Recenzja Samsung Galaxy S24 Ultra. Rewolucja czy ewolucja?

Jarek Osłowski
Artykuł powstał we współpracy z Samsung

Na najnowsze flagowce Samsung czekaliśmy krócej niż rok. Smartfony z serii Galaxy S24 zaprezentowano w połowie stycznia. Teraz pora sprawdzić, co potrafią, tym bardziej że w wielu obszarach korzystają z algorytmów zaawansowanej sztucznej inteligencji. W moje ręce trafił ten największy i najmocniejszy. Co ma do zaoferowania swoim użytkownikom? Dowiecie się tego z mojej recenzji Samsung Galaxy S24 Ultra.


Co nowego ma Samsung Galaxy S24 Ultra?

Najważniejsze nowości, które otrzymał Galaxy S24 Ultra to:

  •          tytanowa ramka;
  •          płaski ekran, który zastąpił zakrzywiony Edge;
  •          jasność szczytowa aż 2600 nitów;
  •          procesor Snapdragon 8 Gen 3;
  •          aparat z 5-krotnym zoomem i zupełnie nowym 50-megapikselowym czujnikiem adaptacyjnym;
  •          Galaxy AI.

 

Design

Pod względem designu Samsung Galaxy S24 Ultra praktycznie niczym nie różni się od swojego poprzednika. Wygląda elegancko, ale również dość potężnie i trochę kanciasto. Jedyna nowość w wyglądzie, która może być zauważalna na pierwszy rzut oka, to brak zakrzywienia ekranu na boki urządzenia. Inne zmiany są kosmetyczne i najnowszą generację Ultry niezwykle trudno odróżnić od poprzedniej.

Przekątna ekranu pozostała taka sama – to 6,8 cala, dzięki czemu użytkownik może na smartfonie komfortowo pracować, przeglądać internet, social media, zdjęcia czy wykonywać inne aktywności. Oczywiście Galaxy S24 Ultra jest przez to duży i właściwie nie da się go obsługiwać jedną ręką, ale coś za coś. Do osób, które preferują mniejsze smartfony, Samsung kieruje standardowy model Galaxy S24.

Jak na swój rozmiar Galaxy S24 Ultra nie jest według mnie przesadnie ciężki. Zapewne wpływ na to ma zastosowanie tytanowych ramek, w które nie wyposażono pozostałych smartfonów z serii. A tytanowe ramki wpływają nie tylko na mniejszą wagę urządzenia, ale przede wszystkim na jego większą wytrzymałość.    

Tył obudowy smartfona jest identyczny jak u poprzednika, z wystającymi bezpośrednio z obudowy pięcioma obiektywami, charakterystycznymi dla smartfonów Samsung. Chroni go niezwykle odporne na upadki i zarysowania matowe szkło Corning Gorilla Armor. Kolejną jego zaletą jest to, że praktycznie nie widać na nim odcisków palców. Tak było w przypadku mojego testowego egzemplarza w czarnym kolorze obudowy – do wyboru jest jeszcze żółty, fioletowy i szary.

Wszystkie przyciski w Galaxy S24 Ultra znajdują się po jednej stronie urządzenia, a od spodu możemy wyjąć rysik S Pen.

 

Ekran

Zastosowany w Samsung Galaxy S24 Ultra ogromny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X o rozdzielczości 3120 x 1440 to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy wyświetlacz w smartfonach. Bardzo szczegółowy, o wysokim kontraście, żywych kolorach i szerokich kątach widzenia.

Adaptacyjna częstotliwość odświeżania obrazu w zakresie 1–120 Hz zapewnia płynne wyświetlanie animacji i przewijanie ekranu (jak również pozwala oszczędzać energię). Oglądanie filmów czy granie w gry na Galaxy S24 Ultra to czysta przyjemność.

Podobnie jak tył obudowy także ekran urządzenia pokrywa szkło Corning Gorilla Armor. Redukuje ono odbicia i zwiększa przejrzystość obrazu. Dzięki temu i niezwykle wysokiej szczytowej jasności wszystko, co oglądasz na ekranie Galaxy S24 Ultra, jest czytelne nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu. Szczytowa jasność wyświetlacza w smartfonie może osiągnąć wartość nawet 2600 nitów, co jest znaczącym ulepszeniem w stosunku do 1750 nitów w Galaxy S23 Ultra.

Ekran Galaxy S24 Ultra, który okalają niezwykle cienkie ramki, zapewnia 100-procentowe pokrycie przestrzeni barw DCI-P3. Może wyświetlać treści zgodne ze standardem HDR 10+, wciąż jednak nie jest kompatybilny z Dolby Vision.

Nie zabrakło oczywiście funkcji always-on-display – w ustawieniach możesz wybrać, kiedy ma być włączona. W trybie automatycznym, gdy smartfon wykryje, że jest schowany, np. w torebce, wyłączy wyświetlanie informacji na zablokowanym ekranie.

Warto też wspomnieć, że brak zakrzywienia ekranu na krawędziach pozwolił uzyskać większą przestrzeń roboczą dla rysika S Pen. W przypadku poprzednika Galaxy S24 Ultra ze względu na zakrzywienie ekranu pisanie przy krawędziach nie było możliwe. Rysik świetnie współpracuje ze smartfonem. Na wszystko, co nim wykonamy, ekran reaguje błyskawicznie. 

 

Procesor, szybkość działania i system

Sercem Samsung Galaxy S24 Ultra jest najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 dla Galaxy. Dopisek „dla Galaxy” oznacza, że w porównaniu ze standardowym procesorem jest on delikatnie podkręcony dla flagowców Samsung. To bardzo wydajny czip, co potwierdzają testy, które zrobiłem w aplikacji Geekbench 6. Na poniższych screenach widać różnicę pomiędzy najnowszą a poprzednią generacją Ultry.

Galaxy S24 Ultra wykonuje wszystkie zadania bardzo szybko, nawet podczas multitaskingu i korzystania z zaawansowanych graficznie gier i aplikacji. Jedynymi funkcjami, które powodują niewielkie opóźnienia w działaniu smartfona, są nowe funkcjonalności oparte na sztucznej inteligencji (o których więcej napiszę w dalszej części recenzji Samsung Galaxy S24 Ultra). Można się jednak spodziewać, że zostanie to poprawione wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania.

Na Galaxy S24 Ultra możesz grać w gry takie jak Call of Duty Mobile czy Diablo Immortal płynnie i bez zacięć na najwyższych ustawieniach. Dzięki blisko dwukrotnie większej komorze parowej smartfon nie parzy w dłonie, choć potrafi dość znacząco się nagrzać podczas dłuższych sesji gamingowych czy wykonywania przez dłuższy czas wymagających zadań. Ale które urządzenie tego nie robi?

Procesor Snapdragon 8 Gen 3 umożliwia Galaxy S24 Ultra obsługę Wi-Fi 7, czyli najnowszego standardu tej łączności bezprzewodowej – niewiele smartfonów może się tym pochwalić. W wykonywaniu zadań procesor wspiera 12 GB RAM pamięci operacyjnej LPDDR5X. Pamięć masowa UFS 4.0 może wynosić od 256 GB do 1 TB, w zależności od wybranego wariantu.

Seria Galaxy S24 to pierwsze telefony Samsunga z fabrycznie zainstalowaną wersją 6.1 nakładki One UI. Jest ona oparta na Androidzie 14 i wprowadza nowe funkcje, większą personalizację oraz ulepszenia działania systemu. Warto też wspomnieć, że Samsung obiecał dostarczanie aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń dla swoich tegorocznych flagowców przez siedem lat od momentu ich zakupu.

  • 6 199 zł
  • 6 779 zł
  • 6 599 zł
 

Aparaty i fotografia

Aparaty w smartfonach Galaxy S Ultra to zawsze był absolutny top i nie inaczej jest tym razem. Aparat główny ponownie ma 200 Mpix, a oprócz niego możemy korzystać także z 12-megapikselowego aparatu ultraszerokokątnego, a także dwóch aparatów z teleobiektywem – 10 Mpix z 3-krotnym zoomem i 50 Mpix z 5-krotnym zoomem. Ten ostatni zastąpił obiektyw z 10-krotnym zoomem, który miał poprzednik, jednak można nim robić tak samo dobre lub nawet lepsze zdjęcia. Zapewne dzięki wysokiej rozdzielczości sensora 50 Mpix i wsparciu sztucznej inteligencji.

Zdjęcia zrobione Samsung Galaxy S24 Ultra cechują: bardzo duża liczba szczegółów, żywe kolory (ale nie zbyt przesycone) i znakomity zakres dynamiczny. Zarówno te wykonane w dzień, jak i w nocy. Fotografie zrobione przy słabym oświetleniu lub jego braku praktycznie nie mają szumów i cechują się wieloma szczegółami zachowanymi w zacienionych fragmentach. Nie są też przesadnie wyostrzane. Smartfon pozwala wykonywać świetne jakościowo zdjęcia, bez konieczności zagłębiania się w tajniki fotografii.





Zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego nie odbiegają kolorystycznie od tych wykonanych głównym aparatem, choć oczywiście siłą rzeczy mają nieco niższą jakość. Jednak ten obiektyw bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zdjęć krajobrazowych lub ujęć, które wymagają szerszego planu.


Rewelacyjnie, w porównaniu z innymi smartfonami, wypadają zdjęcia makro i portrety, również te robione w nocy. Zapewniają dużą szczegółowość i bardzo dokładnie oddają wszystkie odcienie. Muszę też dodać, że tylne aparaty uzupełnia bardzo dobry aparat do selfie 12 Mpix Dual Pixel PDAF.

Jeśli chodzi o filmy, to Samsung Galaxy S24 Ultra może rejestrować wideo w rozdzielczości 8K i 30 kl./s. Jednak już te nagrane w 4K i 60 kl./s prezentują się świetnie. Ciekawą nowinką, którą zawdzięczamy sztucznej inteligencji, jest możliwość spowolnienia nagranego wcześniej filmu na ekranie smartfona. Wystarczy tylko przyłożyć na chwilę palec do ekranu.

 

(Ulepszona) sztuczna inteligencja

Razem z serią smartfonów Galaxy S24 zadebiutowała także Galaxy AI, jak Samsung nazwał zaawansowaną (a przynajmniej bardziej zaawansowaną niż dotychczas) funkcję sztucznej inteligencji w swoich telefonach. Galaxy S24 to pierwsze smartfony, które z jej dobrodziejstw korzystają, a jeśli chodzi o poprzednie generacje serii Galaxy S, AI ma trafić wyłącznie na zeszłoroczną serię Galaxy S23.

No dobrze, ale co tak naprawdę potrafi Galaxy AI? Jej działanie skupia się na:

  •         tłumaczeniu na żywo rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych;
  •         wyszukiwaniu informacji o obiektach oglądanych na stronach internetowych czy na YouTube;
  •         pomocy przy tworzeniu tekstów czy robieniu notatek;
  •         pomocy w obróbce zdjęć.

Pierwsza z wymienionych funkcjonalności jest najbardziej przełomowa (choć istnieją już aplikacje o podobnym działaniu) i może być niezwykle pomocna. Dzięki niej możemy rozmawiać z osobami używającymi języka, którego nie znamy. Zarówno w wersji audio, jak i tekstowej.

Druga z wymienionych wyżej funkcjonalności została nazwana Circle to Search with Google. Na czym polega? Jeśli przeglądamy jakąś stronę czy YouTube i chcielibyśmy znaleźć więcej informacji o jakimś przedmiocie, np. jego nazwę, cenę czy dostępność w sklepach, to wystarczy, że go zakreślimy, a smartfon wyświetli nam wszystkie informacje znalezione o nim w internecie wraz z linkami do stron.

Galaxy AI może być także nieocenionym pomocnikiem podczas pisania i obróbki zdjęć. W tym pierwszym przypadku może zaproponować poprawienie tekstu pod konkretny styl czy stworzenie podsumowania z luźnych notatek. Podobnie jak tłumaczy rozmowy, może także przetłumaczyć to, co napiszemy, na wybrany język obcy. A podczas obrabiania fotografii między innymi może inteligentnie wypełnić tło po usuniętym obiekcie

Galaxy AI to na pewno wartościowy ficzer, ale czy aż tak przełomowy, jak przedstawia to Samsung? Każdy musi na to pytanie odpowiedzieć sobie sam, ja jednak czekam na więcej. A więcej o jej możliwościach przeczytasz w naszym artykule Galaxy AI co to jest i za co odpowiada sztuczna inteligencja w urządzeniach Samsung?.

 

Bateria i ładowanie

Smartfon ma znakomity czas działania na jednym ładowaniu. Podczas tego testu Galaxy S24 Ultra, przy normalnym użytkowaniu, były to dwa pełne dni. Nawet przy częstym korzystaniu ze smartfona i jego multimedialnych funkcji trudno całkowicie rozładować naładowaną do pełna baterię w jeden dzień. Ma ona pojemność 5000 mAh, tyle samo jak w przypadku poprzednika, jednak Samsung jeszcze poprawił zarządzanie energią w swoim najnowszym i najmocniejszym flagowcu.


Galaxy S24 Ultra ma przewodowe ładowanie o mocy 45 W.
 Ładowarka 45 W doładuje baterię do pełna w nieco ponad godzinę, a do połowy – w mniej więcej 25 minut. W pudełku ze smartfonem znajduje się jedynie kabel USB typu C, więc ładowarkę trzeba kupić oddzielnienie albo korzystać z tej, którą już mamy. Warto zaznaczyć, że jeśli jej moc będzie mniejsza niż 45 W, to czas ładowania się wydłuży.

Samsung Galaxy S24 Ultra obsługuje także ładowanie bezprzewodowe o maksymalnej mocy 15 W, jednak nie jest kompatybilny ze standardem Qi2 (wykorzystującym magnesy do szybszego, równomiernego ładowania).

 

Recenzja Samsung Galaxy S24 Ultra – podsumowanie

Odpowiedź na tytułowe pytanie musi być jedna – Samsung Galaxy S24 Ultra to z pewnością nie jest rewolucja, ale wcale być nią nie musi. To znakomity smartfon, który oferuje chyba więcej niż jakikolwiek inny dostępny obecnie na rynku.

Samsung konsekwentnie ulepsza swój najmocniejszy smartfon w różnych obszarach i na daleko idące zmiany przyjdzie jeszcze czas, wraz z rozwojem dostępnych technologii. Tym niemniej, w porównaniu z poprzednią generacją Galaxy S24 Ultra ma lepszą żywotność baterii, większą wydajność i jeszcze lepsze aparaty, choć oczywiście za te ulepszenia trzeba zapłacić trochę więcej. Jeśli się zastanawiacie nad przesiadką z S23 Ultra, to nie jest ona konieczna, tym bardziej że on również będzie mógł korzystać z Galaxy AI.

Szczególnie wyborem Galaxy S24 Ultra powinny się zainteresować osoby, którym zależy na dużym multitaskingu i smartfonie, który będzie robił świetne zdjęcia. Galaxy S24 Ultra pomoże im nie tylko te fotografie wykonać, ale także jak najlepiej obrobić. 

Samsung Galaxy Ultra S24 będzie też świetnym wyborem dla każdego, kto szuka uniwersalnego, mocnego we wszystkich obszarach smartfona. Oczywiście jeśli nie będzie przeszkadzał ci jego rozmiar i konieczność obsługi obiema rękami. Jednak w tym przypadku myślę, że jest to poświęcenie, na które warto się zdecydować.


Zamów Galaxy S24 Ultra w naszym sklepie!


  • 6 199 zł
  • 6 779 zł
  • 4 499 zł
  • 6 599 zł
  • 6 849 zł
  • 3 999 zł
  • 7 499 zł
  • 3 799 zł
  • 4 099 zł
  • 6 729 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!