Subwoofer pasywny – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Łukasz

Subwoofery, w tym modele pasywne, są dostępne na rynku audio już od jakiegoś czasu. Dzięki nim uzyskamy jeszcze lepszą jakość dźwięku. W jakim przypadku zakup subwoofera pasywnego będzie wskazany? Czy warto wybrać takie urządzenie?

Membrana subwoofera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto używać subwoofera
  2. czym kierować się przy wyborze subwooferów pasywnych
  3. jaki głośnik samochodowy z subwooferem pasywnym wybrać

Kiedy warto wybrać subwoofer?

Dwa subwoofery i wieża Hi-Fi

Subwoofer jest jednym z niezbędnych urządzeń, dzięki któremu możemy otrzymać jeszcze lepsze nagłośnienie z komputera i telewizora. Wyróżniamy dwa rodzaje tych urządzeń – pasywne i aktywne. Czy jest to jednak sprzęt niezbędny w codziennym użytkowaniu? Zapewne wiele osób na co dzień z niego nie korzysta. To, czy w pełni będziemy wykorzystywali możliwości subwoofera, zależy od wielu kwestii. Punktem wyjścia powinny być głośniki, jakimi aktualnie dysponujemy. Jeśli używamy słabych jakościowo, tanich głośników komputerowych, najczęściej dostępnych w zestawach po dwie sztuki, to użycie do nich subwoofera znacząco nie wpłynie na jakość dźwięku.

Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli korzystamy z profesjonalnych głośników, zaawansowanych pod względem technologicznym. To najczęściej modele, które mogą służyć nie tylko jako głośniki komputerowe, ale też zostać podłączone do telewizora, dzięki czemu uzyskamy jeszcze lepszą jakość odtwarzanego dźwięku. Użycie subwoofera ma jeszcze sens wówczas, kiedy lubimy spędzać czas na słuchaniu muzyki, a także jesteśmy kinomanami i śledzimy kinowe produkcje. Nie ma sensu kupowanie subwoofera i generowanie kosztów, jeśli telewizora używamy raz na jakiś czas i to po to, aby np. sprawdzić, co aktualnie dzieje się na świecie. Do śledzenia programów publicystycznych w zupełności wystarczą zwykłe głośniki. Jeśli często lubimy oglądać filmy i cenimy sobie jakość nie tylko obrazu, ale i dźwięku, to wtedy kupmy dobre głośniki wraz z subwooferem. Takie rozwiązanie sprawdzi się także, jeśli lubimy grać w różnego rodzaju gry. Lepszy dźwięk pozwoli nam jeszcze bardziej wczuć się w rozgrywkę.

Polecane subwoofery
  • 779 zł
  • 1 029 zł
  • 699 zł
  • 2 099 zł
  • 1 999 zł

Na co zwrócić uwagę, kupując subwoofer?

Dwa subwoofery zmajdujące się obok siebie.

Na rynku znajdziemy wiele tego typu produktów. Oczywiście różnią się one od siebie wieloma parametrami, przez co warto się dobrze zastanowić przed zakupem, na które urządzenie postawić. Zanim podejmiemy decyzję, zwróćmy uwagę na rodzaj subwoofera. Do wyboru mamy subwoofer pasywny i aktywny. Modele pasywne nie mają wbudowanego wzmacniacza, dlatego też, jeśli chcemy wybrać ten typ urządzenia, będziemy musieli szukać dodatkowych rozwiązań. Wiele osób z tego powodu decyduje się na zakup subwooferów aktywnych, które taki wzmacniacz mają już wbudowany.

Kupując subwoofer pasywny, warto zwrócić uwagę na konstrukcję urządzenia. Dostępne są modele otwarte i zamknięte. W subwooferach otwartych producenci stosują port bass-reflex, dzięki czemu uzyskiwane basy uzyskują jeszcze głębsze brzmienie, a sam subwoofer nie jest duży pod względem gabarytów. To bardzo dobra opcja np. do oglądania filmów czy grania w gry. W modelach zamkniętych nie ma wyżej opisanego otworu, a cechą charakterystyczną takich subwooferów jest szczelna obudowa i możliwość sprawowania lepszej kontroli nad basem.

Kolejnym parametrem, ważnym z punktu widzenia wyboru konkretnego urządzenia, jest moc subwoofera. Tutaj nie do końca ma zastosowanie reguła, że im większa moc urządzenia, tym jest ono lepsze. Wybierając subwoofer pasywny, warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, do którego ma być przeznaczony. Im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej postawić na urządzenie o mniejszej mocy, np. do 100 W. Jeśli chcemy sprzęt ustawić w dużym salonie, wówczas lepiej kupić model o zdecydowanie większej mocy.

Oczywiście wybierając subwoofer, stawiamy na jakość dźwięku i to ona jest kluczowym parametrem, aczkolwiek dla wielu osób liczy się również wygląd urządzenia. Jeśli kupujemy takie urządzenie jako część kina domowego, to dobrze, abyśmy dobrali je tak, aby pasowało nam do pozostałych elementów. Obecnie można spotkać różne rozmiary i kształty subwooferów, co pozwala traktować je jako element wystroju wnętrza pomieszczeń. Dla wielu osób znaczenie ma nazwa producenta i cena urządzenia. Na rynku jest szereg sprawdzonych modeli subwooferów różnych marek, w wielu przedziałach cenowych.

Subwoofer pasywny – jaki wybrać?

Subwoofer pasywny nie jest już tak popularny, jak jeszcze parę lat temu. Co prawda są jeszcze subwoofery do amplitunerów kina domowego, aczkolwiek najczęściej znajdziemy je w głośnikach samochodowych. Subwoofer pasywny do samochodu można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Udanym zakupem będą głośniki: Hertz DBX 30.3 (o mocy 1000 W), Hertz DS30 Reflex (o mocy 500 W) i Alpine SBG-844BR. Osoby szukające urządzeń o mocy powyżej 1000 W mogą kupić model JBL Stadium 1224 lub Pioneer TS-WX306T.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów