Oczyszczacz powietrza – jak działa i czym się różni od jonizatora?

Autor: Joanna

Oczyszczacze powietrza to niewielkich rozmiarów urządzenia, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym lub biurze. Przydają się zarówno latem, jak i zimą, gdy na zewnątrz panuje nieprzyjazna aura. Są pomocne przy różnego rodzaju alergiach, zwłaszcza tych objawiających się katarem siennym. Specyficznym typem oczyszczaczy są jonizatory. Czym się różnią od tradycyjnych urządzeń?

Budowa oczyszczacza powietrza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki jest mechanizm działania klasycznego oczyszczacza powietrza, a jaki jonizatora
 2. jakiego rodzaju filtry umieszcza się w oczyszczaczach i jonizatorach
 3. które modele oczyszczaczy powietrza i jonizatorów cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród konsumentów i ile trzeba za nie zapłacić

Oczyszczacz powietrza a jonizator – mechanizm działania

Oczyszczacz postawiony na podłodze w pokoju

Oczyszczacz powietrza to urządzenie do użytku domowego, którego zadaniem jest dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym lub biurowym. Jest przydatny nie tylko w miejscach, gdzie działa klimatyzacja, ale też w pomieszczeniach zamieszkałych przez osoby zmagające się z alergią. Rodzaj uczulenia nie jest istotny dla mechanizmu działania oczyszczacza, ponieważ jest on skuteczny przy większości objawów. Chory może mieć katar sienny, zapalenie spojówek lub alergię na kota czy psa. Urządzenie skutecznie eliminuje wszelkie alergeny, w tym: kurz, pyłki, roztocza, a nawet bakterie. Poleca się go nie tylko alergikom. Sprawdza się również w terapii przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, astmy lub częstych infekcji górnych dróg oddechowych.

Oczyszczacz jest skonstruowany z trzech głównych elementów – obudowy, pojemnika na wodę i zestawu filtrów. Dzięki ich wysokiej przepuszczalności możemy oddychać powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji. Oczyszczacze powietrza nierzadko posiadają szereg funkcji dodatkowych, np. jonizację lub opcję nawilżenia, które potęgują ich działanie. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapytać sprzedawcę o udogodnienia, które są w wybranym przez nas modelu.

Mechanizm działania jonizatora jest nieco inny. Urządzenie zbudowano w taki sposób, aby wytwarzało ono aniony tlenu i uwalniało je do pomieszczenia, w którym stoi. Generowanie ujemnych jonów sprawia, że w domu panuje mikroklimat, który eliminuje pyły i inne patogeny. Jonizator nie będzie niestety skuteczny w walce ze związkami pochodzącymi ze smogu. Tego typu substancje niweluje wyłącznie oczyszczacz.

 • 1 699 zł
 • 1 849 zł
 • 2 899 zł
 • 999 zł
 • 2 199 zł

Jakie rodzaje filtrów spotyka się w oczyszczaczach powietrza?

Oczyszczacz na półce w pokoju dziecięcym

Filtr jest jednym z trzech podstawowych elementów konstrukcyjnych oczyszczacza i jednocześnie spełniającym w nim najważniejszą funkcję. To on jest odpowiedzialny za pierwszy kontakt z alergenem. Na rynku urządzeń do użytku domowego spotyka się różne rodzaje filtrów, dlatego warto wiedzieć, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. W sklepach można kupić:

 • filtry HEPA – są bardzo skuteczne w niwelowaniu bakterii i wirusów, dlatego poleca się je osobom z infekcjami dróg oddechowych. Są też pomocne w łagodzeniu objawów kataru alergicznego lub uczulenia na roztocza i pyłki;
 • filtry węglowe – idealnie pochłaniają zapachy, dzięki porowatej strukturze. Nadają się do usuwania wszelkich związków lotnych, zwłaszcza tych, które są w smogu;
 • filtry krzemionkowe – są skuteczne w łagodzeniu objawów alergii wywołanych pojazdami samochodowymi. Jeśli ktoś jest podatny na tego rodzaju patogeny, a mieszka przy ulicy o dużym natężeniu ruchu, powinien wybrać oczyszczacz powietrza z filtrem krzemionkowym;
 • filtry wodne – zatrzymują alergeny w pojemniku z wodą, dlatego koniecznie trzeba ją regularnie wymieniać. Nadają się zarówno dla osób z chorobami układu oddechowego, jak i tych z alergią na kurz, roztocza lub alergią kontaktową o innym charakterze;
 • filtry wstępne – to one mają pierwszy kontakt z patogenami, dzięki czemu mogą wychwycić najwięcej szkodliwych substancji. Oczyszczacze, które je posiadają, mają podwójne opcje filtracji.

W niektórych modelach urządzeń do poprawy jakości powietrza wbudowane są lampy UV. Co prawda nie posiadają one większego działania terapeutycznego, ale mogą być pomocne w odkażeniu wnętrza oczyszczacza.

Popularne modele oczyszczaczy i jonizatorów

Wybór konkretnego modelu oczyszczacza zależy od potrzeb konsumenta. Szczególnym uznaniem cieszą się urządzenia z filtrami HEPA oraz wstępnymi i węglowymi. Modelem, który posiada wszystkie te filtry jest Sharp KC-D40EUW. Urządzenie jest w stanie oczyścić blisko 27 m² powierzchni. Posiada 4-stopniową filtrację powietrza oraz czujniki temperatury i wilgotności. Jeśli potrzebujemy modelu do złagodzenia objawów alergii u dzieci, możemy sięgnąć po Philips Combi AC4080/10. Oprócz filtru wstępnego posiada on również HEPA i nawilżający. Najprostszy w obsłudze jest z kolei Venta LW 15. To oczyszczacz z filtrem wodnym.

Jeśli chcemy kupić dobre urządzenie do poprawy jakości powietrza, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Modele z wielostopniową filtracją są droższe. Za najtańszy model zapłacimy ponad 1000 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link