Data publikacji: 15 grudnia 2015
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak wybrać smartfon do 1000 zł?

Poleć znajomemu Drukuj

Jak wybrać urządzenie, które będzie wydajne i dobrze wykonane, nie wydając przy tym fortuny? Sprawdź, na co zwracać uwagę, kiedy kupujesz smartfon do 1000 zł.

Pierwsze smartfony pojawiły się w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Od  tego czasu zdominowały rynek przenośnych urządzeń elektronicznych. Rozwój technologiczny spowodował, że za 1000 zł można kupić bardzo dobry model smartfona.

System operacyjny

Smartfon to połączenie telefonu komórkowego z niewielkim komputerem. Warto zatem uwzględnić rodzaj systemu operacyjnego przed zakupem urządzenia mobilnego.

Na rynku najpopularniejsze są telefony z systemem Android, Windows Phone oraz iOS. W cenie do 1000 zł można spotkać zarówno telefony z Androidem, jak i Windows Phone. Android jest polecany osobom, które lubią instalować nowe gry oraz programy. To ważne, gdyż w systemie Windows Phone pojawiają się one z opóźnieniem lub w ogóle. Z drugiej strony smartfony z tym systemem mają większy wybór aplikacji znanych tych z komputera czy laptopa np. pakiet Office.

Niestety aktualne ceny urządzeń z systemem iOS uniemożliwiają zakup nowego smartfona w cenie do 1000 zł.

Wyświetlacz

Wybierając wyświetlacz, powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Przekątną ekranu – standardowo w cenie do 1000 zł możesz znaleźć smartfona z przekątną od 5” do 5,9”.  Dla porównania – za większe telefony (z przekątną minimum 6”) trzeba zapłacić około 2000 zł.
  • Rodzaj wyświetlacza/liczbę wyświetlanych kolorów – w tej cenie najpopularniejsze są matryce IPS z dużą liczbą wyświetlanych kolorów.
     

Zobacz pełną ofertę smartfonów z przekątną od 5 do 5,9 cali w naszym sklepie!

Aparat

Jeśli lubisz robić zdjęcia, powinieneś wybrać aparat o jak największej liczbie pikseli. Pamiętaj, że obecnie wiele telefonów komórkowych ma wbudowane aż dwa aparaty – jeden z tyłu, który robi zdjęcia wysokiej jakości, oraz drugi z przodu. Wykonane za jego pomocą ujęcia są nieco gorszej jakości, ale ułatwia on robienie tzw. selfie.

W smartfonie do 1000 zł możesz dostać aparat:

  • tylni – 14 mln Mpix.
  • przedni – 5 Mpix.
     

Zobacz pełną ofertę smartfonów z aparatem do 14 Mpix w naszym sklepie!

Procesor

Liczba rdzeni ma duży wpływ szybkość pracy procesora. Im więcej rdzeni, tym większa wydajność smartfona. Urządzenia z większą liczbą rdzeni pobierają także mniej energii, przez co czas pracy się wydłuża. Wielordzeniowe procesory ułatwiają wielozadaniowość, polegającą na jednoczesnym otwarciu kilku aplikacji jednocześnie. Możesz więc bez problemu korzystać z przeglądarki internetowej, mieć włączoną grę, a także słuchać muzyki czy radia. Obecnie standardem, który zapewnia optymalny stosunek ceny do jakości, jest smartfon z dwurdzeniowym procesorem. Jednak w tym przedziale cenowym można znaleźć także smartfony z 8-rdzeniowym procesorem.
 

 Zobacz pełną ofertę smartfonów z 8-rdzeniowymi procesorami do 1000 zł w naszym sklepie!

Pamięć RAM

Pamięć RAM, czyli pamięć podręczna, usprawnia działanie aplikacji i programów na smartfonie. Oznacza to, że im większa pamięć RAM, tym większe wsparcie dla procesora i szybsze przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym.

Wybierając smartfon, warto decydować się na urządzenia z jak największą liczbą RAM-u. Minimalna i zalecana pojemność pamięci RAM to 1 GB, ale najlepiej poszukać urządzeń z dwukrotnie większą pamięcią. Należy pamiętać, że część pamięci podręcznej będzie wykorzystywana przez system operacyjny czy działający antywirus.
 

Zobacz pełną ofertę smartfonów z 1 GB pamięci RAM w naszym sklepie!

Pamięć wewnętrzna

Pamięć masowa, czyli inaczej pamięć trwała, umożliwia przechowywanie danych w smartfonie. Zapisywane są tam dokumenty, aplikacje, gry, a także SMS-y czy kontakty. Minimum, w które warto zainwestować, to 8 GB.

Dzięki dużej pamięci telefonu Twój smartfon działa jak multimedialne urządzenie przenośne, na którym możesz obejrzeć ulubiony film lub posłuchać muzyki. Pamięć większości smartfonów rozbudujesz poprzez dołożenie pamięci na karcie mini lub microSD.
 

Zobacz pełną ofertę smartfonów z wbudowaną pamięcią do 16 GB w naszym sklepie!


Na jakie parametry możesz liczyć w smartfonie do 1000 zł?

PARAMETRY

Smartfon do 1000 zł


SYSTEM OPERACYJNY


Android/Windows Phone


WYŚWIETLACZ


od 4 do 5,9 cali


APARAT


do 14 mln pixli


PROCESOR


dwurdzeniowy/czterordzeniowy/ośmiordzeniowy


PAMIĘĆ RAM


od 1 GB do 2 GB


PAMIĘĆ WBUDOWANA


od 8 do 16 GB


Zobacz też, ranking najlepszych smartfonów i wybierz najlepszy model.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas