Podstawowe informacje o myszkach BlueTrack

Autor: Joanna

Myszki należą do najważniejszych akcesoriów komputerowych. Bez nich trudno wyobrazić sobie sprawną pracę lub zabawę na PC czy laptopie. Oczywiście w komputerach przenośnych znajdują się touchpady, czyli panele dotykowe, lecz ostatecznie tylko myszki pozwalają na tak wysoki stopień precyzji połączony z łatwością obsługi. Trudno się zatem dziwić, że powstały różne technologie w zakresie myszek. Jedną z nich jest BlueTrack, czyli technika przechwytywania ruchów, która została opracowana przez firmę Microsoft. Warto poznać zalety tego rozwiązania i podjąć świadomą decyzję o zakupie myszki BlueTrack.

Dłoń położona na myszce komputerowej Bluetrack

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ogólnych rzeczy na temat myszek komputerowych
  2. jakie myszki BlueTrack są dobre

Myszki oraz technologia BlueTrack – ogólne informacje

Myszka BlueTrack

Droga do zaawansowanej technologii BlueTrack, która jest dziś stosowana w wybranych myszkach, okazuje się dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Myszki komputerowe mają za sobą wiele lat historii i stopniowego rozwoju. Dziś wydają się oczywistym narzędziem do sprawnej obsługi komputerów, lecz kiedyś komendy były wprowadzane wyłącznie za pomocą klawiatury. Spróbujmy krótko przytoczyć historię myszek i płynnie przejść do technologii BlueTrack.

W roku 1941 Ralph Benjamin zaprojektował urządzenie o nazwie Trackball. Co ciekawe, zostało ono stworzone na potrzeby wojska. Chodzi o metalową kulę, która mogła być obracana na ogumowanych rolkach. Miało to służyć do wspomagania systemu obrony przeciwlotniczej, w którym należało wprowadzać specjalne punkty, do czego pomocne było dobre urządzenie wskazujące. Później historia myszki miała już związek z typowo cywilnymi zastosowaniami, ponieważ w latach sześćdziesiątych Douglas Engelbart opracował prototyp urządzenia, które bardzo przypominało współczesne myszki komputerowe. Drewniana obudowa skrywała dwa kółka, które pozwalały na poruszanie kursora w pionie i poziomie. Istniał też jeden przycisk służący do potwierdzania wybranego elementu. Trzeba podkreślić, że była to najprawdziwsza rewolucja w świecie, w którym komputery osobiste miały tylko komendy wpisywane za pośrednictwem klawiatury. Wspominamy o tym, żeby zwrócić uwagę na to, jak wyjątkowym sprzętem są myszki komputerowe i jak długa była droga do ich udoskonalenia. Później rozwój urządzeń wskazujących nabrał tempa. Pojawiły się myszki z kulami pokrytymi gumą, a w końcu także myszki diodowe oraz laserowe, które wymagały zdecydowanie mniej pracy w postaci czyszczenia, co było koniecznością w myszkach z gumowymi kulami. Współcześnie mamy tak finezyjne rozwiązania, jak myszki typu BlueTrack.

Myszka BlueTrack ma układ o nazwie Blue Specular. Powierzchnia, na której przemieszczamy myszkę, oświetlona jest przez niebieską diodę. Dzięki szerokokątnym soczewkom obraz jest przetwarzany, a efekt bardzo dokładny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku myszek laserowych taki obraz jest nieostry. Ostatecznie działanie BlueTrack daje bardzo dobre rezultaty, a sama myszka może bez problemu pracować na wielu różnych rodzajach powierzchni. Co więcej, BlueTrack są mało wrażliwe na zanieczyszczenia oraz kurz. Jeśli kogoś zastanawia, dlaczego wykorzystuje się w nich niebieskie światło, to jest tak ze względu na łatwe zapewnienie wysokiego kontrastu, co poprawia sterowanie myszką.

  • 70,49 zł
  • 44,99 zł
  • 29,99 zł
  • 84,99 zł
  • 61,59 zł

Jakie myszki BlueTrack są dobre?

Szara myszka komputerowa

Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse to bezprzewodowa myszka BlueTrack z czterema przyciskami. Ergonomia jest tu bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było maksymalnie komfortowe dla nadgarstka. Ma to szczególne znaczenie podczas długiej pracy przy komputerze. Dzięki przyciskowi Windows można uzyskać wyjątkowo łatwy dostęp do ekranu startowego. Podpórka na kciuk jest z kolei sposobem na zagwarantowanie ergonomicznej pozycji całej dłoni. Fakt wykorzystania technologii BlueTrack zapewnia świetne działanie na niemal każdej powierzchni. Użytkownik otrzymuje połączenie laserowej precyzji i optycznej mocy. Ruchy osoby pracującej z tą myszką są bardzo dobrze odzwierciedlone na ekranie. Co ciekawe, nawet kółko przewijania jest tu zaawansowanym elementem, ponieważ służy do nawigacji w dół, w górę, w prawo i w lewo. Tego typu mysz zmniejsza prawdopodobieństwo potencjalnych kontuzji nadgarstka oraz poprawia wydajność pracy.

Microsoft Sculpt Mobile Mouse jest bezprzewodową myszką BlueTrack z trzema przyciskami. Jej kształt został przystosowany do obsługi przez osobę leworęczną oraz praworęczną. Tak jak w przypadku myszki Microsoft Sculpt Ergonomic, tutaj także znajduje się wygodny przycisk Windows, który szybko przenosi do ekranu startowego. Kółko przewijania ma cztery kierunki, więc pozwala na nawigację w dół, w górę, w prawo oraz w lewo. Kształt tej myszki jest stworzony w taki sposób, żeby zapewnić jak największy komfort nadgarstkowi.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny