Maszyna do lodów – urządzenie przydatne podczas upalnych dni. Jakie modele można kupić na rynku?

Autor: Sara

W zimie marzymy o lecie. Gdy nadchodzą gorące dni, chcielibyśmy się schować w cieniu i popijać orzeźwiające napoje lub jeść smaczne lody. Od dłuższego czasu nie musimy ich kupować w sklepie. Domowe lody można zrobić samodzielnie z kilku łatwo dostępnych składników. Wystarczy mieć maszynkę do lodów. Jaki model będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Misa chłodząca od maszyny do lodów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie rodzaje maszyn do lodów sprzedaje się w sklepach i jak one działają;
 2. na co zwrócić uwagę przed planowanym zakupem maszynki do lodów i które modele cieszą się największą popularnością;
 3. ile kosztują maszynki do lodów.

Maszyna do lodów – rodzaje urządzeń dostępne w sklepach

Lody udekorowane owocami i miętą

Maszynki do lodów można kupić w sklepach z akcesoriami gospodarstwa domowego. Ich zakup to dobry sposób na stworzenie smakołyków pozbawionych dodatków chemicznych. Receptura na lody z maszyny jest w całości oparta na naturalnych składnikach. Od tych gotowych, kupionych w sklepie różnią się one smakiem. Maszyna do lodów jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w upalne dni.

W sklepach jest szeroki asortyment maszynek do lodów. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych preferencji. Można nabyć:

 • ręczne maszyny do lodów – zbudowane z misy chłodzącej i mieszadła, które trzeba wprowadzać w ruch własnymi rękoma. Wymaga to nieco siły – to wada tego urządzenia. Ręczne maszynki do lodów są jednak dużo tańsze od elektrycznych;
 • elektryczne maszynki do lodów – są całkowicie zautomatyzowane i wykonują za człowieka większą część pracy. Wystarczy je uruchomić i poczekać, aż zakończą pracę. Jest to niewątpliwą zaletą tych urządzeń. Mają jednak wadę – zajmują dużo miejsca;
 • akumulatorowe maszynki do lodów – by działały, trzeba naładować baterie. Jednorazowe zasilenie może wystarczyć na kilka użyć.

Maszyny do lodów dzieli się również na rodzaje zależnie od systemu chłodzenia. Do wyboru są modele chłodzone wodą i kompresorem. Wodne urządzenia do lodów mają ściankę pomiędzy misą chłodzącą a pojemnikiem. Trzeba tam wlać wodę, która będzie chłodziła zawartość misy. Maszynki z kompresorem są natomiast mniej skomplikowane, ponieważ mają automatyczny system chłodzenia misy. Działają podobnie jak przenośne lodówki. Na rynku dostępne są także maszynki z dyskami o funkcji chłodzącej.

 • 229 zł
 • 279 zł
 • 104,99 zł
 • 1 590 zł
 • 1 490 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem maszynki do lodów?

Wyjmowanie lodów z maszyny

Zakup wybranego modelu powinien być zgodny z naszymi oczekiwaniami. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną maszynę do lodów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów np. na pojemność misy. To najważniejszy parametr, ponieważ decyduje o ilości lodów, które przygotujemy. Niewielkie maszynki pomieszczą zaledwie 0,3 litra. Większe są przystosowane do produkcji aż 2,5 kilogramów (litrów) lodów. Takim modelem jest np. Unold 48872. Ma obudowę ze stali nierdzewnej i czytelny wyświetlacz LCD. Komfort pracy zapewnia trwały silnik. Produkcja lodów trwa zaledwie 30 minut. Można w niej przygotować produkty wegańskie i smaczne jogurty.

Kolejnym ważnym parametrem jest moc zasilania. Im większa, tym szybsza praca urządzenia do robienia lodów. Dużą mocą może się poszczycić maszynka Unold 48806, której silnik ma siłę aż 150W. Urządzenie samo miesza składniki. Wystarczy je tylko umieścić w misie chłodzącej i uruchomić odpowiedni program.

Równie ważnym szczegółem jest wielkość otworu do nalewania składników. Jeśli jest on duży, maszyna będzie też zużywała dużo prądu. Powodem takiego stanu jest dotarcie zbyt dużej ilości ciepłego powietrza do schłodzonych uprzednio składników. Zbyt mały otwór wsadowy również nie jest dobrym wyborem, ponieważ maszyna traci na wydajności. Urządzeniem wygodnym w obsłudze jest Ariete Party Time 630. Maszynka pomieści tylko 1 litr lodów, ale jej otwór wsadowy jest wystarczająco duży, by zapewnić komfort użytkowania.

Ostatnim istotnym parametrem decydującym o zakupie jest sposób zasilania. Nie wymagają go co prawda ręczne maszynki do lodów, ale gniazdo jest potrzebne modelom elektrycznym i akumulatorowym. Automatyczne urządzenia do lodów pracują stale, od chwili podłączenia ich do prądu. Te, które mają akumulator, wymagają ładowania. Zasilanie akumulatora starcza mniej więcej na 5 produkcji.

Cena maszynek do robienia lodów

Koszt maszynki do lodów zależy od jej rodzaju. Urządzenia ręczne są tańsze od elektrycznych. Nie dają jednak takiego komfortu użytkowania, jak automaty z kilkoma programami do wyboru. Zajmują też więcej miejsca i w okresie zimowym nie jest łatwo przechować je w szafce. W lecie z kolei zajmują sporo miejsca w zamrażarce. Cena ręcznej maszynki do lodów nierzadko nie przekracza 100 złotych. Za automaty z dodatkowymi akcesoriami zapłacimy natomiast ponad 1000 złotych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link