Farming Simulator 22 to największa gra w historii serii

Agata Siemaszko

Farming Simulator powraca po latach! Jakie zmiany wprowadzono w nowej części? Tego dowiesz się z artykułu.

Zobacz także: Telewizory do gier

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszała o serii Farming Simulator. W 2008 r. pierwsza część gry szturmem zdobyła serca fanów tzw. slow gamingu. Był to projekt jedynie dwóch osób, natomiast aktualnie nad symulatorem pracuje ponad 75 specjalistów. Za rolniczą serię odpowiada niezależne szwajcarskie studio Giants Software.

Kilkanaście dotychczas wydanych gier sprzedało się w nakładzie 25 milionów kopii (i 90 milionów pobrań na urządzeniach mobilnych). Tytuł cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w Polsce. Jedna z gier otrzymała nawet polski dodatek – mogliśmy jeździć ciągnikami Ursus.

I oto po 3 latach przerwy nadeszła nowa część na pecety i konsole stacjonarne. Sprawdźmy, co przygotowali twórcy!

 

Pory roku

Choć zmiany pór roku można było uzyskać w poprzednich częściach za pomocą modów, to w Farming Simulator 22 jest to oficjalna część rozgrywki. Nowy system sprawia, że zmieni się nie tylko paleta kolorystyczna otoczenia, ale także nasza strategia.

Rok trwa dwanaście dni, czyli jeden dzień równa się poszczególnemu miesiącowi. Gracze mogą to jednak zmieniać i skrócić czas trwania sezonu z weekendu do pół godziny.

Najważniejszym następstwem wprowadzenia pór roku jest pojawienie się kalendarza rolnika. W najnowszej części musimy pamiętać, że każda roślina ma inny termin siewu i zbierania plonów. Tym bardziej że otrzymujemy trzy nowe uprawy: winorośla, oliwki oraz sorgo. Jeśli dla kogoś pory roku będą niepotrzebnym utrudnieniem – można je wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach.

Zmieniająca się pogoda w Farming Simulator 22 powoduje też inne wyzwania. Latem musimy zaplanować i odłożyć zapas jedzenia dla zwierząt. Zima natomiast wymaga regularnego czyszczenia zaśnieżonych pól i dróg. Dla osób, które wyjątkowo nie lubią śniegu, deweloperzy przewidzieli możliwość wyłączenia tej opcji z zachowaniem cyklu rocznego.

Ostatnią ważną kwestią jest handel zebranymi plonami, ponieważ popyt na poszczególne produkty zmienia się w ciągu roku. Umiejętne planowanie sprzedaży wpłynie na większe zarobki.

 

Mapy w Farming Simulator 22

Tegoroczna gra zabierze nas aż do trzech różnych miejsc! Pierwsze z nich jest dobrze znane posiadaczom DLC do poprzedniej części – Erlengrat. Scenerię alpejskiego miasteczka zaktualizowano i wzbogacono o nowe elementy. 

Druga mapa przenosi graczy do USA i została zainspirowana Środkowym Zachodem kraju. Elmcreek jest dużym obszarem industrialnym z kilkoma dzielnicami mieszkalnymi i biznesowymi. Mapa posiada 81 predefiniowanych pól. Twórcy wskazują, że gdzieś ukrywa się kanion…

Ostatnią z map jest francuskie Haut-Beyleron. Ciepły, śródziemnomorski klimat tego miejsca wyróżnia się spośród innych obszarów. Giants Software wręcz zachęca, by zostawić na chwilę traktor i wybrać się na przejażdżkę po regionie. Znajdziemy tutaj gondole, obserwatorium, historyczne budowle itp.

 

Łańcuch produkcyjny

Prawdziwą rewolucją w Farming Simulator 22 jest możliwość przetwarzania plonów. Dla przykładu – teraz zabawa nie kończy się na zebraniu pszenicy. Kolejnym krokiem jest zlecenie przetworzenia jej na mąkę w młynie zbożowym. Następnie w szklarni zbieramy truskawki, przerabiamy mleko na masło i produkujemy cukier. Dostarczamy do piekarni potrzebne składniki i otrzymujemy ciasta. Na koniec możemy zdecydować, czy produkty mają być sprzedawane bezpośrednio czy też dystrybuowane do sklepów i restauracji.

Na każdym z tych etapów musimy podjąć wiele strategicznych decyzji. Pewne jest to, że w większości przypadków ciasto lub chleb opłaci nam się bardziej niż sprzedaż pszenicy.

 

Nowy sprzęt

W nadchodzącej grze klasycznie otrzymamy ogrom sprzętu do wyboru. W podstawowej wersji Farming Simulator 22 na graczy czekać będzie ponad 400 maszyn od ponad 100 marek.

Nowością jest wprowadzenie manualnej skrzyni biegów. Tak samo jak w Euro Truck Simulator, można będzie wybierać między automatyczną a ręczną.

Sprzęt nie tylko lepiej wygląda, ale też brzmi. Giants Software stworzyło nowe oprogramowanie do obróbki audio. Jadąc traktorem poza silnikiem usłyszymy wiele innych dźwięków (np. wycieraczki). Definitywnie wpłynie to na większą immersję.


Studio wykorzystało też wiele narzędzi graficznych, by ulepszyć gamingowe doświadczenie. Dzięki Parallax Occlusion Mapping w symulatorze otrzymamy zaawansowane tekstury z efektem trójwymiarowości. Poprawiono też antyaliasing.

 

Premiera Farming Simulator 22

Farming Simulator 22 jest największą oraz najlepiej wyglądającą grą w historii serii. Premiera symulatora odbyła się 22 listopada na pecety i konsole: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S.

Twórcy obiecali wspierać grę dodatkową zawartością jeszcze długo po premierze. Publikację trzech paczek z nowymi maszynami zaplanowano na zimę, wiosnę i lato. Natomiast jesienią 2022 r. producenci szykują duże rozszerzenie.

Farming Simulator 22 zbiera dobre recenzje i bije rekordy popularności, więc na pewno jest to tytuł, który warto mieć w swojej biblioteczce! 

 

Polecane gaming
  • 179 zł
  • 179 zł
  • 179 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!