Nowoczesny zegarek, czyli smartwatch

Autor: Ania S.

Historia zegarków naręcznych jest niezwykle długa, ale tę najnowszą wyznacza technologiczny postęp. Od teraz za pomocą zegarka możesz prowadzić rozmowy, pisać SMS-y, ale także sprawdzać pocztę elektroniczną. Jak to możliwe?

Kiedyś telefony komórkowe służyły tylko do prowadzenia rozmów głosowych i pisania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Dziś te modele zostały niemal całkowicie wyparte przez zaawansowane smartfony zapewniające funkcjonalność na miarę małego komputera. Rozwój technologiczny dotknął również inne przedmioty codziennego użytku, w tym zegarki, które w XXI wieku stały się naręcznym centrum dowodzenia.

Smartwatch rozszerza funkcjonalność smartfona


Dostępne na rynku smartwatche komunikują się ze smartfonem dzięki bezprzewodowej łączności:
•    Bluetooth
•    Wi-Fi
•    NFC

W zależności od modelu smartwatch może obsługiwać wszystkie 3 standardy lub tylko jeden wybrany. Najpopularniejsze są te komunikujące się ze smartfonem przez Bluetooth. Dzięki synchronizacji ze smartfonem urządzenie zapewnia dostęp do niemal wszystkich funkcjonalności bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni lub torby.

Co potrafi smartwatch?

Wystarczy rzut oka na zegarek, aby sprawdzić pocztę, kalendarz, Facebooka, Twittera i skorzystać z innych aplikacji dostępnych na smartwatcha. Na swój inteligentny zegarek możesz otrzymywać powiadomienia, sterować odtwarzaczem muzyki, a nawet wybierać i prowadzić połączenia głosowe oraz pisać SMS-y.

W momencie nadejścia połączenia zegarek informuje o tym delikatnymi wibracjami. Działa więc dyskretnie, dzięki czemu jest nieoceniony w sytuacjach, w których należy zachować ciszę. Na jego ekranie pojawi się informacja o tym, kto do Ciebie dzwoni. Jeśli na dodatek sparujesz urządzenie z słuchawkami na Bluetooth, będziesz mógł prowadzić rozmowy bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni lub torebki.

Wszystko to na niewielkim, ale czytelnym, dotykowym ekranie. Zwykle przekątna wyświetlacza waha się w zależności od modelu od 1,4 do 2 cali.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru smartwatcha?


•    System operacyjny

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka wiodących systemów operacyjnych, pod którymi działają smartwatche. Należy do nich iOS, Android (Wear), Tizen oraz Win-dows Phone. Jeśli więc chcesz korzystać z pełnej funkcjonalności i kompatybilności – wybierz urządzenie obsługiwane przez ten sam system, co w posiadanym smartfonie.

Sprawdź, który system w smartwatchu będzie kompatybilny z Twoim smartfonem.

Smartwatch z systemem:

iOS  

Android Wear 

 Tizen

Windows Phone 

 Smartfon z systemem:

iOS   

 Android od wersji 4.3

Android (tylko smartfony marki Samsung. 

 Windows Phone, Android, iOS

 
•    Czas działania na baterii

Smartwatch podobnie jak smartfon ma wbudowany akumulator, który w zależności od pojemności oferuje różny czas działania. Warto zwrócić uwagę na baterie o pojemnościach od 300 mAh do 500 mAh, co powinno zapewnić około 2–3 dni pracy na jednym ładowaniu.

•    Wodoszczelność

Urządzenie będziesz nosić na ręku, a więc narażasz je na działanie czynników zewnętrznych. Przed zakupem sprawdź, czy smartwatch jest wodoszczelny lub odporny na zachlapania, co umożliwi zarówno kąpiel, jak i pływanie z urządzeniem.

•    Rodzaj połączenia z Internetem

Przed wyborem urządzenia sprawdź, w jaki sposób łączy się z Internetem. Smartwatch może mieć wbudowany modem 3G na kartę SIM lub Wi-Fi. To drugie rozwiązanie stosowane jest znacznie częściej.

•    Funkcje zdrowotne

Jeśli chcesz korzystać ze smartwacha również podczas wysiłku fizycznego lub podczas uprawiania sportu, sprawdź czy wybrany model posiada opcje krokomierza, pulsometru, a także licznika spalonych kalorii.

•    Design

Smartwatche dostępne na rynku różnią się nie tylko funkcjonalnościami, ale także designem. Większość z nich przypomina zminiaturyzowany smartfon, ale są i modele w kształcie klasycznego zegarka wraz z wskazówkowym cyferblatem. Do tej grupy należą tzw. hybrydy, czyli urządzenia łączące wygląd zwykłego zegarka z możliwościami smartwatcha. 

 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów