Data publikacji: 23 listopada 2015
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Nowoczesny zegarek, czyli smartwatch

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Historia zegarków naręcznych jest niezwykle długa, ale tę najnowszą wyznacza technologiczny postęp. Od teraz za pomocą zegarka możesz prowadzić rozmowy, pisać SMS-y, ale także sprawdzać pocztę elektroniczną. Jak to możliwe?

Kiedyś telefony komórkowe służyły tylko do prowadzenia rozmów głosowych i pisania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Dziś te modele zostały niemal całkowicie wyparte przez zaawansowane smartfony zapewniające funkcjonalność na miarę małego komputera. Rozwój technologiczny dotknął również inne przedmioty codziennego użytku, w tym zegarki, które w XXI wieku stały się naręcznym centrum dowodzenia.

Smartwatch rozszerza funkcjonalność smartfona


Dostępne na rynku smartwatche komunikują się ze smartfonem dzięki bezprzewodowej łączności:
•    Bluetooth
•    Wi-Fi
•    NFC

W zależności od modelu smartwatch może obsługiwać wszystkie 3 standardy lub tylko jeden wybrany. Najpopularniejsze są te komunikujące się ze smartfonem przez Bluetooth. Dzięki synchronizacji ze smartfonem urządzenie zapewnia dostęp do niemal wszystkich funkcjonalności bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni lub torby.

Co potrafi smartwatch?

Wystarczy rzut oka na zegarek, aby sprawdzić pocztę, kalendarz, Facebooka, Twittera i skorzystać z innych aplikacji dostępnych na smartwatcha. Na swój inteligentny zegarek możesz otrzymywać powiadomienia, sterować odtwarzaczem muzyki, a nawet wybierać i prowadzić połączenia głosowe oraz pisać SMS-y.

W momencie nadejścia połączenia zegarek informuje o tym delikatnymi wibracjami. Działa więc dyskretnie, dzięki czemu jest nieoceniony w sytuacjach, w których należy zachować ciszę. Na jego ekranie pojawi się informacja o tym, kto do Ciebie dzwoni. Jeśli na dodatek sparujesz urządzenie z słuchawkami na Bluetooth, będziesz mógł prowadzić rozmowy bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni lub torebki.

Wszystko to na niewielkim, ale czytelnym, dotykowym ekranie. Zwykle przekątna wyświetlacza waha się w zależności od modelu od 1,4 do 2 cali.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru smartwatcha?


•    System operacyjny

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka wiodących systemów operacyjnych, pod którymi działają smartwatche. Należy do nich iOS, Android (Wear), Tizen oraz Win-dows Phone. Jeśli więc chcesz korzystać z pełnej funkcjonalności i kompatybilności – wybierz urządzenie obsługiwane przez ten sam system, co w posiadanym smartfonie.

Sprawdź, który system w smartwatchu będzie kompatybilny z Twoim smartfonem.

Smartwatch z systemem:

iOS  

Android Wear 

 Tizen

Windows Phone 

 Smartfon z systemem:

iOS   

 Android od wersji 4.3

Android (tylko smartfony marki Samsung. 

 Windows Phone, Android, iOS

 
•    Czas działania na baterii

Smartwatch podobnie jak smartfon ma wbudowany akumulator, który w zależności od pojemności oferuje różny czas działania. Warto zwrócić uwagę na baterie o pojemnościach od 300 mAh do 500 mAh, co powinno zapewnić około 2–3 dni pracy na jednym ładowaniu.

•    Wodoszczelność

Urządzenie będziesz nosić na ręku, a więc narażasz je na działanie czynników zewnętrznych. Przed zakupem sprawdź, czy smartwatch jest wodoszczelny lub odporny na zachlapania, co umożliwi zarówno kąpiel, jak i pływanie z urządzeniem.

•    Rodzaj połączenia z Internetem

Przed wyborem urządzenia sprawdź, w jaki sposób łączy się z Internetem. Smartwatch może mieć wbudowany modem 3G na kartę SIM lub Wi-Fi. To drugie rozwiązanie stosowane jest znacznie częściej.

•    Funkcje zdrowotne

Jeśli chcesz korzystać ze smartwacha również podczas wysiłku fizycznego lub podczas uprawiania sportu, sprawdź czy wybrany model posiada opcje krokomierza, pulsometru, a także licznika spalonych kalorii.

•    Design

Smartwatche dostępne na rynku różnią się nie tylko funkcjonalnościami, ale także designem. Większość z nich przypomina zminiaturyzowany smartfon, ale są i modele w kształcie klasycznego zegarka wraz z wskazówkowym cyferblatem. Do tej grupy należą tzw. hybrydy, czyli urządzenia łączące wygląd zwykłego zegarka z możliwościami smartwatcha. 

 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
4 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas