Data publikacji: 13 lutego 2017
Autor: Marek
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Kupujemy słuchawki dla gracza - na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Poleć znajomemu Drukuj

Kompletowanie sprzętu dla gracza nie kończy się na konsoli, laptopie, kupnie odpowiedniego monitora, myszy czy klawiatury. Tak naprawdę jest to dopiero początek. Osoba, dla której granie jest ulubionym sposobem spędzenia wolnego czasu znajdzie jeszcze co najmniej kilka produktów, które pomogą jej w czerpaniu lepszych doświadczeń płynących z rozgrywki. Jednym z nich jest z pewnością para odpowiednich słuchawek.

Jakość odtwarzanego dźwięku jest istotną kwestią –  zarówno w przypadku oglądania filmów, jak i oddawaniu się przyjemności płynącej z grania. Nie zawsze jednak warunki panujące w domu sprzyjają głośnemu rozkręceniu regulatora dźwięku, ponieważ zaraz za ścianą inny domownik akurat może potrzebować spokoju. W takich sytuacjach słuchawki to rzecz nieoceniona. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję o ich zakupie?
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że słuchawki dla graczy powinny być maksymalnie wygodne. Dlatego też w większości przypadków nasz wzrok spocznie na modelach nausznych, które otaczają całą małżowinę uszną i miękką gąbką opierają się na naszej głowie, nie zaś uszach. Jeśli jednak przeraża nas zakładanie dużych słuchawek i wolimy mniejsze modele o konstrukcji otwartej bądź półotwartej, musimy się przygotować na to, że po kilkudziesięciu minutach mogą nas boleć uszy; pomocny w tym przypadku może być wybór modelu, którego pałąk nie jest zbyt sztywny, niemniej jednak nie uzyskamy takiego komfortu, jak w przypadku modeli nausznych o konstrukcji zamknietej.

Słuchawki z mikrofonem

Kiedyś segment sieciowych gier typu FPS definiowany był przez nazwę Counter Strike, jednak wraz z rozwojem technologicznym oraz dzięki szybszym łączom internetowym tryb zabawy wieloosobowej zyskiwał olbrzymią popularność w szeregu innych produkcji. Dzisiaj zdarza się, że single player jest jedynie dodatkiem do trybu multi, w którym z kolei nieodzownym elementem jest komunikacja głosowa. Schemat skrótów klawiszowych, które symbolizowały skonkretyzowane komendy dla naszych towarzyszy zastąpił system wymiany informacji w czasie rzeczywistym dzięki mowie naturalnej. Z tego też względu producenci zaczęli wyposażać słuchawki w zintegrowany mikrofon, który pozwalał na sprawną komunikację na wirtualnym polu bitwy.
Jeśli zatem jesteśmy pewni, że słuchawki będą przeznaczone jedynie do użytku domowego, spokojnie możemy zainwestować w model z mikrofonem, który przyda się nie tylko podczas grania, ale również kiedy korzystać będziemy z komunikatorów głosowych, które nie są bezpośrednio związane ze światem gry. Inną możliwością jest także dokupienie mikrofonu zewnętrznego, jednak tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

 
Proponowane produkty:
SteelSeries Arctis 3 2019 (czarny) <%– –%>
HyperX Cloud II KHX-HSCP-RD <%– –%>
HyperX Cloud Alpha HX-HSCA-RD/EM <%– –%>
Roccat Syva – High Performance <%– –%>
SteelSeries Arctis 5 (czarny) <%– –%>

 

 

Kabel w słuchawkach

Co z kablami? Słuchawki bezprzewodowe to sprzęt szalenie wygodny, musimy mieć jednak na uwadze, że model na kablu charakteryzujący się taką samą jakością dźwięku będzie zdecydowanie tańszy, niż jego bezprzewodowy odpowiednik. Zazwyczaj słuchawki wykorzystywane są także do słuchania muzyki, dlatego w tym przypadku kwestię zakupu należy poddać wnikliwej analizie i szczerze ocenić do czego będziemy urządzenia przede wszystkim używać. Sama jakość odtwarzanego dźwięku to rzecz indywidualna dla każdego z nas. Jest jednak kilka podstawowych kwestii, które powinny zostać spełnione abyśmy dobrze bawili się nie tylko podczas sesji, np. w Battlefielda, ale także podczas długich potyczek w grach MMO:
  1. Pasmo przenoszenia powinno zamykać się w minimalnym przedziale 30-20000 Hz. Parametr ten oznacza, jak niskie i wysokie dźwięki są odtwarzane przez słuchawki. Do gier powinien nam jednak wystarczyć wyżej podany standardowy zakres, chyba że natura obdarzyła nas ponadprzeciętnie wyczulonym słuchem i będziemy chcieli na naszych słuchawkach odtwarzać także muzykę – wtedy możemy rozejrzeć się za sprzętem oferującym zakres np. od 5 do 45000 Hz, ale audiofilskie modele kosztują odpowiednio więcej.
  2. Opcjonalnie możemy zaopatrzyć się w model oferujący redukcję szumów, jednak w przypadku zastosowań domowych spokojnie wystarczyć nam powinien bierny system redukcji, czyli po prostu membrana okalająca całą małżowiną uszną, która wycisza dźwięki dobiegające z zewnątrz.
  3.  Regulacja głośności – rzecz szalenie wygodna w momencie, w którym grając znajdujemy się z dala od jednostki głównej lub konsoli, dzięki której będziemy mogli zmienić głośność odtwarzanych dźwięków. Pilot na kablu jest zawsze pod ręką.
  4. Poziom ciśnienia akustycznego powinien wynosić co najmniej 90 dB – wtedy mamy pewność, że naszym uszom nie umknie żaden szczegół, jednak powinniśmy mieć też na uwadze fakt, że słuchanie dźwięku o natężeniu około 100 dB na dłuższą metę może być szkodliwe na naszych uszu.
  5. Dźwięk przestrzenny – zastosowanie systemu 5.1 w muszlach słuchawek zapewni nam komfort, a czasem nawet przewagę nad graczami, którzy używają tradycyjnych słuchawek. Dzięki imitacji efektu surround będziemy w stanie w ułamku sekundy zorientować się, skąd nadciąga niebezpieczeństwo.
 
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, jakość odtwarzanego dźwięku to kwestia szalenie indywidualna, jednak ryzyko podjęcia błędnej decyzji możemy zredukować dzięki zastosowaniu się do powyższych wytycznych, musimy zwrócić uwagę na fakt, czy słuchawki generują mocne basy, czyste soprany oraz wyrazisty środek. Nie zakładajmy też, że nowo otwarte słuchawki będą tak samo grać przez cały czas – potrzebują one czasu na wygrzanie się oraz dopasowanie kształtu membrany do naszej głowy. Godne polecenia są słuchawki takich producentów, jak np. Logitech,SteelSeries, Razer oraz Sennheiser.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas