Jak zamaskować kable koło telewizora?

Autor: Joanna

Plątanina kabli przy telewizorze nie wygląda estetycznie i ujmuje aranżacji elegancji i stylu. Planując przestrzeń, warto więc pomyśleć o sposobach na jej sprytne ukrycie. Maskowanie kabli na ścianie, suficie czy podłodze wcale nie jest trudne. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań, które to znacznie ułatwiają, pozwalając cieszyć oko schudnie zaplanowaną przestrzenią.

Plątanina kabli może zaburzyć wystrój salonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak w tani sposób zamaskować kable od telewizora;
  2. jakie maskownice do kabli TV wybrać;
  3. jakie są inne sposoby na maskowanie kabli.

Maskownica kabli RTV kontra inne rozwiązania

Plątanina kabli może zaburzyć wystrój salonu

Salon jest zwykle najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym domu. Powinien zatem panować w nim ład. Plączące się kable wokół telewizora psują schludny wygląd pokoju. Zwykle dzieje się tak w miejscach, gdzie podpiętych jest dużo urządzeń, czyli głównie w okolicach telewizora. Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do ich rozplątywania i prostowania, a jedynie ukrywa je za meblami. Takie działanie nie jest dobre z kilku powodów. Po pierwsze na kablach gromadzi się spora ilość kurzu, który trudno usunąć z “kłębuszka” przewodów. Do tego, jeśli nie są wyprostowane, mogą z czasem pękać na zgięciach, wymuszając kupno nowych. Przede wszystkim jednak za ich uporządkowaniem przemawiają względy bezpieczeństwa, zwłaszcza kiedy w domu są małe dzieci. Dobrze zatem pomyśleć nad ich dobrym zorganizowaniem.

Na rynku istnieje szereg maskownic kabli RTV, które w prosty sposób ułatwiają utrzymanie porządku w kąciku z przewodami. Można również sięgnąć po proste i sporo tańsze lub nawet zupełnie darmowe sposoby, które pozwalają na utrzymanie kabli z ryzach. Pierwszym z nich jest opaska zaciskowa, którą łatwo zepniemy wszystkie przewody. Wiele osób do maskowania kabli wykorzystuje też rolki po papierowych ręcznikach, które doskonale sprawdzają się do ich skutecznego uporządkowania, podobnie zresztą jak rolki po papierze toaletowym. Jeśli kable są w jednym kolorze, np. czarnym, warto oznaczyć je naklejkami, aby łatwiej było znaleźć konkretny typ, gdy będzie potrzebny. Co ciekawe, do organizacji kabli sprawdzi się też zwykłe pudełko po butach. Wystarczy wyciąć w nim kilka otworów i przeprowadzić przez nie przewody, a ich nadmiar zwinąć.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre telewizory mają specjalną podstawę, w której można zamaskować przewody np. do DVD czy Blu-ray

  • 14,99 zł
  • 10,99 zł
  • 14,99 zł
  • 54,99 zł
  • 29,99 zł

Jak zamaskować kable na suficie, ścianie, podłodze – przegląd akcesoriów

Maskownica do kabli Vogels Physis PHA 500

Maskowanie kabli to często prawdziwe wyzwanie. Sporo na pewno można zdziałać na etapie projektowania mieszkania. Przewody da się wtedy ukryć pod panelami podłogowymi czy w listwach przypodłogowych Chcąc schować kable w istniejących już pomieszczeniach, dobrze sięgnąć po np. spirale, inaczej zwane sprężynkami. Ich zaletą jest to, że kabel możemy wyciągnąć w dowolnym miejscu.

Inną opcją są plastikowe tunele. Maskownica do kabli RTV może także być w formie obudowy zamykanej na suwak lub rzep. Przykładem jest osłonka Vogels Physis PHA 500 wykonana z elastycznego materiału i z możliwością dostosowania jej długości. Alternatywą są prowadnice na kable, np. Multibrackets MB3862, czy organizery, np. Hama 00020603. Te drugie idealnie sprawdzą się w miejscach wymagających zgięcia o niewielkim promieniu. Poza tym istnieją też samoprzylepne organizery do kabli, polecane zwłaszcza do delikatnych przewodów, jak np. światłowód. Przykładem jest Hama 00020541.

Dla tych, którzy nie chcą zbyt wiele wydawać na tego rodzaju akcesoria zamiast maskownicy na kable TV poleca się wybrać specjalną taśmę. Sprawdzi się np. zestaw Ringke Velcro ACMT0001, oferujący je w różnych kolorach. W maskowaniu kabli na podłodze sprawdzają się również specjalne listwy. Są one zbudowane tak, że mogą pomieścić nawet kilka przewodów.

Maskowanie kabli w domu – sprawdzone sposoby

Listwy do maskowania kabli to jeden z najpopularniejszych pomysłów na pozbycie się „pajęczyny” przewodów na podłodze. W zależności od tego, gdzie się one znajdują, możliwe jest zastosowanie także wielu innych rozwiązań. Poszukując dobrego sposobu na to, jak zamaskować kable na ścianie, można wyryć w niej niewielkie korytko, włożyć do niego przewody i przykryć je warstwą tynku. Jest to rekomendowane przede wszystkim na początku urządzania pokoju. Na starej ścianie pomalowanej na konkretny kolor czy tej oklejoną tapetą działanie takie będzie wiązało się z renowacją pomieszczenia.

Poszukując rozwiązania, które pozwoli ukryć przewody od telewizora wiszącego na ścianie, trafnym wyborem może być maskownica kabli z półką. Wygląda ona bardzo designersko i sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Maskownica kabli TV na ścianie może występować też pod postacią panelu z karton-gipsu, za którym ukryjemy przewody. Do tego można go podświetlić ledami, co nada mu efektowny wygląd.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link