Czym najlepiej prasować firany? Jaki model żelazka wybrać?

Autor: Łukasz

Firany mają zazwyczaj bardzo duże rozmiary, dlatego ich prasowanie dla wielu może okazać się problematyczne. Trudno jest rozłożyć je na desce i aby osiągnąć gładką powierzchnię, należy poświęcić na to bardzo dużo czasu. Co więcej, prasowanie delikatnego materiału zwykłym żelazkiem może okazać się dla niego szkodliwe. Jaki zatem sprzęt wybrać, aby bez problemu pozbyć się wszystkich zagnieceń?

Wyprasowane firany zawieszone na karniszu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak prasować firany
 2. czym jest prasowanie w pionie
 3. jakie są zalety prasowanie w pionie
 4. jak wybrać żelazko do prasowania w pionie
 5. jakie żelazka nadają się do prasowania firany i zasłonek

Jak prasować firany?

Żelazko parowe z podstawką

Materiały firan i zasłon są delikatniejsze niż codzienna odzież czy bawełniana bielizna pościelowa. Szczególnie trudno jest wyprasować tiul. Dodatkowy problem mogą sprawiać elementy metalowe, w tym kółka. Można za każdym razem oddawać firany do magla, jednak w dłuższej perspektywie jest to kosztowne. Walec może ponadto zniszczyć delikatne materiały. Najprostszym sposobem na gładkie i elegancko prezentujące się firany jest zakup żelazka z generatorem pary. Umożliwia ono prasowanie w pionie. W urządzeniach tego typu para generowana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, co pozwala na bezpieczne rozprasowanie nawet grubych tkanin. Wykorzystując żelazko z generatorem pary, do minimum zmniejsza się ryzyko przypalenia firany lub zrobienia w niej dziury.

Czym jest prasowanie w pionie?

Prasowanie w pionie znacznie różni się od tradycyjnego. Sprzęt nowej generacji z generatorem pary nie wymaga przykładania powierzchni prasującej do materiału. Para pod dużym ciśnieniem nawilża tkaninę, co ułatwia jej prostowanie. Strumień zwrócony jest w pionie w niewielkiej odległości (około 10–15 cm) od firany. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwykłe żelazko nie będzie już nigdy potrzebne. Parownice inaczej steamery dostępne na rynku oferują nawet 10-krotnie wyższe ciśnienie wyrzutu pary niż proste modele żelazek parowych. Parownice najlepszej jakości mogą prasować wszystkie rodzaje materiału bez konieczności regulacji temperatury. Aby chronić sprzęt, warto wlewać w zbiornik przefiltrowaną wodę. Filtr odkamieniający ochroni parownicę przed uszkodzeniem, dzięki czemu dłużej będzie spełniała swoją funkcję.

Zaletą prasowania w pionie jest to, że można usuwać zagniecenia również z marynarek czy koszul. Za pomocą parownicy w szybki sposób odświeżysz firany, które zbyt długo leżały w szafie czy komodzie. Gorąca para wyeliminuje około 99,9% bakterii i innych zarazków.

Polecane generatory pary
 • 2 499 zł
 • 699 zł
 • 3 249 zł
 • 1 499 zł
 • 599 zł

Jak wybrać żelazko do prasowania w pionie?

Białe, długie, wyprasowane firany zwisające przy oknie

Przed zakupem parownicy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Znając szczegółową specyfikację urządzenia, mamy większe szanse kupić satysfakcjonujący produkt. Najważniejszymi wskaźnikami są:

 • moc – im większa, tym para generowana jest pod większym ciśnieniem;
 • siła wyrzutu pary – im większa, tym szybciej wyprasujesz nią firany;
 • pojemność zbiornika na wodę – zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika;
 • funkcja samoczyszczenia;
 • możliwość prasowania pod różnymi kątami;
 • rozmiar i waga – żelazka parowe do prasowania w pionie są zazwyczaj większych rozmiarów. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy sprzęt nie zajmie zbyt dużo miejsca.

Polecane modele parownic

Rekomendowanymi modelami parownic są:

 • Tefal Ixeo Power QT2020 – o mocy 2170 W, ciśnieniu 5,8 bara oraz wytwarzaniu pary o wielkości 90 g/min. Generator pary wyposażony jest w funkcję samoczyszczenia oraz automatyczne wyłączanie. Można prasować nim pod różnymi kątami;
 • Laurastar Lift Plus Pinky Pop – o mocy 2200 W oraz ciśnieniu 3,5 bara. Waży zaledwie 1 kg. Wyposażony jest w opcję automatycznego wyłączania;
 • Braun CareStyle IS7155WH – o mocy 2400 W, ciśnieniu 7,5 bara oraz wytwarzaniu pary o wielkości 125 g/min. Żelazko parowe wyposażone jest w duży zbiornik na wodę o pojemności 2 litrów, a także opcję samoczyszczenia i automatycznego wyłączania się;
 • Philips PerfectCare seria 9000 PSG9040/80 z kamerą – o mocy 3100 W, ciśnieniu 9 barów oraz wytwarzaniu pary o wielkości 180 g/min. Urządzenie jest niezwykle lekkie, dlatego idealnie nadaje się do prasowania w pionie;
 • Tefal Pro Express Ultimate GV9620 – wyrzuca parę pod ciśnieniem 8 barów i wytwarza jej 180 g/min. Duży zbiornik na wodę (1,9 litra) pozwala na wyprasowanie dużej ilości ubrań, firan oraz bielizny pościelowej. Parownica wyposażona jest w opcję samoczyszczenia oraz automatycznego wyłączania się.

Decydując się na zakup dobrej jakości parownicy, należy liczyć się z niemałymi kosztami. Średnia cena parownicy oscyluje w granicy 1000–2000 złotych. Jest to jednak wydatek, który pozwala na dużą oszczędność czasu i sprawia, że tkaniny nie niszczą się tak bardzo, jak w przypadku żelazka do prasowania poziomego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link