Laptop Full HD, 2K czy 4K – jaką rozdzielczość ekranu wybrać?

Autor: Ola

Kupujesz nowego laptopa do użytku domowego? Przyglądając się jego specyfikacji technicznej, koniecznie zwróć uwagę na rozdzielczość ekranu – to ten parametr będzie najbardziej wpływać na Twój codzienny komfort użytkowania sprzętu. Jaka rozdzielczość ekranu laptopa będzie odpowiednia? Podpowiadamy!

rozdzielczość laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest rozdzielczość ekranu laptopa,

- jakie są najczęściej spotykane rozdzielczości,

- co sprawdzi się lepiej na co dzień: ekran Full HD czy 4K.

Czym w zasadzie jest rozdzielczość ekranu?

W dużym uproszczeniu – rozdzielczość ekranu laptopa to liczba pikseli (liczonych w pionie i poziomie), które będą na nim wyświetlane. Zasada wyboru jest prosta – im jest ich więcej, tym lepiej dla użytkownika, gdyż zyskuje on lepszą jakość obrazu. Większa liczba pikseli oznacza również większy obszar roboczy – informacje będą mogły być czytelniej rozlokowane na ekranie, co podniesie komfort podczas korzystania z komputera.

UWAGA!

Wysoka rozdzielczość ekranu ma sens tylko wtedy, gdy idzie w parze z jego wielkością. Stosunek tych dwóch wartości określa się mianem zagęszczenia pikseli i wyraża w postaci współczynnika PPI (piksele na cal). Im wyższy współczynnik PPI, tym więcej szczegółów zobaczysz na ekranie.

Rozdzielczość ekranu laptopa – jakie masz możliwości?

rozdzielczość ekranu laptopaPrzyglądając się dostępnym na rynku laptopom, możesz zauważyć, że najczęściej pojawiające się rozdzielczości ich ekranów to:

  • rozdzielczość HD (1366 x 768 pikseli) obecnie jeden ze słabszych formatów, który sprawdzi się jednak w przypadku mniej wymagających użytkowników,
  • rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) – znacznie lepsza jakość obrazu, która będzie wystarczająca nawet w przypadku profesjonalnego zastosowania laptopa, chociażby w roli komputera dla grafika,
  • rozdzielczość 2K (2048×1152) dobra jakość obrazu, która jednak ustępuje wariantowi 4K. Będzie zupełnie wystarczająca przy wykonywaniu codziennych czynności na laptopie – sprawdzania poczty czy surfowania po internecie,
  • rozdzielczość 4K (4096 x 3112 pikseli) – obecnie najlepszy standard obrazu na rynku. Warto zdecydować się na taki ekran, jeśli profesjonalnie korzystasz z komputera – przy tworzeniu grafiki czy filmów. Za laptop o takich parametrach musisz jednak sporo zapłacić.

CZY WIESZ, ŻE…

W sklepach często można spotkać się z błędnym stosowaniem terminów Ultra HD i 4K w roli synonimów. W rzeczywistości są to jednak dwa różne standardy, choć nie sposób nie zauważyć, że dość do siebie zbliżone.

Polecane laptopy

Full HD czy 4K – wybieramy laptop na co dzień

laptop full hd Dell Inspiron 3576 15,6" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - R520 Grafika – Win10Zastanawiasz się nad tym, czy wybór laptopa 4K to dobry pomysł? Nie sposób nie przyznać, że ma to wiele zalet – chociażby świetną jakość obrazu, co z pewnością docenisz, oglądając filmy na laptopie. Zastanów się jednak, czy dla komfortu oglądania jesteś w stanie zapłacić za komputer dwa razy tyle co normalnie – taka będzie bowiem różnica pomiędzy sprzętem z ekranem Full HD i 4K. Jeśli więc zamierzasz korzystać z urządzenia jedynie do codziennych, prywatnych czynności, zakup laptopa Full HD może się okazać korzystniejszą opcją – zapłacisz znacznie mniej, a obraz będzie naprawdę zadowalający. Po laptop 4K niech sięgną z kolei profesjonaliści, w których przypadku dobry ekran odegra dużą rolę – graficy, filmowcy czy programiści.

Właśnie rozpoczynasz studia? Zobacz, jaki laptop przyda Ci się podczas nauki – oto nasz ranking: Ranking laptopów na studia 2019.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link