Na rynku dostępne są różne rodzaje pralek, dlatego wybór najlepszej z nich może sprawić wiele kłopotów. Urządzenie należy dopasować do swoich potrzeb, ale też do rozmiarów pomieszczenia i reszty wyposażenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki i jakich błędów nie popełnić.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Rodzaje pralek i ich funkcje

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pralek. Urządzenia różnią się nie tylko wyglądem, rozmiarem i sposobem ładowania. Istotne różnice dotyczą również wbudowanych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu i dopasować je do swoich potrzeb. Trzeba także zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie stało urządzenie i wybrać odpowiedni sposób montażu.
Pralki dzieli się na:
- wolnostojące i do zabudowy;
- ładowane z góry i z przodu (np. pralka Bosch WAN2826EPL Serie 4 VarioPerfect);
- urządzenia służące wyłącznie do prania i pralko-suszarki;
- standardowe, slim i super slim (różnica w głębokości).
Ponadto pralki różnią się klasą energetyczną, czyli parametrami zużycia wody i energii, rodzajem bębna (wpływa on na efektywność prania), pojemnością (wyrażaną w kilogramach), zużyciem wody (na cykl prania) oraz programami i funkcjonalnością. Wszystkie z nich są równie ważne.
Funkcje, które może mieć pralka to:
- opóźnienie startu, czyli możliwość ustalenia godziny, o której zacznie się pranie;
- pranie bez zagnieceń, które ułatwia prasowanie;
- pranie bąbelkowe, czyli delikatne przy pomocy piany (np. w pralce Samsung AddWash Slim WW60K42109W);
- pranie parowe, czyli szybkie przy pomocy pary wodnej;
- możliwość regulowania temperatury i prędkości wirowania;
- możliwość połączenia i zdalnego sterowania z poziomu smartfona (np. pralka Samsung QuickDrive WW90M644OPW);
- możliwość dostosowania parametrów do mniejszej ilości prania;
- zabezpieczenie przed dziećmi;
- obsługa jednym guzikiem, czyli bez ustawiania parametrów.
Ważne są także programy w pralce, dzięki którym wszystkie parametry (temperatura, moc wirowania, dodatkowe funkcje) zostają ustawione automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Do najczęściej spotykanych programów należą: pranie wstępne, ręczne, pranie wełny, delikatnych tkanin, obuwia, antyalergiczne (taką opcję ma pralka Bosch WAB24264PL Serie 2 VarioPerfect), tryb dziecięcy i przedłużone płukanie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Wiedza na temat tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki, pozwala dostosować urządzenie do swoich potrzeb, dzięki czemu będzie ono służyć przez lata, a wykonywanie codziennych obowiązków będzie bardziej komfortowe i przyjemne.
Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to rodzaj montażu. Jeżeli urządzenie będzie stało w dowolnym miejscu, lepiej wybrać pralkę wolnostojącą. Natomiast, gdy zamierzamy umieścić ją w szafie, trzeba kupić model do zabudowy. Następną ważną rzeczą są wymiary: szerokość, głębokość i wysokość. W przypadku małej łazienki dobrze jest zdecydować się na pralkę ładowaną od góry, ponieważ dzięki niej można zaoszczędzić trochę miejsca.
Dodatkowo przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę na:
- poziom głośności urządzenia (im mniejszy, tym lepiej);
- pojemność (zależy od ilości osób, które będą korzystały z urządzenia);
- klasę energetyczną (najlepsza jest klasa A+++);
- możliwość regulowania temperatury i innych parametrów;
- dopasowanie do smartfona (jeżeli decydujemy się na opcję sterowania zdalnego przy pomocy telefonu);
- maksymalną prędkość wirowania;
- moc urządzenia;
- roczne zużycie prądu.
Konieczne jest wybranie urządzenia z programami, które najbardziej się przydadzą. Dla przykładu osoby, które mają dzieci, powinny zdecydować się na pralkę z trybem dziecięcym i antyalergicznym. Natomiast sportowcy mogą szukać sprzętu z możliwością prania obuwia i trybem sportowym (np. pralka Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect).
Najczęstsze błędy przy zakupie pralki
Z racji tego, że wybór odpowiedniej pralki nie jest prosty, można popełnić błąd, który wpłynie na komfort użytkowania i jakość urządzenia. Do najczęstszych z nich należą:
- zakup taniej pralki, ale z niską klasą energetyczną (w ten sposób zaoszczędzone pieniądze wydamy na rachunki za prąd i wodę);
- zakup pralki niedopasowanej do powierzchni łazienki;
- wybranie pralki z programami, które okazują się nieprzydatne;
- zakup pralki o za małej lub za dużej pojemności;
- zakup pralki bez możliwości przedłużenia gwarancji.
Przed podjęciem decyzji warto poczytać opinie w Internecie umieszczone przez osoby, które już kupiły interesujący nas model. Można też skorzystać z porównywarki urządzeń, która jest dostępna za darmo na stronie sklepu.