Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Telewizor LED vs OLED – co wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Kupując odbiornik TV, możesz wybierać między telewizorem LED lub OLED. W tej chwili to dwa liczące się na rynku typy TV. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Telewizory LED są tanie, cienkie, ale miewają problemy z nierównomiernym podświetleniem matrycy. Doganiają je telewizory OLED z cienkimi ekranami i fantastyczną jakością obrazu, które mają zdominować rynek telewizorów na świecie. Co zatem wybrać?

Telewizor LED w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym się wyróżniają telewizory LED,

- dlaczego telewizory OLED zdominują rynek,

- co lepiej wybrać – OLED czy LED.

Czym się wyróżniają telewizory LED?

QLED, czyli telewizor LED w lepszej odsłonieJeszcze nie tak dawno standardem na rynku płaskich ekranów były tzw. telewizory plazmowe. Dzisiaj jego miejsce zajęły matryce LCD z podświetleniem LED. LED to nic innego jak matryca LCD podświetlona diodami LED. Technologia LED opiera się na ciekłych kryształach. Tworzą one warstwę o rożnym stopniu przezroczystości, a piksele uruchamiają i wyłączają układy elektroniczne. Do podświetlenia matrycy od tyłu służyły świetlówki. Zaletami LCD są: wysokiej jakości ostry i stabilny obraz, który nie skacze i nie męczy wzroku, duża rozdzielczość, długi czas pracy oraz niskie zużycie energii. Telewizory LED działają na podobnej zasadzie, ale zamiast świetlówek używa się diod LED, dlatego podświetlenie w tej technologii jest trwalsze i bardziej energooszczędne. Takie telewizory są tanie, cienkie, ale miewają problemy z nierównomiernym podświetleniem matrycy. Pełne podświetlenie LED znajdziesz jedynie w najlepszych modelach, jak np. LG 65SK9500. Wyświetlany przez nie obraz jest bliski doskonałości.
Terminy LED lub OLED dotyczą zupełnie czegoś innych parametrów niż VA i IPS. Jeżeli chcesz wiedzieć, czym się od siebie różnią, przeczytaj nasz poradnik: Matryca VA i IPS czym się od siebie różnią i która jest lepsza w telewizorze.

WARTO WIEDZIEĆ

Od niedawna na rynku można się spotkać z terminem QLED. Co on oznacza? Jest to model telewizora LED oferujący lepsze kolory oraz natężenie barw dzięki technologii kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy sugerującej powiązanie z OLED bliżej mu pod względem technicznym i praktycznym do LED.

Dlaczego telewizory OLED zdominują rynek?

Telewizory LED mają w tej chwili pozycję niekwestionowanego lidera rynku. Powoli je dogania sprzęt wykonany w najnowszej technologii OLED. Czym ona jest? Piksele tworzą pojedyncze diody organiczne, które świecą całkowicie samodzielnie. Telewizory z takim ekranem są niezwykle cienkie, a wyświetlany obraz cechuje się najwyższą jakością. Ekrany OLED wyróżniają się wysokim kontrastem, idealną czernią, większą skalą barw i jasności, bardzo krótkim czasem reakcji, nieograniczonymi kątami widzenia, niską wagą i procesem produkcyjnym przyjaznym dla środowiska. Największymi wadami telewizorów OLED jest wysoka cena i skomplikowany proces produkcyjny. Ceny telewizorów OLED w naszym sklepie zaczynają się od 5 699 zł a kończą na 27 999 zł. Tylko cena ogranicza popularność tego sprzętu, gdyż niemal pod każdym względem przebija on parametry telewizorów LED. Gdy cena stanie się akceptowalna dla przeciętnego użytkownika, technologia OLED zdominuje rynek TV.    
Większość telewizorów OLED zalicza się do sprzętu inteligentnego, tzw. Smart TV. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Smart TV – jak działa inteligentny telewizor.

Proponowane produkty:
Sony KD-75XG8096 <%– –%>
Samsung UE50RU7102K <%– –%>
Sharp LC-32HI3012E <%– –%>
Hitachi 43HE4000 <%– –%>
Sharp LC-24CHG6002E <%– –%>

Co lepiej wybrać – OLED czy LED?

LED TV może konkurować z OLED TV jedynie lepszą dostępnością i niższą ceną. Pod każdym innym względem OLED wypada o wiele lepiej i już wkrótce zdominuje rynek TV. Jeżeli chcesz wybrać sprzęt najlepszy jakościowo, zdecyduj się na telewizor OLED. Będziesz się cieszył idealną czernią, doskonałą płynnością ruchu, rewelacyjnym kontrastem, fantastycznymi kątami widzenia, przepięknymi kolorami i kapitalną widocznością w każdych warunkach. Jak wskazują doświadczenia użytkowników – jeżeli już raz obejrzałeś film na ekranie OLED, nie będziesz chciał wrócić do LED.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz także
article-photos/42430140753/Chromecast_cover_mini.png
Sprawdź, do czego służy Google Chromecast!
article-photos/33414896505/telewizory_miniaturka.png
Sprawdź zestawienie najlepszych telewizorów, które wyróżniają się niewielkim opóźnieniem obrazu - input lag.

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
TV, Audio i Video
TV, Audio i Video
Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas