Projektory do gier wideo – jak wybrać odpowiedni model?

Z tego artykułu dowiesz się:jaki projektor do gier warto wybrać dlaczego warto posiadać rzutnik jak podłączyć projektor do konsoli, komputera czy innego urządzenia
Autor: Klaudia

Projektor do grania to ciekawa alternatywa dla monitorów komputerowych i telewizorów. Ze względu na to, że jakość obrazu i grafiki znacznie wpływa na komfort zabawy, rzutniki takie posiadają unikalne parametry techniczne. Sprawdź, jakie modele są najlepsze!

Zobacz także: Projektor multimedialny – jaki wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Projektor do grania – dlaczego warto?

W poszukiwaniu lepszych wrażeń audiowizualnych miłośnicy rozrywki multimedialnej wybierają coraz większe monitory i telewizory. Jakość obrazu i płynność efektów graficznych stanowią niezwykle ważny czynnik decydujący o komforcie zabawy, szczególnie wśród graczy. Ze względu na wysokie wymagania użytkowników powstały projektory do gier, których unikalne parametry techniczne optymalnie dorównują właściwościom drogich paneli LED i QLED, wykorzystywanych w standardowych odbiornikach. Jedną z wielu zalet, jakie posiada projektor dla gracza (taki jak np. Acer H7550ST), jest wielkość obrazu. Materiały wideo wyświetlane są w formacie o przekątnej 2 m w odległości 1,5 m w rozdzielczości Full HD. Ponadto, dzięki współczynnikowi kontrastu, treści zawsze dobrze się prezentują, niezależnie od oświetlenia panującego w pomieszczeniu. Natomiast odpowiednia częstotliwość odświeżania i czas reakcji dorównują wielu gamingowym monitorom. W zależności od modelu, odległości rzutnika od ściany i okoliczności emisji, wielkość obrazu może wynieść nawet 100 lub więcej cali. Rzutnik do gier to urządzenie bardzo mobilne, lekkie i łatwe w transporcie. Z kolei bez dedykowanego ekranu projekcyjnego może być wykorzystywany niemal w każdym miejscu po podłączeniu do konsoli lub peceta. Poza tym możliwość rozrywki na ponadprzeciętnie dużym ekranie umożliwia i uprzyjemnia wspólne spędzanie czasu w gronie wielu osób.

  • 5 699 zł
  • 7 799 zł
  • 7 249 zł
  • 3 890 zł
  • 1 449 zł
  • 4 149 zł
  • 1 469 zł
  • 4 299 zł
  • 6 499 zł
  • 2 599 zł

Co wziąć pod uwagę, gdy chcemy kupić projektor do konsoli i komputerów PC?

Wybór odpowiedniego projektora do gier nie jest wbrew pozorom łatwy. Szeroki asortyment dostępnych na rynku modeli może stanowić przyczynę wielu dylematów. Dlatego aby wybrać najlepsze dla siebie urządzenie, należy zwrócić uwagę na kilka cech technicznych. Przede wszystkim istotna jest rozdzielczość i inne parametry obrazu. Dobry projektor do konsoli obsługuje co najmniej jakość Full HD, jak w przypadku modelu Optoma EH200ST, lub 4K UHD, co oferuje z kolei Acer V7850. Jeśli chodzi o komputery, to wiele zależy od możliwości karty graficznej i typu gry. Niemałe znaczenie w ostatecznym odbiorze obrazu i materiałów wideo mają też współczynnik kontrastu oraz jasność. Im wyższe będą te wartości, tym dokładniejszy i bardziej naturalny otrzymamy obraz. Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu, czyli zmienną wpływającą na płynność. Dobre projektory dla graczy posiadają średnio ok. 100 Hz częstotliwości odświeżania. Ważną rolę odgrywa również typ matrycy, która pośrednio wpływa na cechy obrazu. Najpopularniejsze rozwiązania obok panelu DLP to LED i LCD. Ciekawą opcję stanowi matryca 3LCD, w której do tworzenia obrazu wykorzystywane są 3 matryce LCD odpowiadające za czerwony, zielony i niebieski kolor indywidualnie. Taką technologię zastosowano m.in. w Epson EH-TW7000. Ostatnie, ale równie istotne, elementy, na które należy zwrócić uwagę, to moc i żywotność lampy. Tani projektor do gier ma żywotność lampy na poziomie 750 godzin. Modele wyższej klasy, jak Optoma EH330UST, pracują w trybie normalnym kilka tysięcy godzin, a w trybie eco – nawet kilkanaście tysięcy.

Jak podłączyć i uruchomić rzutnik do gier?

Projektory do gier mogą być podłączane do komputera czy konsoli na różne sposoby, w zależności od zaawansowania technicznego urządzenia. Jednym z powszechnych i ponadczasowych rozwiązań jest łączność przewodowa przez port HDMI. Przewód umożliwia przesyłanie nieskompresowanego cyfrowego sygnału audio-wideo, a ponadto kabel szybko i łatwo paruje projektor z konsolą czy innymi urządzeniami, jak laptop lub odtwarzacz Blu-ray. Niejeden rzutnik do gier posiada także port USB, który równie dobrze przesyła dane. Wiele nowoczesnych modeli oferuje również łączność bezprzewodową. Jednak taka opcja jest polecana raczej do obsługi niewymagających aplikacji i prostych gier – z uwagi na możliwe opóźnienia w przesyłaniu sygnałów, które wpływają na obniżenie zadowolenia z grania i komfortu użytkowania projektora. Do niedawna jeszcze znane D-Sub czy RCA-Video, czyli tzw. cinch lub innego rodzaju wyjścia i porty do przesyłu analogowego i cyfrowego, wyszły już z użycia i spotykane są tylko w starych modelach.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link