Projektor do gier wideo – jak wybrać odpowiedni model?

Autor: Klaudia

Czasy, gdy grafika była w grach wideo sprawą drugorzędną, minęły bezpowrotnie. Gracze mają swoje wymagania i zazwyczaj chcą przeżywać rozgrywkę jak najbardziej intensywnie, dlatego sięgają po coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, np. takie jak projektor do gier. Dowiedz się, jak dokonać wyboru odpowiedniego modelu takiego urządzenia.

Projektor do gier i notebook

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie największe zalety posiada projektor do domu,

- na co zwrócić uwagę przy jego wyborze,

- jak podłączyć projektor do gier do konsoli lub komputera.

Projektor do domu – zalety

Projektor do PS4 i kobieta grająca w Mario na konsoliJest kilka powodów, dla których gracze coraz częściej decydują się na projektor multimedialny zamiast telewizora czy monitora. Najistotniejsza jest tu rzecz jasna wielkość obrazu, którą w przypadku projektorów trzeba często podawać w setkach (zamiast w dziesiątkach) cali, co przekłada się na intensywniejsze doznania i większą wyrazistość szczegółów, ale też np. na większy komfort podczas gry na współdzielonym ekranie.

Co ważne, przy projektorach wysokiej klasy nie musisz obawiać się ewentualnej obniżki jakości, jako że oferują one bardzo dobry kontrast i głębię kolorów.

Kolejny ważny powód to mobilność – dzięki niewielkim rozmiarom i prostym kształtom projektora wzięcie go gdziekolwiek ze sobą nie powinno stanowić większego problemu, co oznacza, że na dużym ekranie możesz bawić się także u najbliższych, jeśli tylko są wyposażeni w komputer lub konsolę.

Projektor do gier jest więc świetnym rozwiązaniem dla zapalonego gracza. Jeśli wciąż nie jesteś jednak co do tego przekonany i wolisz duży telewizor, przeczytaj artykuł Jaki telewizor 60 cali kupić. 

Projektor do gier – co wziąć pod uwagę?

  • Typ matrycy – najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie technologia DLP (Digital Light Processing), której kluczowym elementem jest chip DMD, składający się z tysięcy mikroluster odbijających lub rozpraszających padający na nie strumień świetlny, co gwarantuje wysoki kontrast oraz głębię czerni. Inne często stosowane technologie to LED, LCD oraz jej rozwinięcie – 3LCD,
  • pozostałe parametry obrazu  jasność – w jasnym pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 2,5 tys. lumenów; kontrast – im wyższy, tym więcej widocznych detali oraz bogatszy obraz. Do gier poleca się kontrast na poziomie 3000:1 lub lepszym; rozdzielczość – jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w sprzęt z rozdzielczością Full HD lub WUXGA (1920 x 1200); częstotliwość odświeżania – im większa, tym lepiej, bo parametr ten jest odpowiedzialny za zapewnienie płynnego obrazu bez widocznych przeskoków,
  • żywotność lampy – podawana jest w ilości godzin, określa czas pracy lampy projektora najczęściej w trybie normalnym i ekonomicznym. Tani projektor do gier ma żywotność lampy na poziomie ok. 750 godzin, te najwyższej klasy kilkukrotnie większą – np. Acer H7850 pracuje 4 tys. godzin w trybie normalnym i ponad 10 tys. w trybie ekonomicznym,
  • rozmiar  urządzenia profesjonalne są większe, ale do użytku domowego wystarczą takie o wadze ok. 2,5 kg,
  • funkcje dodatkowe – można wśród nich odnaleźć m.in. łączność Wi-Fi, funkcję 3D Ready, pozwalającą na odtwarzanie obrazu 3D, wejścia HDMI, złącza USB, wbudowane głośniki, autofocus regulujący ostrość obrazu czy cyfrową korekcję trapezową.
  • 1 149 zł
  • 4 249 zł
  • 3 949 zł
  • 2 999 zł
  • 2 699 zł

PORADA EKSPERTA

Wybierając projektor, weź pod uwagę odległość, jaka dzielić będzie urządzenie i ścianę. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, powinieneś rozważyć zakup projektora z krótkim lub ultrakrótkim rzutem.

Jak podłączyć projektor do konsoli lub komputera?

Projektor do domuZastanawiasz się, jak należy podłączyć projektor do PS4, Xbox One czy do komputera PC? Najlepszym wyjściem, niezależnie od wybranej platformy, jest użycie kabla HDMI, który umożliwia nieskompresowany przesył cyfrowego sygnału audio i wideo, gwarantując tym samym ich nieskazitelną jakość.

Mało użyteczne będą złącza D-Sub (przesyła obraz analogowo) czy DVI (przesyła wideo w dobrej jakości, ale bez plików audio), w przypadku konsoli można rozważyć jeszcze użycie złącza RCA-Video (inaczej chint), służącego do analogowego i cyfrowego przesyłu wideo.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów