Data publikacji: 1 grudnia 2014
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Jaki kupić telewizor? OLED, LED, plazma czy 3D?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zastanawiasz się jaki telewizor kupić? W ofercie sklepu internetowego Euro.com.pl znajduje się kilkaset modeli telewizorów plazmowych, LED, OLED oraz 3D.

Współczesny stopień zaawansowania technologii sprawia, że dzisiejsze odbiorniki telewizyjne są multimedialnymi centrami domowej rozrywki. Obraz w 3D, internet, SMART TV, czyste brzmienie i gry to początek możliwości najnowszych telewizorów. Kwestią podstawową jest odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakiej technologii świecenia ma być wykonana matryca naszego przyszłego odbiornika?

Jaki typ matrycy wybrać?

3D, plazma, LED, OLED – każda z tych technologii cechuje się różnymi parametrami i rozwiązaniami, i niektóre z nich mogą brzmieć niezrozumiale dla niewtajemniczonego odbiorcy. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie – czym powinien cechować się dobry telewizor i jaki telewizor kupić? Z pewnością podstawowym parametrem jest przekątna ekranu. Banalnym może się więc wydawać stwierdzenie, że rozmiar telewizora powinien być dobrany przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował i odległości, z jakiej będzie oglądany.
 
Optymalna odległość = 3 x wysokość ekranu
Odległość od odbiornika Zalecana wielkość ekranu
1 m 26"
1,2 m 32"
1,4 m 37"
1,5 m 40"
1,7 m 46"
2 m 52"
2,2 m 60"
 

 Proponowane Towary:

Samsung UE75MU6172
Samsung QLED QE75Q8CAM Curved
Samsung UE55MU8002
Samsung UE55MU9002 Curved
Samsung UE65MU9002 Curved

Telewizory LCD

Technologia LCD stanowiła rewolucję w swoim czasie na rynku RTV. Jest ona podstawą dla technologii LED. Była ogromnym przeskokiem z tradycyjnych telewizorów CRT na cienkie i płaskie urządzenia, które można zawiesić na ścianie. Ekran LCD – ciekłokrystaliczny zbudowany jest z dwóch warstw ciekłych kryształów znajdujących się pomiędzy wyprofilowanymi powierzchniami.

Ekran składa się z pikseli, ten zaś – z trzech subpikseli. Składową subpiksela jest kolorowy filtr: czerwony, zielony lub niebieski. Upraszczając – każdy subpiksel to 1/3 piksela. Barwę piksela stanowią trzy kolory poszczególnych subpikseli.

Pamiętajmy, że tworzenie poszczególnych odcieni polega na odpowiednim dozowaniu ilości światła przechodzącego przez dany filtr. Telewizory LCD stanowią dobry kompromis między jakością a ceną urządzenia.

Telewizory LED


W telewizorach LED ekran podświetlany jest diodami LED – tzw. metodą krawędziową (edge light) i metodą bezpośrednią (backlit, backlight), z podświetleniem światłem białym i światłem trójkolorowym.

Plusem technologii LED jest cena. Świecące na biało diody, rozmieszczone są po bokach matrycy, a światło jest kierowane za pomocą reflektorów, dzięki czemu zapewnione jest równomierne oświetlenie powierzchni ekranu. W zasadzie poza zmianą źródła światła nie powinno być zauważalnej różnicy jakości obrazu w stosunku do klasycznego podświetlenia świetlówkowego. Inną zaletą krawędziowej technologii LED jest także możliwość stosowania wyjątkowo cienkich ekranów, mających często ok. 2,5-3 cm grubości. Do wad można zaliczyć spadek kontrastu, w przypadku patrzeniu na ekran pod kątem oraz widoczność w niektórych modelach diod umieszczonych na krawędziach ekranu.

W przypadku technologii podświetlania bezpośredniego diody znajdują na całej tylnej powierzchni panelu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu możliwe jest podświetlanie wybranych fragmentów ekranu z możliwością sterowania jasnością. Skomplikowany algorytm sterujący oświetleniem pozwala na uzyskanie większego kontrastu wybranych fragmentów obrazu. Technika taka nazywa się wygaszaniem miejscowym (ang. local diming, w skrócie – LD). Duże czarne obszary są prawdziwie czarne, nie stanowią imitacji szarości.

Wielką zaletą telewizorów LED jest energooszczędność. Niektórzy producenci, jak chociażby LG deklarują nawet 80-procentowe obniżenie poziomu zużywanej energii, choć z reguły „zysk energetyczny” jest nieco mniejszy, bo około 50-procentowy. Dzięki temu, kupując telewizor LED, nie tylko zadbamy o środowisko naturalne, ale i wesprzemy domowy budżet.
 

Telewizory plazmowe


Telewizory plazmowe (inaczej wyświetlacze PDP lub NeoPDP) do tworzenia obrazu wykorzystują plazmę oraz luminofor. Każdy piksel składa się z trzech komór, wypełnionych gazami (głównie ksenonem i neonem). Substancje te zostają doprowadzone do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają świecić niewidzialnym dla nas światłem ultrafioletowym. To zaś, padając na luminofor pobudza go do świecenia odpowiednim kolorem światła widzialnego. Kilka tysięcy świecących razem pikseli ostatecznie tworzy obraz.

Różnica między technologią plazmową LCD polega głównie na tym, że wyświetlacze plazmowe świecą własnym światłem i nie muszą być podświetlone  dodatkową lampą lub innym źródłem światła.
Z budowy wyświetlacza plazmowego wynikają bezpośrednio jego walory użytkowe: wysoki kontrast, dobre odwzorowanie kolorów, jak i krótki czas reakcji na poziomie nawet 0,001 milisekundy, czego konsekwencją jest brak smużenia. Te właśnie cechy sprawiają, że na telewizor plazmowy zwrócić uwagę powinny przede wszystkim osoby zainteresowane oglądaniem filmów i widowisk sportowych.
 

Panele plazmowe mają też swoje wady: migotanie obrazu, dośc spore zużycie energii, wypalanie się luminoforu. Rozwój technologii idzie coraz bardziej naprzód i producenci radzą sobie coraz lepiej poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu fekt migotania można niemal zupełnie wykluczyć, kupując model wyświetlający obraz z częstotliwością odświeżania 100, 200 czy nawet 600 Hz.

Jest to również dobry wybór dla osób, które nie martwią się wyższymi rachunkami za prąd lub mają małe dzieci, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt – plazmy są dość ciężkie i bardzo solidne, trudniej więc o przypadkowe zniszczenia. Należy pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym większy pobór prądu.

Konsekwencją dużych rozmiarów komórek z gazem telewizorów plazmowych jest brak modeli o niewielkich wymiarach. Dlatego na rynku w zasadzie nie ma mniejszych wyświetlaczy plazmowych niż o przekątnej 35 cali, a modele o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli)  są oferowane z minimalną przekątną „w okolicach” 42 cali.  Z tego też powodu telewizor plazmowy to dobry wybór dla osób dysponującym większym salonem. Szukając telewizora Full HD do małego pokoju, lepiej pomyśleć o odbiorniku z matrycą LCD lub LCD z podświetleniem LED.

Plazma czy LED – co wybrać?

Wybór pomiędzy telewizorem plazmowym a telewizorem LCD zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Przy wyborze telewizora powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak kontrast, ostrość, głębia koloru i czerni oraz czas reakcji.
 
  • Telewizor LCD spełni oczekiwania tych, którzy potrzebują telewizora o niezbyt dużej przekątnej, np. do kuchni, biura. Sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, a także gdy potrzebujemy dobrego telewizora do pomieszczeń innych niż salon czy pokój kinowy. Oczywiście telewizor plazmowy zapewnia standard oglądania jak w osobistym kinie. Również dla miłośników filmów akcji, czy relacji sportowych lepszy będzie telewizor plazmowy.

  • Telewizory plazmowe mają większy kąt patrzenia niż telewizory LCD. Ekran może być oglądany nawet pod kątem 178°, podczas gdy w większości tańszych telewizorów LCD kąt patrzenia wynosi 45°. Telewizory plazmowe można oglądać z każdego miejsca w pokoju, nie tylko z centralnego punktu przed telewizorem.

  • W telewizorach LCD czerń w efekcie jest ciemnoszara. W ekranach plazmowych jest znacznie lepiej - czerń ma swoją naturalną barwę i intensywność. Telewizory plazmowe pozwalają osiągnąć większy kontrast niż telewizory LCD.

  • Odbiorniki plazmowe nie tracą swojej wyrazistości czy szczegółowości podczas transmitowania wydarzeń sportowych. Czas reakcji telewizorów LCD wynosi od 4 do 25 ms (milisekund), telewizorów plazmowych już od 0,001 ms.

  • W telewizorach plazmowych zużycie energii zależy od wyświetlanych obrazów, niekiedy więc może być mniejsze niż w przypadku LCD. Pobór prądu jest mniejszy w przypadku obrazów ciemniejszych. Przy codziennym oglądaniu treści, pobór prądu odbiornika plazmowego stale się zmienia.

Telewizory  OLED

Technologia ta pozwala na produkcję telewizorów o zakrzywionych ekranach. Każdy piksel matrycy OLED stanowi źródło światła. Dzięki temu można uzyskać niespotykaną wierność odwzorowania barw oraz jasność obrazu. Matryca OLED reaguje ponad 1000 razy szybciej niż panel LED, dzięki temu nie występują rozmycia spowodowane ruchem.

Ekrany te mają również kąt widzenia najbliższy ideałowi. Dzięki temu, nawet patrząc pod kątem widzimy kontrastowy obraz o żywych kolorach. Ekrany OLED są także niezwykle cienkie, mogą być cieńsze od smartfona. W zależności od producenta stosowane są 4-kolorowe piksele z dodatkowym białym pikselem (np. LG) lub 3-kolorowe piksele bazujące na technologii AMOLED (zauważane jest większe zużycie energii). Nowością są zakrzywione ekrany OLED, które zapewniają jeszcze lepsze doznania wizualne.

Telewizory 3D


  • Telewizory 3D są dostępne z ekranami o wielkościach identycznych jak w przypadku innych technologii. Podobnie, jak w przypadku telewizorów tradycyjnych, aby zapewnić sobie dobry standard oglądania materiałów 3D, trzeba dopasować rozmiar ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia, w którym będzie użytkowany.
  • Telewizory 3D wymagają korzystania ze specjalnych okularów, ale będą to urządzenia elektroniczne wykorzystujące ciekłokrystaliczne migawki sterowane sygnałem z nadajnika umieszczonego w telewizorze. Dzięki temu uzyskany obraz będzie ostry, realistyczny i łagodny dla oczu.

Ze względu na zastosowanie bardziej zaawansowanych okularów, programy 3D powinny wyglądać lepiej w domu niż kinie. Filmy, programy oraz gry zrealizowane w tradycyjnej technice dwuwymiarowej (2D) wyglądają na telewizorze 3D tak samo.Technika wyświetlania pozostaje taka sama (plazma albo LED), różnica dotyczy tak naprawdę sygnału. Telewizory 3D zapewnią najwyższą jakość obrazu 2D.

UWAGA: Osoby, ze schorzeniami narządu wzroku (np. bardzo wysoki astygmatyzm) mogą w ogóle nie zobaczyć efektu 3D. Zamiast tego będą widzieć zwykły obraz 2D.

Okulary 3D


Okulary 3D są niezbędne do prawidłowego odbioru programów wyświetlanych w technice trójwymiarowej. Do rozwiązań domowych przewidziano okulary aktywne zasilane z baterii lub akumulatorów i sterowane sygnałem z telewizora. Okulary zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały długotrwały komfort nie tylko osobom, które nie noszą na co dzień okularów, ale też dla typowych „okularników” – okulary 3D mają spore rozmiary, dzięki czemu można nałożyć je na okulary korekcyjne. W celu komfortowego oglądania materiałów 3D należy zaopatrzyć się w okulary zdolne do wyświetlania obrazu z częstotliwością przynajmniej 200 Hz. Wyróżniamy  również okulary pasywne, które przepuszczającej tylko przeznaczone dla danego oka światło, tworząc iluzje głębi. Ich prosta konstrukcja sprawia, że są lekkie, i bardzo wygodne, a także niedrogie. Wadą pasywnych okularów jest słabsza rozdzielczość obrazu 3D oraz zauważalne pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu w stosunku do modeli aktywnych.

 

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
7 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Idealnie przycięty zarost na weekend, a w poniedziałek na gładko, czyli od czego zacząć i co warto wiedzieć o golarkach elektrycznych i trymerach

Zastanawiasz się, jak szybko i precyzyjnie wystylizować zarost? Jak wybrać odpowiednią golarkę elektryczną i trymer? Przeczytaj nasz artykuł. 
Zobacz więcej   

Cicha noc przez cały rok - dlaczego warto wybrać ciche produkty?

Irytuje Cię głośne wirowanie pralki? Chciałbyś odkurzyć mieszkanie i nie przeszkadzać innym domownikom? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są ciche produkty. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Przeczytaj nasz artykuł
Zobacz więcej   

Jak nie dać się przeziębieniu? 5 prostych sposobów na wzmocnienie odporności jesienią

Często jesteś przeziębiony? Chodzisz wiecznie niewyspany? Jesteś zmęczony? Być może to nie wina jesiennej pogody - padającego deszczu, niskiej temperatury i porywistego wiatru - tylko znak, że masz obniżona odporność. Jak ją poprawić? Przedstawiamy 5 sposobów na wzmocnienie odporności.
Zobacz więcej   

Znajdź nas