Co wybrać - wentylator kolumnowy czy zwykły? Na co zwrócić uwagę?

W upalne dni marzymy o chwili wytchnienia w chłodnym miejscu. Jednym z najszybszych i najlepszych rozwiązań jest zakup wentylatora. Można postawić go w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i w biurze. Na rynku dostępne są wentylatory zwykłe lub kolumnowe. Co różni oba sprzęty? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu wentylatora ? Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Wentylator kolumnowy czy zwykły?

Ten pierwszy wydaje się nowocześniejszy. Ten drugi bardziej klasyczny, estetyczny, zwłaszcza w wersji metalowej. Wentylator kolumnowy czy zwykły? A jeśli zwykły – to klasyczny stojący, mały biurkowy czy mocny cyrkulator podłogowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

To centralne urządzenie w pokoju. Kiedy pracuje – wszystkie oczy są skierowane w jego stronę. Dlatego zacznij od designu. Wentylator kolumnowy czy zwykły? Kolumnowy jest plastikowy, lekko futurystyczny, przypomina głośnik albo wąski klimator. Często może być obsługiwany za pomocą pilota albo panelu dotykowego z wielostopniową regulacją, na froncie zazwyczaj wyświetlacz LED.


Wentylator kolumnowy – obrót pionowego walca z dziesiątkami łopatek

Wentylator kolumnowy czy zwykły? W wąskim wentylatorze kolumnowym nawiew generowany jest poprzez walec z małymi łopatkami, umieszczonymi gęsto jedna przy drugiej, w kilku rzędach (jedna pod drugą), na wysokości całego urządzenia, na ok. 70-80 cm. Powietrze wciągane jest przez duże okno ze zmywalnym filtrem z tyłu – pełnią także funkcję prostego oczyszczacza powietrza. Wylot wygląda podobnie – pionowy, na froncie. Dodatkowo cała wieża może oscylować w lewo i prawo – to wydatnie pomaga w równomiernej dystrybucji powietrza. Oczywiście, podstawa to moc. Wentylatory kolumnowe wcale nie należą do supermocnych, to najczęściej 25-60 W, podobnie jak zwykłe.

 • 1 390 zł
 • 899 zł
 • 1 699 zł
 • 759 zł
 • 179,99 zł
 • 189,99 zł
 • 399 zł
 • 659 zł


Wentylatory zwykłe i cyrkulatory

Wciąż zastawiasz się, czy wentylator kolumnowy czy zwykły? Przyjrzyjmy się teraz tej pierwszej konstrukcji. Uporządkujmy podział wentylatorów zwykłych, czyli „wiatraków”. Możesz wybrać model stojący na długiej nóżce, z regulacją wysokości, oscylacją lewo prawo. Możesz wybrać model nisko osadzony na podstawie, również oscylujący, zwany biurkowym. Są wreszcie cyrkulatory. Obudowa śmigła praktyczne dotyka podłogi, oparta jest na dwóch wygiętych nóżkach, jakby klęczących.  Co do fizycznej zasady działania – wszystkie wentylatory ze śmigłem skonstruowane są tak samo, łopatki się kręcą, a wraz z nimi powietrze w pokoju.

Wentylatory stojące i biurkowe są plastikowe lub metalowe. Naturalnie im porządniejsze materiały, tym droższe. Stojące, rozkładane na 70-130 cm, są najczęściej mocniejsze, 30-60 W. Biurkowe to 10 do 50 W. Średnica śmigła: 40-45 cm w wypadku stojących, 20-35 cm w biurkowych. Z reguły są po trzy, cztery łopatki, ale znajdziesz oryginały z dwukrotnie większą liczbą. Mniejsze i słabsze biurkowe są tańsze, dostępne już za kilkadziesiąt złotych. Stojące – powyżej 100 zł.

Wentylator kolumnowy czy zwykły – a może jednak cyrkulator ? Ten ostatni będzie zapewne miał największą moc – jego zadaniem jest wymiana powietrza w całym pokoju (a nie nawiew punktowy), i to przez cały rok. Podkreśla się, że taki mocny wiatrak pomaga też w dystrybucji ciepłego powietrza w pomieszczeniu zimą – ustawiasz go koło kaloryfera. W przypadku cyrkulatorów różnice w mocy bywają znaczące. Od 30, przez 50, do nawet 110 W. Wszystkie urządzenia zaklasyfikowane jako cyrkulatory mają za to trzy metalowe łopatki o długości 35 do 45 cm. Nie oscylują lewo, prawo, stoją stabilnie!

 • 199,99 zł
 • 129,99 zł
 • 299 zł
 • 249 zł
 • 979 zł
 • 899 zł
 • 647 zł
 • 379 zł


Wentylatory… niezwykłe

Jest jeszcze inna, osobna kategoria produktów. Wentylator kolumnowy czy zwykły? A może… niezwykły. Istnieją modele hybrydowe, będące połączeniem różnych sprzętów AGD. Do takich urządzeń należą wentylatory z oczyszczaczem powietrza – dodatkowo je filtrujące. Albo wentylatory z grzejnikiem – dodatkowo je ogrzewające. Wśród tych ostatnich mamy też sprzęt bez łopatek. To unikatowe rozwiązanie firmy Dyson, równie eleganckie, co drogie.

Czy już wiesz, jaki sprzęt kupić? Wentylator kolumnowy czy zwykły? Jeśli rozważasz jeszcze inne, nieco skuteczniejsze i bardziej nowoczesne rozwiązania, sprawdź nasz:

 

Zobacz pełną ofertę wentylatorów i klimatorów w naszym sklepie


40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link