Wentylator stojący do 200 złotych - co wybrać?

Autor: Zbigniew

Zbliża się lato. Czas upałów. Ci szczęśliwcy, którzy posiadają w domu i pracy klimatyzację, nie muszą się obawiać udaru cieplnego. Tych, którzy nie mają tego szczęścia, a w dodatku nie posiadają wentylatora, czekają zakupy. Co wybrać?


Niedrogi i praktyczny

 Zakup wentylatora nie wiąże się ze znacznym wydatkiem. Z łatwością wybierzemy coś dla siebie w granicach do 200 złotych. Droższy sprzęt wychodzi już na dobrą sprawę poza zakres wentylatorów. Są to bowiem cyrkulatory lub klimatyzery. Wśród samych wentylatorów widoczny jest podział na biurkowe i stojące. Biurkowe są tańsze, ale niestety zajmują sporą powierzchnię na blacie i gorzej chłodzą. Jeśli większość lub całe biurko zajmuje sprzęt komputerowy, dokumenty i inne artykuły, możemy już zwyczajnie nie mieć miejsca na taki wentylator. Modele stojące są o tyle lepsze, że możemy je dowolnie przestawiać w pomieszczeniu (na przykład dostawić wieczorem do łóżka, ciesząc się przyjemnym chłodem). Ponadto, mają możliwość chłodzenia powietrza w większym pomieszczeniu niż ma to miejsce w przypadku wentylatorów biurkowych.

 

Zanim kupimy

 Warto przed zakupem zaznajomić się z budową i działaniem tego sprzętu. Mądra definicja mówi, że wentylator jest ni mniej, ni więcej sprężarką, czyli maszyną przepływową do transportowania powietrza, w której przyrost ciśnienia statycznego ze strony ssawnej jest większy niż ze strony tłocznej, zaś cała energia gazu jest zawarta w jej składowej kinetycznej.

Co to tak naprawdę znaczy? Że powietrze jest zasysane do urządzenia, a dzięki kręcącym się bardzo szybko łopatkom, schładzane i następnie odrzucane z powrotem do pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, hałas, jaki generuje urządzenie. Co z tego, że kupimy świetnie schładzający powietrze sprzęt, jeśli nie będziemy w stanie koło niego wysiedzieć, ze względu na jego głośność. Hałas jest ściśle związany z prędkością obrotową wentylatora, a więc również przepływem powietrza i zastosowanym typem łożyska. Większość wentylatorów ma konwencjonalne łopatki, opracowane do dużych prędkości obrotowych, które wytwarzają duży przepływ powietrza, ale tym samym i duży hałas. Możemy go obniżyć zmniejszając obroty (zmniejszy się wówczas przepływ). Na głośność urządzenia ma również wpływ ilość łopatek i rozmiar samego sprzętu.

  • 39,99 zł
  • 319 zł
  • 379 zł
  • 89,99 zł
  • 149,99 zł

Oglądamy wentylatory

Ciekawą opcją jest wentylator stojący HB SF 4302. Dzięki mocy 45 W zapewni nam przyjemne chłodzenie, a jednocześnie nie doprowadzi nas do palpitacji rachunek za prąd. Model posiada również automatyczną oscylację, dzięki której wiatrak może się obracać w kierunkach bocznych, zwiększając tym samym zasięg. Tym samym zapewniony zostaje równomierny nawiew dookoła urządzenia. Dodatkowym atutem jest zainstalowany w modelu timer – ustawiamy go na przykład na pół godziny, dzięki czemu, jeszcze zasypiając czujemy wspaniały podmuch powietrza.


Kup wentylator
HB SF 4302
Godny polecenia jest również wentylator MPM SP-40-M. Posiada te same parametry, co omówiony przed chwilą HB SF 4302 , ale nieco większą moc, bo 50 W. Model jest łatwy w montażu i, co ważne, posiada stabilną podstawę oraz solidną obudowę, ale jest przy tym lekki. Dobrze chłodzi w upalne dni. Ponadto ma zgrabny wygląd. Możemy do optymalnie dopasować dzięki dostępnym trzem stopniom nawiewu.

 

Kup wentylator
mpm sp-40-m

A może kolumnowy?

 Ciekawą odmianą wentylatora stojącego jest model kolumnowy. Dostępny na stronie Rtv Euro Agd model HB TF0901 lekko przekracza nasz budżet, kosztuje bowiem 249 PLN, ale warto zwrócić na niego uwagę. Ma również 3 prędkości nawiewu, ale oprócz tego także tryb nocny i mieszany ze zmienną mocą nadmuchu, dzięki czemu zapewnimy sobie spokojny sen. Ponadto jest sterowany elektronicznie i ma moc tylko 35 W. Jest zgrabnym i wydajnym urządzeniem i jak na wentylator stojący, zajmuje mało miejsca. Posiada oczywiście automatyczną oscylację pozwalającą na obracanie się w kierunkach bocznych, zapewniając zwiększony zasięg. Dodatkowo, model wyposażony jest w wyświetlacz ułatwiający obsługę urządzenia (pokazuje informacje zarówno w formie tekstu, jak i symboli graficznych). Do wentylatora dołączony jest pilot ułatwiający obsługę i pozwalający na dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia. Timer, to aż 7,5 godziny. Dodać należy, że zaletą kolumnowego wentylatora jest szeroki strumień chłodnego powietrza, dający znacznie lepsze (w stosunku do zwykłych modeli) uczucie chłodu, nawet na 2-3 metry. Znakomicie więc sprawdzi się w czasie największych upałów.


Kup wentylator
hb tf0904
 

 Zobacz dostępne wentylatory

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link