Jaki nawilżacz i oczyszczacz powietrza wybrać?

Autor: Alicja

Utrzymanie wysokiej jakości powietrza w domowych warunkach jest bardzo ważne dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Szczególnie w dużych miastach w okresie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na wiele czynników zewnętrznych obniżających jego jakość, np. smog. Jak więc można poprawić jakość powietrza? Idealnym rozwiązaniem będzie zakup oczyszcza z nawilżaczem.

Nawilżacz o biało niebieskim kolorze, stojący nablacie. wydobywa się z niego para.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jakie są rodzaje
  2. jakie funkcje i parametry powinien posiadać nawilżacz z oczyszczaczem
  3. jakie są polecane modele nawilżaczy dostępne na rynku

Jak działa oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jakie są rodzaje?

Nawilżacz w ciemnym kolorze, wypuszczajacy parę w pokoju.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza to idealne urządzenie, które gwarantuje wyższą jakość powietrza w pomieszczeniach w naszym domu. Warto, by zaopatrzyli się w niego mieszkańcy większych miast, gdzie poziom powietrza za oknem jest niższy poprzez emisje spalin czy smog. To dobre rozwiązanie praktycznie dla każdego domu. Każdy z nas sprząta w mieszkaniu, więc jest narażony na działanie kurzu czy alergeny. Również obecność zwierząt może powodować, że zwłaszcza alergicy będą odczuwać skutki obecności sierści. Utrzymanie poziomu wilgotności powietrza w domu ma duży wpływ na to, jak czujemy się na co dzień. W okresie zimowym, kiedy sezon grzewczy jest w pełni, zbyt suche powietrze obniży komfort codziennego funkcjonowania. Wiąże się to głównie z wysuszeniem skóry, suchym kaszlem, drapaniem w gardle czy osuszeniem śluzówki nosa. Alergikom dodatkowo mogą łzawić oczy lub mogą mieć problemy z oddychaniem.

Zasadniczo wyróżniamy trzy typy nawilżaczy: parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Nawilżacze parowe (np. model Stadler Form Fred (srebrny)) obecnie są niszowymi produktami na rynku. Wynika to z wysokich kosztów parowego nawilżania. Ich zadaniem jest podgrzanie wody i parowe nawilżanie pomieszczenia. Nawilżacze ewaporacyjne (przykładem może być model Philips HU4813/10) to najbardziej naturalny i przy tym zdrowy model nawilżania powietrza. Działają one w taki sposób, że z filtra nawilżającego jest odparowywana woda. W ostatnim typie nawilżaczy cząsteczki wody rozbijane są ultradźwiękami. W ten sposób tworzy się para i nawilża nasze pomieszczenie. Z uwagi na działanie ultradźwięków nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, szczególnie psy. Przykładem tego typu nawilżacza może być RAVEN EN006. Ma on wydajność na poziomie 7,2 litra na dobę. Dodatkowe atuty to wyświetlacz LCD oraz tryb pracy nocnej.

  • 189,99 zł
  • 459 zł
  • 539 zł
  • 359 zł
  • 479 zł

Jakie funkcje powinien posiadać nawilżacz z oczyszczaczem?

Kobieta dodająca olejki zapachowe do wnętrza nawilżacza powietrza.

Większość dostępnych na rynku produktów ma funkcję nawilżania wraz z oczyszczaniem. Warto swój wybór ukierunkować na oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Urządzenie to daje nam gwarancję utrzymania odpowiedniego poziomu jonów w pomieszczeniu. W ten sposób sprawia, że powietrze, którym oddychamy jest zdrowe, poprawiając tym samym nasze codzienne samopoczucie. Bez procesu jonizacji powietrza jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki, takie jak np. grzyby. Wybierając model pod swoje potrzeby, dobrze sprawdzić, jaki jest jego zasięg działania – czy oczyszczacz i nawilżacz będą w stanie obsłużyć daną powierzchnię pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na taki o mniejszym zasięgu, skutkiem może być niepełne oczyszczenie i nawilżenie.

Trzeba również zwrócić uwagę na parametr mocy sprzętu. Im jest ono mocniejsze, tym bardziej wydajne. Co ważne, nie skutkuje to większym poborem energii. Nawet gdyby urządzenie nie posiadało funkcji energooszczędnej, to nie powinniśmy się tym martwić. Poza tym na zdrowiu lepiej nie oszczędzać. Istotną rzeczą są także filtry. Przed zakupem urządzenia upewnijmy się, jakie filtry należy kupić i jak często dokonywać wymiany. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza są produkowane w różnych kolorach, co może stanowić uzupełnienie wyglądu naszego wnętrza.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Wśród urządzeń dostępnych na rynku warto przyjrzeć się bliżej modelowi Boneco W200. Umożliwia on oczyszczanie pomieszczenia z nawet dużych drobin kurzu, a dodatkowo odpowiednio nawilża pomieszczenie. Nie trzeba w nim wymieniać filtrów, co można traktować jako zaletę urządzenia. Oferuje opcję aplikowania różnych olejków zapachowych. Można nim nawilżać pomieszczenie o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Kolejnym produktem godnym uwagi jest Stadler Form Robert (biało-czarny). Zakres oczyszczania i nawilżania powierzchni wynosi tu 80 metrów kwadratowych. Można więc stosować go do dużych pomieszczeń. Ponadto posiada pojemnik zbiorczy na wodę o pojemności 6,3 litra na dobę. Oprócz skuteczności, wyróżnia się także eleganckim wyglądem, dzięki czemu ładnie komponuje się z otoczeniem pomieszczenia, w którym się znajduje.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów