Zestaw słuchawkowy Bluetooth – jaki warto wybrać?

Autor: Sara

Jeśli często podróżujesz, niezależnie od tego, czy przemieszczasz się samochodem, rowerem czy motocyklem, zestaw słuchawkowy może okazać się bardzo przydatnym gadżetem. Sprawdzi się on również w sytuacjach, kiedy podczas rozmów telefonicznych lubisz mieć wolne ręce, aby móc zająć się dodatkową czynnością. Jeśli zainteresowało cię posiadanie tego urządzenia, przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Zestaw słuchawkowy jest niezbędny podczas prowadzenia samochodu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki zestaw słuchawkowy lepiej się sprawdza – Bluetooth czy przewodowy
 2. co wpływa na wygodę użytkowania tego urządzenia
 3. na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Zestaw słuchawkowy – jaki rodzaj lepszy?

Zestaw słuchawkowy Bluetooth

Wśród zestawów słuchawkowych możemy wyróżnić dwa rodzaje: są to urządzenia Bluetooth oraz przewodowe. Pierwsze z nich w swoim działaniu wykorzystują najpopularniejszy rodzaj łączności. Niemal wszystkie telefony mają obecnie w swoich systemach moduł Bluetooth, tak więc dobór odpowiedniego zestawu słuchawkowego nie sprawia większych kłopotów.

Zestawy słuchawkowe Bluetooth znacznie ewoluowały i te najnowsze nie mają prawie nic wspólnego ze starszymi modelami, charakteryzującymi się niedoskonałością konstrukcji i słabą jakością wykonania. Nie zdarza się więc już zanikanie połączeń, przerywanie ich i częsta utrata łączności słuchawki z telefonem. Produkowane obecnie zestawy słuchawkowe (np. Plantronics Explorer 85 lub Xiaomi Mi Bluetooth Headset Basic) są niezawodne i gwarantują swoim użytkownikom wysoką jakość rozmowy. Urządzenia tego typu z reguły mają postać niewielkiego klipsa przypinanego do ucha. Zamontowane w nim przyciski służą do odbierania i przerywania połączeń oraz regulacji głośności. Z oczywistych względów nie muszą one posiadać żadnego przewodu łączącego słuchawkę z telefonem. Zestawy słuchawkowe przewodowe to nic innego, jak zwykłe słuchawki podłączane do telefonu. Są one często wyposażone w niewielki panel sterowania. Urządzenia tego rodzaju często dołączane są do smartfonów już w momencie ich zakupu. Ich główną zaletą jest możliwość włożenia słuchawek do obydwu uszu, co znacznie ułatwia rozmowę w głośnym pomieszczeniu. Zdecydowaną wadą jest natomiast krótki i ograniczający mobilność przewód łączący słuchawki z telefonem.

 • 69,99 zł
 • 29,99 zł
 • 69,99 zł
 • 69,89 zł
 • 129,99 zł

Komfort użytkowania – co na niego wpływa?

Zestaw słuchawkowy do telefonu

Na wygodę użytkowania zestawu słuchawkowego wpływ kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy wymienić tu sposób, w jaki skonstruowane jest urządzenie, łatwość obsługi, wygodę noszenia słuchawki na uchu oraz jakość zastosowanych tworzyw i materiałów. Większość zestawów słuchawkowych Bluetooth oprócz głośnika ma również mikrofon. Przykładem takich urządzeń mogą być chociażby Jabra Talk 5 lub Plantronics M75. Modele te wyposażone są w wielofunkcyjny przycisk służący do bezproblemowej obsługi połączeń. Za jego pomocą można nie tylko odebrać i zakończyć połączenie, ale również ponownie wybrać numer. Przydatną opcją jest też możliwość uruchomienia w telefonie głosowego wybierania połączeń. Posiadają one także oddzielny przycisk do regulacji głośności połączenia, a także wskaźnik, który informuje o stanie słuchawki (na jego podstawie można poznać m.in. stan baterii, bądź ilość włączonych urządzeń). Niektóre zestawy słuchawkowe Bluetooth mają również funkcję redukcji szumów. Jest ona istotna głównie dla twojego rozmówcy, gdyż sprzęt (a konkretnie mikrofon) będzie zbierać wszystkie szumy z otoczenia. Dzięki temu niezależnie od otoczenia, w jakim prowadzisz rozmowę (pomieszczenie z głośnym klimatyzatorem, zatłoczony autobus itp.), rozmówca będzie słyszeć cię dobrze, a rozmowa będzie toczyć się w najwyższej jakości.

Warto zwrócić uwagę na to, czy zestaw słuchawkowy ma słuchawkę wyposażoną w gąbkę, czy wkładkę żelową umieszczaną w uchu. Będzie to istotne dla tłumienia szumów z otoczenia oraz dla twojej wygody. Istotna jest również waga urządzenia. Im lżejsza słuchawka, tym bardziej komfortowe będzie jej noszenie. Przykładowo model Plantronics Explorer 80 waży jedynie 8 g, dzięki czemu jest niemal niewyczuwalny.

Zestaw słuchawkowy Bluetooth – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając idealny zestaw słuchawkowy, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Oto one:

 • mikrofon – jest to bardzo istotna część całego zestawu. Powinien charakteryzować się dobrym parametrem głośności, co będzie wyjątkowo ważne podczas rozmów w zatłoczonym pomieszczeniu;
 • bateria – zestawy słuchawkowe Bluetooth swoje zasilanie opierają na wbudowanym akumulatorze. Warto wybierać urządzenia z dobrą baterią, która umożliwia dłuższe korzystanie ze sprzętu. Istotne są tutaj dwa parametry: pierwszy to czas samych prowadzonych rozmów, natomiast drugi to czas, w jakim urządzenie może pozostać w czasie czuwania.
 • standard Bluetooth – warto wybierać urządzenia o jak najwyższym standardzie (np. 3.0 lub 4.0). Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, iż wybrany zestaw słuchawkowy będzie kompatybilny z większością smartfonów – nawet z najnowszymi modelami.

Zestaw słuchawkowy to bardzo przydatne urządzenie, które sprawdzi się w wielu codziennych sytuacjach. Do jego wyboru warto podejść rozważnie i szczególną uwagę zwrócić na wyżej wspomniane parametry. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrane urządzenie spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link