Jaką rozdzielczość monitora wybrać?

Autor: Sara

Producenci prześcigają się w rozdzielczościach ekranu. Na rynku dostępne są ekrany Full HD, WQHD, UHD 4K, a nawet 8K. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, czym tak właściwie jest rozdzielczość monitora i która z nich okaże się dla nas najlepsza.

Mężczyzna pracujący na dwóch monitorach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest rozdzielczość ekranu;
  2. jak sprawdzić rozdzielczość monitora;
  3. jaka rozdzielczość ekranu jest najlepsza.

Czym jest rozdzielczość ekranu?

Dziewczyna grająca w dynamiczne gry na dwóch monitorach

Rozdzielczość ekranu to gęstość rozmieszczenia pikseli. Przedstawia się ją za pomocą liczby pikseli w pionie i w poziomie. Im wyższa rozdzielczość ekranu, tym obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy. Już w smartfonach można spotkać rozdzielczości rzędu Full HD, Full HD+ czy nawet UHD 4K. Urządzenia te z racji niewielkich (w porównaniu do monitora) ekranów wyświetlają dzięki temu bardzo szczegółowy obraz. Liczba pikseli jest tak duża, że nie sposób dostrzec ich pojedynczo. Gdyby jednak sytuację odwrócić i na ekranie o wiele większym zastosować niską rozdzielczość, gołym okiem moglibyśmy dostrzec każdy piksel, a obraz stałby się niewyraźny. Takie zjawisko potocznie zwie się pikselozą.

PORADA EKSPERTA

Warto pamiętać, że im więcej pikseli, tym więcej szczegółów, co przekłada się także na zwiększoną powierzchnię roboczą. Na monitorze o rozdzielczości UHD 4K zobaczysz więcej szczegółów niż na tej samej wielkości monitorze o rozdzielczości Full HD!

Jak sprawdzić rozdzielczość monitora?

Jak sprawdzić rozdzielczość monitora w domu? W komputerach z systemem Windows 10 należy na pulpicie nacisnąć prawym przyciskiem myszy, a następnie przejść do opcji „Ustawienia ekranu”. Po chwili nastąpi uruchomienie się okna z dostępnymi ustawieniami i możliwością zmiany rozdzielczości. W przypadku korzystania z Macbooka wystarczy w lewym górnym rogu nacisnąć logo nadgryzionego jabłka, wybrać opcję „Ten Mac…”, a na końcu odnaleźć zakładkę „Monitory”.

PORADA EKSPERTA

W przypadku sprawdzania rozdzielczości ekranu w smartfonie, warto zajrzeć do specyfikacji technicznej dostępnej na stronie producenta. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu, wystarczy wykonać zrzut ekranu, a następnie sprawdzić jego wymiary – podana liczba pikseli będzie równała się rozdzielczości wyświetlacza.

Polecane monitory led i lcd
  • 799 zł
  • 629 zł
  • 2 529 zł
  • 499 zł
  • 859 zł

Jaka rozdzielczość ekranu jest najlepsza?

Obraz przedstawiający różnice w rozdzielczościach monitora

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jaka rozdzielczość ekranu jest najlepsza? Jaka będzie odpowiednia dla gracza, a jaka dla grafika? Nie jest powiedziane, że każdy z nas okaże się zadowolony z tej samej rozdzielczości. Preferencje i potrzeby są różne, dlatego rozdzielczość monitora należy dobrać indywidualnie.

MSI Optix MAG241C jest modelem, który idealnie sprawdza się na wyposażeniu gaming roomu. Ultraszybki czas reakcji 1 ms gwarantuje niesamowitą płynność w dynamicznych grach RPG czy strzelankach, a odświeżanie 144 Hz zapewnia, że nie ma mowy o żadnym efekcie smużenia. Zaletą MSI Optix MAG241C jest technologia AMD FreeSync, która synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z procesorem karty graficznej, co dodatkowo poprawia płynność rozgrywki i niweluje efekt rozrywania w szybkich scenach. Monitor MSI Optix MAG241C oferuje 23,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, a jego zakrzywiona konstrukcja sprawia, że trudno oderwać od niego wzrok. Gracze poszukujący większej przekątnej powinni zerknąć w kierunku Samsunga LC27JG50QQUXEN. Ten 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 także oferuje odświeżanie 144 Hz, a oprócz tego głęboką czerń, dzięki kontrastowi statycznemu 3000:1. Ponadto posiada funkcję Eye Saver, ograniczającą emisję szkodliwego światła niebieskiego oraz technologię Flicker Free, gwarantującą równomierne podświetlenie obrazu.

PORADA EKSPERTA

Najlepszą rozdzielczością ekranu jest rozdzielczość natywna, tzn. taka, jaką przewidział producent. Gwarantuje ona najwyższą jakość przewidzianą dla danego modelu. W przypadku rozdzielczości niższej lub wyższej, elektronika musi obraz przeskalować, co znacząco wpływa na jego ostrość.

Dla grafika interesującą propozycją może być 32-calowy monitor LG 32QK500-W. Oferuje on rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, matrycę IPS z podświetleniem LED oraz mnogość portów, którymi można podpiąć się do komputera. W LG 32QK500-W znalazło się nawet wyjście liniowe audio. Monitor ten znajdzie swoje miejsce również w biurze, a to za sprawą Trybu Czytania (Reading), który imituje efekt papieru. Pomaga w tym także redukcja emisji niebieskiego światła, co sprawia, że praca na komputerze staje się komfortowa nawet przez długie godziny. Interesującym nie tylko pod kątem designu, ale także niecodziennych proporcji, jest LG 29WK600-W. Monitor oferuje 29-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2560 x 1080 i proporcji 21:9, dzięki czemu staje się ultrapanoramiczny. Oznacza to, że jest on propozycją skierowaną do szerokiego grona odbiorców: zarówno graczy, fanów seriali i montażystów filmowych, jak i użytkowników domowych!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów