Jak prać ręczniki – ręcznie czy w pralce?

Autor: Zosia

Pranie ręczników wcale nie musi być utrapieniem, jeśli dysponujemy dobrymi środkami piorącymi i czytamy zalecenia producenta. Materiał ręcznika nie zniszczy się, o ile nie zapomnimy o doborze właściwej temperatury i powolnym suszeniu. Jak to zrobić w odpowiedni sposób?

Komplet ręczników w salonie kosmetycznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka temperatura jest odpowiednia do prania ręczników
 2. jak prać ręczniki, aby ich nie zniszczyć
 3. czy prasowanie ręczników jest konieczne
 4. jakie rodzaje ręczników można kupić w sklepach

Brudne ręczniki – temperatura prania

Różnokolorowe ręczniki złożone w kostkę

Pranie brudnych ręczników nie jest trudną czynnością. Wystarczy je namoczyć w misce z wodą i odpowiednim środkiem lub wrzucić do pralki automatycznej. Aby nie zniszczyć materiału i koloru, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, a przede wszystkim temperatury wody. Nasze mamy i babcie bardzo często gotowały ręczniki. W ten sposób chciały pozbawić je bakterii i innych zarazków. Obecnie byłby to chybiony pomysł, ponieważ są one wyprodukowane z bardzo delikatnych materiałów. Pranie ręczników w 90 stopniach nie tylko zniszczy strukturę tkaniny, ale i pozbawi ją koloru. Ponadto stracą one miękkość.

W jakiej temperaturze prać ręczniki, aby zachowały swoje właściwości? Za optymalną ciepłotę wody uważa się 40 lub 60℃. Ostateczna temperatura jest uwarunkowana rodzajem tkaniny i zaleceniami producenta, które są dostępne na metce ręcznika. Zanim włożymy ręczniki do pralki lub miski, warto pamiętać o segregacji kolorami. Biały ręcznik uprany z kolorowymi może stać się szary lub nieestetycznie zafarbowany.

Jak prać ręczniki, aby ich nie zniszczyć?

Sposób na pranie ręczników jest osobistym wyborem konsumenta. Niewielkie sztuki można namoczyć w misce ze środkiem piorącym, ale w dobie szerokiego asortymentu pralek jest to coraz rzadziej praktykowane. Aby nie zniszczyć materiału ręcznika, a także innych ubrań, zaleca się, aby prać je osobno. W chwili działania pralki tracą one osadzone na sobie włoski, które mogą osiąść na włożonej razem z nimi odzieży. Na mokrych ubraniach nie jest to widoczne. Jednak suche nie będą wyglądały estetycznie.

Ręczników nie powinno się wirować. Jeśli to konieczne, ustawiamy stopień odsączania z wody na najmniejszy poziom. Szybkie wirowanie może zniszczyć delikatny materiał ręcznika.

Inną ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu do prania. Na rynku środków piorących można dostać:

 • proszki – tego typu produkty rzadko poleca się do prania ręczników, ponieważ mogą one wpływać na ich puszystość. Ponadto dość trudno wypłukać je z materiału, co może być niekomfortowe dla alergików;
 • płyny do prania – są bardzo ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Dobrze wypłukują się z materiałów, nie pozostawiając na ich powierzchni plam. Rzadko kiedy alergizują;
 • kapsułki piorące – są hitem na rynku, jeśli chodzi o produkty do prania. Bardzo często zawierają zarówno proszek w płynie, jak i środek zmiękczający. W sklepach sprzedawane są różne rodzaje tego typu kapsułek. Można kupić takie, które przeznaczono do prania białych lub czarnych tkanin, do każdego rodzaju materiałów lub do wyłącznie kolorowych.

Do prania ręczników przydadzą się także chusteczki wspomagające usuwanie brudu oraz balsamy zmiękczające. Dzięki nim nie stracą one swojej puszystości i zyskają świeży zapach utrzymujący się przez długi czas.

Polecane środki do prania
 • 21,99 zł
 • 14,99 zł
 • 22 zł
 • 4,99 zł
 • 34,99 zł

Czy prasowanie ręczników jest konieczne?

Półka z ręcznikami w sklepie

Ręczników nie powinno się prasować, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur mogą one stracić chłonność i miękkość. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych zagnieceń, strzepmy je bezpośrednio po praniu i rozwieśmy równo na suszarce do ubrań. Jeśli odczuwamy konieczność prasowania ręczników, użyjmy żelazka z generatorem pary i ustawmy na nim temperaturę nie wyższą niż 150 stopni. Dzięki temu nie zniszczymy powierzchni tkaniny.

Jakie rodzaje ręczników można kupić w sklepach?

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego jest wiele modeli ręczników, które możemy kupić do domu. Największą popularnością cieszą się bawełniane. W porównaniu do ręczników wykonanych z innych materiałów są one najbardziej chłonne i wytrzymałe, a także miękkie i miłe w dotyku. Większą chłonnością od ręczników bawełnianych cieszą się te z domieszką włókien bambusowych. Wyjątkową chłonność zawdzięczają unikatowej budowie strukturalnej. Co ważne, nie uczulają, dlatego poleca się je alergikom i osobom ze skórą wrażliwą. Na sklepowych półkach znajdziemy także ręczniki z mikrofibry lub bawełny egipskiej. Popularne są również ręczniki frotté.

O zakupie konkretnego modelu ręcznika decyduje nie tylko rodzaj materiału, ale też rozmiar i fason. Chcąc spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, producenci stale tworzą nowe wzory i hafty. Ręczniki można kupić obecnie w wielu wzorach i kolorach. Niektóre modele są ozdobione rysunkami lub fantazyjnymi wzorami. Cena zależy od wyboru modelu i jego funkcjonalności. Najtańsze ręczniki kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać i prać zgodnie z zaleceniami, mogą posłużyć nawet kilka lat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów