.

 


Chłopiec leży i patrzy na smartfon


Ustawiane przez ciebie ograniczenia wyświetlają się w czasie rzeczywistym na telefonie dziecka. Gdy więc to zrobisz, od razu porozmawiaj z nim i wyjaśnij przyczynę blokady czy zmianę limitu. Opowiedz mu także, na czym polega opcja „Pora na sen”, i pokaż, jak może przy tym ustawieniu do kogoś zadzwonić. Na ekranie dziecka wyświetlają się napis „Pora na sen” oraz przycisk „Alarm”, który pozwala wykonać połączenie telefoniczne. To ważne, aby dziecko wiedziało, jak się skontaktować z kimś w razie potrzeby.

 

Oczywiście aby korzystać z opcji, które daje bezpłatna aplikacja, należy wyrazić zgodę na np. włączenie lokalizacji. Po jej udzieleniu dziecko nie będzie mogło samo jej wyłączyć. To dlatego w każdej chwili można podejrzeć, gdzie się ono znajduje.

Poza tym bezpłatne aplikacje wykorzystują jedynie funkcje dostępne w każdym telefonie i nie wymagają dodatkowych opcji. Te byłyby już płatne.

 

Aplikacje płatne do kontroli rodzicielskiej w telefonie dziecka

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad telefonem dziecka, potrzebujesz aplikacji płatnej. Przed jej wyborem dokładnie sprawdź producenta. Jeśli się zdecydujesz na taką aplikację, przy jej instalowaniu musisz udzielić dostępu do m.in.: aparatu, kamery, mikrofonu, poczty elektronicznej, kontaktów, GPS, serwisów społecznościowych, aktywności w sieci, a nawet haseł do kont. Podejdź więc do niej z ograniczonym zaufaniem, sprawdź, czy firma na pewno jest w rejestrach sądowych, czy są opinie na jej temat. Pamiętaj, że to transakcja wiązana. Ty będziesz mieć dostęp do danych dziecka, ale firma, której udzielisz zgód, także.

 

Kontrola telefonu dziecka dzięki zaawansowanym, płatnym aplikacjom jest praktycznie nieograniczona. Jako rodzic oprócz wszystkich informacji, które dostępne są bezpłatnie, dostajesz także pełny wgląd do treści pisanych, publikowanych i wyszukiwanych przez dziecko. Aplikacja rejestruje każdy zapis w social mediach, wyszukiwarkach internetowych, otwieranych stronach, a nawet treść SMS-ów. Zanim się zdecydujesz na taką kontrolę, zastanów się, czy zbyt mocno nie będzie ograniczała prywatności dziecka.

Dziewczynka z telefonem siedzi na łóżku 

Jak wyłączyć kontrolę rodzicielską Android, iOS lub w aplikacji

Zastanawiasz się, czy to możliwe, a jeśli tak, to jak wyłączyć kontrolę rodzicielską? Android i iPhone uwolnisz od opcji kontroli rodzicielskich w ustawieniach. W iPhonie wyłączasz opcję „Ograniczaj treść i prywatność”. W Androidzie zaś usuwasz użytkownika utworzonego na potrzeby kontrolowania telefonu dziecka. W ten sposób przywrócone zostają pierwotne ustawienia telefonu i nie będzie on już śledził czynności, które będą na nim wykonywane. W przypadku aplikacji do kontroli rodzicielskiej postępuje się jak w przypadku każdej innej, czyli wystarczy ją po prostu odinstalować.

 

Kontrola rodzicielska w telefonie dziecka

Niestety wszyscy codziennie jesteśmy pod wpływem różnego rodzaju ekranów. Bardzo często korzystamy z nich zbyt długo. Stąd już tylko krok od problemów z zaśnięciem, stanu zdenerwowania, rozstroju, a nawet rosnącej agresji. Takie przebodźcowanie ma naprawdę zły wpływ na samopoczucie człowieka – nie tylko dziecka. Dlatego gdy ograniczysz dziecku korzystanie z telefonu, rozważ także nałożenie limitu na swój i pokaż to dziecku.

 

W zamian za limit na aplikacje możesz także zaproponować wspólne spędzanie czasu. Dla pewności przeanalizuj czas, który dziecko spędza także przy innych urządzeniach ekranowych. Łatwo bowiem – nakładając blokadę rodzicielską na telefon – przekierować jego zainteresowanie na telewizor, laptop czy tablet.

 

Kontrola rodzicielska na telefon – podsumowanie

Do twojej subiektywnej oceny należy, w jakim stopniu chcesz kontrolować telefon swojego dziecka. Możesz ustawić blokady w ustawieniach telefonu lub skorzystać z odpowiedniej aplikacji. Kontrola rodzicielska to także opcja, którą dokupisz u operatora komórkowego. Jeśli potrzebujesz zaawansowanych opcji, kup sprawdzoną aplikację płatną. Pamiętaj jednak, że żadna aplikacja nie zastąpi rozmowy, edukacji i czasu spędzanego razem z dzieckiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!