Jaki prezent dla fotografa kupić? Najciekawsze propozycje

Autor: Klaudia

Pasjonaci fotografii bywają różni. Jednym do rozwijania hobby wystarczy aparat w telefonie, inni inwestują w fotografię spore pieniądze, wydając je na aparaty fotograficzne i drogie akcesoria. Niezależnie od tego, jak do swojej pasji podchodzi osoba, dla której szukasz upominku, możesz ją mile zaskoczyć, kupując coś, co przyda się podczas robienia zdjęć. Sprawdź, jaki prezent dla fotografa warto wybrać.

Grupa ludzi wręcza sobie prezenty

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czego potrzebuje fotograf, aby móc robić zdjęcia
  2. jaki prezent kupić dla fotografa amatora
  3. jaki upominek wybrać dla fotografa profesjonalisty

Prezent dla fotografa – czego potrzebuje pasjonat fotografii?

Zbliżenie na stół, na którym leży aparat i akcesoria do aparatu

Fotografia to hobby, które nigdy nie straciło na popularności. Co więcej, od kiedy smartfony zaczęto wyposażać w przyzwoite aparaty, liczba osób zajmujących się robieniem zdjęć znacznie wzrosła. Każdy, kto ma telefon komórkowy, chociażby taki jak Apple iPhone Xs 64GB, odrobinę chęci i dobre oko, może robić zdjęcia, czerpiąc z tego sporo frajdy.

Oczywiste więc, że fotograf musi posiadać aparat fotograficzny – aparat cyfrowy, lustrzankę, bezlusterkowca lub aparat w telefonie. Co jeszcze jest mu niezbędne? Jeśli jest posiadaczem tak zwanego kompaktu, na przykład Nikona Coolpix P900, potrzebuje nośnika danych, na którym będzie mógł zapisać zdjęcia i filmy, czyli kartę pamięci, taką jak chociażby SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I V30 64GB.

Fotograf używający lustrzanki DSLR lub innego sprzętu z wymienną optyką będzie też potrzebował przynajmniej jednego obiektywu. Dodatkowo, podczas przemieszczania się i sesji zdjęciowych, aparat trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Można zawiesić go na pasku, który przekłada się przez szyję, ale wygodniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest torba na aparat, między innymi uniwersalna Lowepro Adventura TLZ 20 II albo nieprzemakalna torba na ramię Tenba Cooper 13 DSLR.

Powyższy zestaw stanowi zbiór sprzętów i akcesoriów, które każdy miłośnik robienia zdjęć powinien mieć. Już na jego podstawie można domyślać się, jaki prezent dla fotografa będzie upominkiem trafionym. Temat warto jednak rozwinąć, gdyż jest on znacznie bardziej obszerny, niż mogłoby się wydawać.

  • 34,99 zł
  • 119,99 zł
  • 49,99 zł
  • 1 129 zł
  • 196,99 zł

Prezent dla fotografa amatora – co będzie najlepsze?

Zbliżenie na aparat, na którym młoda kobieta przegląda zdjecia

Upominek dla osoby zajmującej się fotografią amatorsko wcale nie musi być drogi. Tak naprawdę wszystko, co pomoże takiej osobie rozwijać swoje hobby, będzie prezentem trafionym. Warto więc poobserwować, czego jej jeszcze brakuje, albo na jakie niedogodności podczas robienia zdjęć się uskarża, i na tej podstawie wybrać odpowiedni upominek.

Prezentem, który przyda się każdemu, nawet osobom fotografującym przy użyciu smartfona, jest powerbank, na przykład pojemny Samsung Wireless Battery Pack EB-U1200CS, który umożliwia naładowanie akumulatora w aparacie fotograficznym bez konieczności podłączania go do gniazdka. Taki upominek z pewnością zostanie doceniony w chwili, gdy podczas sesji nagle sprzęt odmówi posłuszeństwa z powodu rozładowanej baterii.

Kolejnym pewnym prezentem jest karta pamięci, chociażby SanDisk Extreme Pro SDHC Class 10 32GB albo SanDisk Ultra SDXC Class 10 UHS-I 64GB. Karty służą do zapisu oraz przechowywania zdjęć i filmów wykonanych przy użyciu aparatu. Są one niewielkie, więc łatwo można je zgubić. Poza tym ich pojemność jest ograniczona. Podczas długich sesji zdjęciowych dodatkowa karta pamięci może okazać się wręcz niezbędna.

Jeśli osoba, którą chcemy obdarować, nie ma torby na aparat, z pewnością ucieszy się z takiego upominku. Jest to prezent praktyczny, podnoszący komfort użytkowania aparatu w terenie. Torba może być przeznaczona wyłącznie do przenoszenia aparatu, tak jak Camrock CITY GREY XG20, albo przystosowana do transportu całego sprzętu fotograficznego z obiektywami, zapasowymi kartami pamięci i kablami włącznie. Przykładem takiej torby jest Tenba Messenger DNA 13.

Innym, mniej oczywistym prezentem, ale także bardzo praktycznym, jest osłona do obiektywu. Osłony oraz dekielki to kolejne z akcesoriów fotograficznych, które łatwo zgubić. Jeśli przytrafiło się to osobie, dla której szukasz prezentu i nie ma ona żadnego zabezpieczenia dla obiektywu, z pewnością ucieszy się, gdy taką dostanie. Do obiektywów o średnicy 52 mm pasuje między innymi Nikon LC-52.

Jaki prezent będzie dobry dla fotografa profesjonalisty?

Wszystkie wymienione wyżej prezenty będą też dobre dla fotografa profesjonalisty. Jeśli jednak chcemy obdarować go czymś szczególnie przydatnym, warto rozważyć zakup obiektywu.

Obiektywy to najważniejsze akcesoria dla profesjonalnego fotografa. Ich przeznaczenie jest zróżnicowane. Na rynku dostępne są obiektywy przeznaczone do zdjęć portretowych (na przykład Sony FE 50mm f/1,8), fotografii sportowej (m.in. Tamron SP AF 150-600mm 5.0-6.3 Di VC USD G2 Nikon), panoram czy zdjęć makro (Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM). Kilka obiektywów to więcej możliwości, dlatego prezent w postaci takiego akcesorium z pewnością wywoła u obdarowywanego radość. Pamiętaj tylko, że typ mocowania obiektywu musi pasować do typu mocowania w korpusie aparatu, więc przed zakupem sprawdź, czy są one ze sobą kompatybilne.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów