Krajalnica do chleba – czym się kierować, aby dokonać dobrego wyboru?

Autor: Joanna

Dzięki krajalnicy do chleba możesz kroić bochenki na idealnie równe kromki, wędliny na plasterki, karkówkę na steki do grillowania czy sery na cienkie talarki. Zastanawiasz się, czy kolejne urządzenie zmieści się na Twoim blacie kuchennym? Wielofunkcyjną krajalnicę możesz zabudować w wysuwanej szufladzie lub szafce. Dowiedz się, jak wybrać dobrą krajalnicę chleba i innych składników do śniadaniowych kanapek, szaszłykowych przekąsek czy grillowanych obiadów.

Krajalnica chleba

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje krajalnic do chleba,

- jakie parametry krajalnicy są najważniejsze,

- jak bezpiecznie korzystać z krajalnicy chleba.

Jakie są rodzaje krajalnic do chleba?

Tania krajalnica do chleba SencorNajważniejsze elementy krajalnicy to:
 • ostrze, które może być gładkie lub ząbkowane,
 • tacka, czyli podajnik na produkty do krojenia, 
 • obudowa, od której zależy waga krajalnicy, jej trwałość i stabilność na blacie podczas krojenia.

Wyróżnia się krajalnice elektryczne i mechaniczne. Krajalnica elektryczna, np. Sencor SFS 1000WH, ze względu na wbudowany silnik wymaga podłączenia do prądu, dlatego należy pamiętać o sprawdzeniu długości przewodu. Warto ją wybrać, jeśli chcesz używać krajalnicy głównie do krojenia twardych produktów spożywczych opisanych tutaj. Im większą moc ma urządzenie, tym mniejszy wysiłek musisz włożyć w krojenie produktów.
Plusem krajalnic mechanicznych, takich jak Graef Manuale H9 lub Graef Manuale H93, jest niezależność od źródła prądu. Producent podkreśla, że mogą być wykorzystywane w dowolnym miejscu, zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na kempingu. Ręczna krajalnica ma korbkę, która jest napędzana siłą mięśni użytkownika i powoduje obracanie się ostrza. O ile krajalnice elektryczne, np. Graef S11000, mogą nie mieć funkcji regulacji prędkości, o tyle w przypadku urządzeń mechanicznych masz nad nią pełną kontrolę.

WSKAZÓWKA

Stabilność krajalnicy do chleba zależy od materiału, z jakiego została wykonana jej podstawa, dodatkowych elementów (np. przyssawek) i wagi urządzenia. Krajalnica może mieć wysokie antypoślizgowe gumowe nóżki, które niestety zwiększają wymiary urządzenia, bądź ciężką, płaską podstawę z wytrzymałego szkła.

Każdą krajalnicę możesz przechowywać w szafce zaprojektowanej na wymiar, ale niektóre urządzenia, np. Graef Una 98, zostały zaprojektowane z myślą o montażu wyłącznie w wysuwanej szufladzie. Producent krajalnic Graef zachwala, że to rozwiązanie pozwala urządzić bogato ciasną kuchnię, niestety – krajalnice do zabudowy są droższe i stanowią mniejszość na rynku.
Polecane krajalnice
 • 699 zł
 • 1 119 zł
 • 3 299 zł
 • 1 299 zł
 • 1 079 zł

Jakie cechy ma dobra krajalnica chleba?

Oprócz wspomnianej mocy krajalnicy elektrycznej najważniejszym parametrem jest zakres krojenia. W Severin AS 3915 wynosi on od 0 do 15 mm i jest regulowany za pomocą pokrętła. Plasterki krojone przez model Graef G50 mają maksymalną grubość 20 mm, w przypadku krajalnicy Graef V22 TWIN jest to 22 mm.
Oprócz tego należy sprawdzić, jaką maksymalną średnicę mogą mieć krojone produkty. Producent Hendi Kitchen Line 250 210215 podaje 18 cm.

CZY WIESZ, ŻE…

Najtrwalsze krajalnice są wykonane ze stali nierdzewnej i szkła, najtańsze i lekkie – z tworzywa sztucznego. Ostrze powinno być wykonane ze stali nierdzewnej. Jeśli krajalnica ma służyć wyłącznie do krojenia chleba, regulator grubości plastrów wykonany z plastiku będzie wystarczający. Regulator ze stali sprawdzi się do krojenia twardszych produktów i intensywniejszego użytkowania urządzenia.

Regulacja grubości krojenia w krajalnicy do chlebaZ publikacji Najlepsze krajalnice według naszych klientów – poznaj sprawdzone propozycje dowiesz się, które cechy krajalnic cenią sobie najbardziej klienci naszego sklepu.

Jak bezpiecznie używać krajalnicy do chleba?

Na bezpieczeństwo użytkowania krajalnicy chleba mają wpływ zarówno akcesoria dołączone do zestawu, jak i funkcje takie jak:
 • zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem,
 • automatyczne wyłączanie,
 • praca chwilowa (regulowana za pomocą przycisku),
 • blokada ostrza podczas zdejmowania obudowy.

W zestawie z krajalnicą mogą znajdować się takie elementy ochronne jak osłona na nóż czy chroniący palce dociskacz do przytrzymywania krojonych składników. Dodatkową ochroną dla dłoni jest osłona przymocowana do podajnika na produkty.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link