Jaki wybrać subwoofer 1000W? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Autor: Joanna

Szczególnie w samochodach, ale także w warunkach domowych - subwoofer 1000W znajduje swoje zastosowanie w różnych sytuacjach i za każdym razem daje niesamowity efekt. Niezwykle głęboki i jakościowy dźwięk to zalety, które przemawiają za wyborem tego urządzenia.

Membrana subwoofera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest subwoofer
 2. czym się kierować przy zakupie subwoofera
 3. jaki subwoofer 1000W wybrać

Co to jest subwoofer?

Stojący na ziemi subwoofer

Subwoofer, nazywany niekiedy głośnikiem superniskotonowym jest dodatkowym źródłem dźwięku, najczęściej stosowanym w zestawach kina domowego lub pojazdach samochodowych. Służy on do odtwarzania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach, oscylujących w granicach od 20 do 250 Hz. Osoby decydujące się na to urządzenie najczęściej kierują się chęcią zaoszczędzenia (jakościowe odtwarzanie niskich dźwięków wymaga użycia głośników z szeroką membraną i wzmacniacza o dużej mocy) i uzyskania możliwie jak najlepszego efektu (w zakresie bardzo małych częstotliwości słyszenie kierunkowe jest ograniczone).

Podobnie jak wiele innych urządzeń, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów subwooferów, różniących się od siebie poszczególnymi pozycjami w specyfikacji technicznej. Najbardziej ogólny podział zakłada wyróżnienie dwóch następujących:

 • subwoofery aktywne - wbudowane są w nich wzmacniacze, dodatkowo poprawiające jakość emitowanego dźwięku. Za pasywne lub aktywne filtrowanie sygnału odpowiedzialny jest aktywny filtr dolnoprzepustowy,
 • subwoofery pasywne - nie posiadają wbudowanych wzmacniaczy. Dostarczony musi być do niego wzmocniony przy pomocy innych źródeł sygnał, zaś do filtrowania sygnału dochodzi poprzez pasywny filtr dolnoprzepustowy.

W zależności od wyboru danego rodzaju, jego przeznaczenie może być zgoła odmienne. Aktywny model subwoofera 1000W jest bardzo często wybierany w celu uatrakcyjnienia muzyki w samochodzie, natomiast pasywne często znajdują swoje zastosowanie w przypadku kompletowania zestawu kina domowego. Nie jest to jednak regułą - oba rodzaje sprawdzą się tak naprawdę w każdej sytuacji.

Polecane subwoofery
 • 1 890 zł
 • 1 549 zł
 • 2 499 zł
 • 1 019 zł
 • 1 459 zł

Czym się kierować przy zakupie subwoofera?

Zestaw z suboowferem

Subwoofer 1000w jako element wyposażenia car audio nie jest żadnym wymogiem, ale z drugiej strony stanowi podstawę dla maniaków, dla których głośne słuchanie muzyki w trakcie jazdy jest wręcz nieodzowne. Ci, którzy mieli możliwość poczucia wpływu niskich tonów na brzmienie i głębię dźwięku z pewnością są zdania, że bez tego urządzenia przemieszczanie się wydaje się znacznie nudniejsze. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych urządzeniach audio czy wideo, wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od kilku ważnych czynników. Dokonując wyboru, należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

 • rozmiar subwoofera - w zależności od modelu urządzenia, może on zajmować sporą przestrzeń w samochodzie, zwłaszcza gdy sam pojazd nie jest zbyt pojemny. Planując zakup subwoofera, warto zatem dokładnie zmierzyć pojemność i ustalić, na co można sobie pozwolić. Trzeba również pamiętać o tym, że skrzynia nie powinna dotykać siedzeń lub klapy bagażnika,
 • typ subwoofera - model pasywny bez wzmacniacza to nieco droższa inwestycja od urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem, ale za to rekompensuje wydatek w postaci znacznie głębszego i czystszego dźwięku. Typ wybieranego urządzenia jest zatem tożsamy z kwotą, jaką można na nie poświęcić,
 • wygląd subwoofera - choć dla niektórych może nie mieć to większego znaczenia, to design subwoofera zazwyczaj jest dla maniaków bardzo ważną cechą subwoofera. Chcąc zachować jednolity wygląd wnętrza pojazdu, warto decydować się na model, który idealnie będzie współgrał z innymi barwami, kształtami i estetyką.

Jaki subwoofer 1000W wybrać?

Tak naprawdę wybór odpowiedniego subwoofera 1000W zależy od indywidualnych preferencji i efektów, jakie użytkownik chce osiągnąć. Jeżeli reszta sprzętu audio będzie w stanie sprostać tak potężnej mocy, wówczas pozostaje jedynie dokonanie wyboru pomiędzy marką urządzenia, jaką dana osoba preferuje. Chcąc jednak wybrać model najbardziej odpowiadającym oczekiwaniom, zalecane jest przetestowanie możliwości, jakie oferują poszczególne subwoofery i przekonać się, który z nich będzie w stanie zapewnić najgłębszy i najlepszy pod względem jakościowym dźwięk.

Jedno jest jednak pewne - decydując się na wybór subwoofera 1000W, szybko można odczuć różnicę w porównaniu z modelami posiadającymi co najmniej trzy razy mniejszą wartość mocy, takimi jak Yamaha NS-SW700 czy Yamaha NS-SW300. Nie zmienia to jednak faktu, że oba te urządzenia jak najbardziej są w stanie zapewnić możliwości, o jakie chodzi miłośnikom głośnej muzyki w samochodzie czy w mieszkaniu. W każdym z przypadków o decyzji mogą świadczyć detale, na których danej osobie zależy bardziej.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link