Laptop czy PC? Co jest lepsze? Porównania i porady

Autor: Grzegorz

Zastanawiając się, które z tych urządzeń zapewni nam więcej korzyści – laptop czy PC – należy dokładnie przeanalizować, do jakiego celu będzie nam służyło. Każde z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji musi być rozważnie i szczegółowo przemyślane.

Kobieta pracująca na laptopie w kawiarni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym laptop i PC się różnią
  2. które urządzenie jest korzystniejsze pod względem cenowym i mobilności
  3. które urządzenie będzie lepsze dla graczy

Laptop i PC – ogólna charakterystyka

Mężczyzna piszący na klawiaturze laptopa

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę z różnic, jakie dzielą oba te urządzenia. Warto jednak dokonać szczegółowej charakterystyki każdego z nich, aby móc ocenić, czy to laptop czy może PC będzie najbardziej odpowiednim wyborem pod kątem planowanego wykorzystania.

Laptopy zostały stworzone z myślą o zwiększeniu wygody użytkowników. Ich największą zaletą jest fakt, że bez problemu można z nich korzystać podczas podróży lub w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego źródła prądu. Są obsługiwane za pomocą wbudowanej baterii, która bez podłączenia do źródła zasilania jest w stanie zagwarantować do kilku godzin nieprzerwanej pracy. Są również znacznie mniejsze i bardziej energooszczędne, a co więcej, mniej hałaśliwe i przyjemniejsze w obsłudze.

Komputer stacjonarny podzielony jest na trzy główne części: jednostkę centralną, w której wnętrzu znajdują się wszystkie niezbędne części, monitor oraz urządzenia zewnętrzne do sterowania (myszka, klawiatura). W porównaniu z laptopami są one znacznie cięższe i większe, a ponadto wymagają nieustannego podłączenia do prądu. Dają jednak możliwość dowolnego modyfikowania wszystkich komponentów (karty graficznej, dźwiękowej, procesora, dysku twardego), dzięki czemu użytkownicy mogą sami poprawić jego wydajność.

Laptop czy PC? Aspekt cenowy

Istnieje wiele różnych opcji komponentów dla komputerów stacjonarnych, co sprawia, że zakres cenowy części jest niezwykle szeroki. Sam punkt wyjścia, czyli całkowity zestaw początkowy, jest stosunkowo tani. Wartość komputerów stacjonarnych może kształtować się na poziomie już od 1000 złotych i wcale to nie oznacza, że znacząco będzie odstawać jakością od swoich nieco droższych odpowiedników.

Laptopy mogą mieć dość szeroką gamę opcji i dostępnych komponentów, ale są one bardziej ograniczone niż komputery stacjonarne. Aby uzyskać mocniejszego laptopa (większa prędkość, lepsza grafika, więcej miejsca do przechowywania plików), należy wydać znacznie więcej pieniędzy. Najlepsze modele na rynku mogą kosztować nawet 5–6 tysięcy złotych (jak np. ASUS ROG Zephyrus G).

  • 3 699 zł
  • 9 859 zł
  • 4 899 zł
  • 7 579 zł
  • 4 599 zł

Laptop czy PC? Aspekt mobilności

Mężczyzna pracujący na komputerze stacjonarnym

Osoby, które podejmują decyzję pomiędzy laptopem i PC, a najważniejszym czynnikiem jest dla nich mobilność, raczej nie będą miały problemu z wyborem. Laptopy są dedykowane dla osób, które często muszą je zabierać w podróż lub innego miejsca pracy, w czym pomaga przede wszystkim niewielka waga, możliwość kilkugodzinnej pracy bez źródła zasilania, a także możliwość sterowania kursorem za pomocą touchpada. Niektóre modele, takie jak ASUS Transformer Book T101HA czy Apple Macbook Air 13, ważą zaledwie około kilograma.

Komputery stacjonarne nie mają możliwość szybkiej i łatwej relokacji. Nawet w przypadku mniejszych jednostek, niemożliwym byłoby zabranie ich ze sobą do pociągu czy restauracji. Co prawda rozwiązania technologiczne, chociażby w postaci chmury obliczeniowej, dają możliwość przeniesienia obowiązków z miejsca pracy do domu, ale w aspekcie mobilności laptopa i PC, zdecydowanie wygrywa pierwsze z tych urządzeń.

Laptop czy PC? Dla gracza

Jedną z większych grup docelowych komputerów są gracze, których wymagania wobec urządzenia są nieco inne niż w przypadku pracowników biurowych. Pożądane przez nich modele powinny odznaczać się wydajnymi komponentami, znakomitą grafiką, dużym ekranem i jak największą liczbą miejsca na dysku, pozwalającą zmieścić sporo gier. Dodatkowo istotna jest również możliwość podłączania zewnętrznych gadżetów, takich jak kierownica, słuchawki z mikrofonem czy drugi monitor.

W tym aspekcie decyzja pomiędzy laptopem i PC jest dość łatwa. Komputery stacjonarne są dla graczy zdecydowanie lepszą opcją, a to za sprawą znacznie lepszej wydajności, jaką są w stanie zaoferować podczas rozgrywki. Ponadto są w stanie przedstawiać obraz na znacznie większym wyświetlaczu, co dodatkowo poprawia aspekt widoczności i dostrzegania każdego szczegółu w trakcie gry.

Na rynku pojawia się coraz więcej komputerów stacjonarnych przeznaczonych głównie dla graczy (np. Optimus E-Sport MB360T-CR2). Nie zmienia to jednak faktu, że producenci laptopów również dostrzegli wymagania tej grupy docelowej. Niektóre modele, takie jak HP Gaming Pavilion 15-DK0020NW, są w stanie sobie poradzić z wieloma grami, nie tracąc przy tym walorów wydajnościowych. W wielu przypadkach jednak lepszym rozwiązaniem w aspekcie rozrywki są tradycyjne, stacjonarne komputery.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów