Data publikacji: 2 lutego 2018
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Pięć błędów popełnianych podczas kupowania pralki

Poleć znajomemu Drukuj

Wybór pralki nie należy do najłatwiejszych decyzji zakupowych. Nawet jeśli wydaje się nam, że wiemy czego chcemy, możemy nieświadomie popełnić jeden z błędów, które towarzyszą temu zakupowi. Sprawdź 5 najczęstszych błędów przy wyborze pralki.

1. Tanio, ale nieoszczędnie

Błędem numer jeden przy wyborze pralki jest kupno taniej,  nieenergooszczędnej pralki. Często widząc niską cenę urządzenia, zapominamy sprawdzić efektywności jego pracy. Wybierając pralkę, należy szczególnie zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. To właśnie ona informuje o zużyciu prądu czyli o efektywnościoszczędności. Klasa energetyczna zawiera się w przedziale pomiędzy D a A. Od końca 2010 roku do oznaczeń dodano także A+, A++ oraz A+++.

Najbardziej energooszczędna pralka oznaczona jest jako urządzenie klasy A+++.
W porównaniu do pralki o klasie energetycznej A oszczędzane jest ponad 45% więcej energii. Pralka o klasie A++ oszczędza do 45% w porównaniu do urządzeń klasy A. Z kolei pralka o klasie A+, w stosunku do urządzenia o klasie A, oszczędza do 25% więcej energii.
Kupując pralkę, warto wybrać droższy model, który w czasie eksplatacji pozwoli oszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej.


2. Dobranie pralki dobrej do "wszystkiego" zamiast do konkretnych potrzeb

Obecne pralki wyposażone są w wiele różnych funkcji. W zależności od naszych potrzeb mamy możliwość wyboru modelu, który całkowicie zaspokoi nasze potrzeby. Jeśli masz w domu małe dziecko, wybierz pralkę, która posiada program do prania ubranek dziecięcych oraz blokadę panelu przed dziećmi. Taka pralka powinna być także cicha. Jeżeli masz dużą rodzinę, postaw na pralkę z większym bębnem (nawet do 12 kg).

Właściciele delikatnych ubrań, docenią pralkę wyposażoną w bęben Diamond przeznaczony do łagodnego prania oraz z oznaczeniem certyfikatu Woolmark. Wielu z nas zależy także na odświeżeniu ubrań. Obecnie pralki mogą być wyposażone w funkcję prania parowego, które pozwala w szybki sposób odświeżyć odzież, oszczędzając czas, wodę oraz energię. Jeżeli nie lubisz prasować, wybierz pralkę z funkcją mniej zgnieceń, która sprawia, że po skończonym cyklu prania ubrania nie będą bardzo pogniecione i łatwiej je uprasujesz.

3. Niedopasowanie pralki do powierzchni łazienki

W ofercie dostępne są dwa rodzaje pralek. Pralki ładowane od góry oraz pralki ładowane od frontu. Jeżeli masz małą łazienkę, wybierz model ładowany od góry. Takie pralki są zwykle węższe (ok. 40 cm), dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Ich dodatkowym atutem jest to, że mogą stać zarówno przodem, jak i bokiem. Warto zaznaczyć, że pralki ładowane od góry wcale nie muszą mieć mniejszego bębna. Ich pojemność może sięgać nawet 8 kg. 
Mając z kolei średnich lub dużych rozmiarów łazienkę, kup  pralkę ładowaną od frontu. Wśród takich modeli można wybrać urządzenie o mniejszym lub większym bębnie. Ich zaletą jest m.in. to, że miejsce znajdujące się nad pralką można przeznaczyć na dodatkowy blat. Taką pralkę można także zabudować.


4. Kupno pralki bez sprawdzenia opinii

Przed zakupem pralki (tak jak i innych  AGD) zawsze warto zapoznać się z opiniami i informacjami o danym produkcie, które znajdziesz w internecie oraz uzyskasz od rodziny i znajomych. Jeśli spotkamy się z dużą liczbą negatywnych irecenzji, warto zastanowić się, czy wybór na pewno będzie trafny.
 


5. Brak przedłużenia/rozszerzenia gwarancji

Tak jak każde domowe urządzenie, pralka może się zepsuć.  Dlatego oprócz standardowej gwarancji, jaką daje producent, pomyśl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, które będzie obowiązywać nawet po ustaniu gwarancji producenta.
 
Jeśli zamierzasz kupić nową pralkę, sprawdź też jaką pralkę wybrać
 
Proponowane produkty:
Indesit XWSE 71283X WWGG PL <%– –%>
Electrolux TimeCare EW2F727WP <%– –%>
LG F4WN408S0 <%– –%>
Electrolux EW6F429BP PerfectCare <%– –%>
AEG L7FBE48SP <%– –%>

Masz pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Lubisz mieć dobrze zorganizowaną kuchnię? Separatory do garnków i patelni ułatwią Ci przechowywanie różnych naczyń.


Zobacz więcej   
 

Maska treningowa staje się coraz popularniejszym gadżetem używanym w treningu siłowym i wytrzymałościowym.


Zobacz więcej   
 

Jakie lusterko kosmetyczne wybrać? Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje lusterek i wybierz najlepszy model.

 


Zobacz więcej   

Znajdź nas