Komputer do gier – przegląd sprzętu i akcesoriów

Autor: Joanna

Komputery do gier to zaawansowany sprzęt. Musi mieć bardzo wydajne podzespoły, aby podołać najnowszym grom. Wybór gotowego zestawu jest czasami skomplikowany. My jednak podpowiemy, na co zwrócić uwagę, tak samo jak na akcesoria: myszki, monitory, klawiatury. Dobry komputer do gier to cały zestaw, złożony z jednostki centralnej i peryferiów. Przeczytaj nasz artykuł i wybierz swój komplet.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki procesor do dobrego komputera do gier wybrać,

- jak wybrać kartę graficzną,

- na co zwrócić uwagę w przypadku dysków twardych,

- jakie inne podzespoły są istotne dla komputera do gier,

- jakie są najważniejsze akcesoria do gier.

Jaki procesor do dobrego komputera do gier wybrać?

Obecnie dzięki technologii Hyper Threading, procesory mogą obsługiwać więcej wątków jednocześnie i np. 2-rdzeniowy procesor Intel Pentium Gold G5500 obsługuje aż 4 wątki. W przypadku dobrego komputera do gier procesor powinien obsługiwać minimum 4 wątki, co zapewni płynne odtwarzanie nowszych gier. Jednak wybierając procesor do komputera do gier, warto abyś zdecydował się na wydajniejsze rozwiązania, na przykład na procesor o co najmniej 4 rdzeniach i 4 wątkach lub na procesor 6-, a nawet 8-rdzeniowy.
Komputer do gier

Jak wybrać kartę graficzną?

Karta graficzna do gier musi być odpowiednio wydajna, gdyż na niej głównie skupia się siła przetwarzania obrazu. Możesz sugerować się oznaczeniem producenta oraz ilością zamontowanej pamięci graficznej. Karty graficzne dla komputerów do gier tworzą głównie dwaj czołowi producenci: GeForce (skrót GTX lub RTX) oraz Radeon (w skrócie RX).
Minimalne wymagania co do pamięci karty to 2 GB, ale bardziej właściwa będzie konfiguracja 4-8 GB.

Na co zwrócić uwagę w przypadku dysków twardych?

Dysk twardy ma także duże znaczenie w przypadku komputerów do gier. Szybki dysk sprawi m.in. to, że wczytywanie gry oraz ładowanie kolejnych poziomów w grach będzie trwało krócej. Często stosowane są dwa dyski. Jeden mniejszy, ale za to szybki dysk SSD, na którym zainstalowany jest system, oraz większy HDD – do magazynowania danych.
Klawiatura do gier
  • 11 399 zł
  • 4 399 zł
  • 1 029 zł
  • 1 099 zł
  • 9 499 zł

Jakie inne podzespoły są istotne dla komputera do gier?

Jednym z ważniejszych podzespołów jest płyta główna. Musi ona być kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Ważne, żeby miała gniazdo, do którego pasuje wybrany procesor, np. starsze płyty główne Intel 100 i 200 z podstawką LGA 1151 nie obsługują najnowszych układów Core 8 generacji. Oczywiście kupując gotowy komputer stacjonarny do gier nie musisz się o to martwić. Jednak przy próbie rozbudowy warto abyś wiedział, jaką płytę główną posiadasz.
Od konkretnego modelu płyty głównej zależy też obsługiwana pojemność i częstotliwość pamięci RAM. Dobrze, abyś sprawdził, czy są dostępne 4 sloty pozwalające zamontować nawet 32 GB pamięci. Dobrze, aby płyta była w stanie obsłużyć szybsze moduły o taktowaniu co najmniej 3200 MHz.
Jeśli decydujesz się na komputer do gier o wydajnych podzespołach, musisz liczyć się z wysokim poborem mocy. Niezbędny będzie dobry zasilacz o parametrach 550-700 W, a nawet mocniejszy, o mocy 800-1000 W.
Wzrost temperatur procesora i karty graficznej jest nieunikniony, jeżeli korzystasz z gier, tym bardziej jeśli zdecydujesz się na podkręcenie procesora czy karty graficznej. Warto więc zainwestować w skuteczny wentylator komputerowy albo wybrać zestaw z dobrym chłodzeniem.

WARTO WIEDZIEĆ

Płyta główna w topowych zestawach ma możliwość połączenia kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX.

Poniżej zestawienie trzech komputerów do gier i ich parametrów:

Jakie są najważniejsze akcesoria do gier?

Jednym z najważniejszych akcesoriów jest mysz komputerowa. Jaka myszka do gier będzie odpowiednia? Nawet budżetowe urządzenia muszą spełniać pewne wymagania. Przykładem jest to sensor, który nie musi wcale zapewniać bardzo wysokiej rozdzielczości DPI, ale powinien cechować się wysoką precyzją. Czas reakcji myszy musi być na poziomie 1 ms. Oczywiście mysz musi być ergonomiczna i o wysokiej jakości wykonania. Dobrze, aby miała antypoślizgowe materiały na wierzchu i dobrze współgrające z podkładkami ślizgacze. Myszy dla graczy są dostępne w naszym sklepie.
Mysz gamingowa
Klawiatura do gier powinna być trwała. Za najlepsze i najtrwalsze uchodzą klawiatury mechaniczne. Nawet na przykładowym egzemplarzu zobaczysz, że jest świetnie wykonana, ma wysoką trwałość i oddzielne mechanizmy dla każdego klawisza.

CIEKAWOSTKA

Klawiatury membranowe to również popularne i często wybierane klawiatury dla graczy. Ich działanie oparte jest o specjalne membrany. Znajdujące się na nich gumki po wciśnięciu dociskają membranę i generują sygnał pozwalający na rejestrację zdarzenia przez komputer. Są znacznie cichsze niż klawiatury mechaniczne, ale ich żywotność wypada znacznie gorzej.

Jaki monitor do gier wybrać? Przede wszystkim powinieneś zdecydować się na rodzaj matrycy:
  • matryca TN charakteryzuje się niskim czasem reakcji. Matryce TN mają coraz lepsze odwzorowanie kolorów oraz szersze kąty widzenia,
  • matryca IPS wyświetla obraz bardzo dobrej jakości i charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia. Ma gorszy czas reakcji niż matryca TN.

Powinieneś zwrócić uwagę na czas reakcji. Lepsze są matryce TN, chociaż są też takie matryce IPS, które mają optymalizowany czas reakcji. Warto kierować się prostą zasadą – im krótszy czas reakcji, tym lepiej, a wartość ta to co najmniej 5 ms.
Powinieneś dążyć do tego, abyś miał dużą przekątną oraz wysoką rozdzielczość monitora. Pamiętaj, że duża rozdzielczość wymaga dobrej karty graficznej. Karty z niższej półki przy wymagających grach mogą wymusić obniżenie rozdzielczości. Niezbędnym minimum rozdzielczości dla gracza jest 1920 x 1080 pikseli. Taki też monitor powinien się znaleźć na Twoim biurku.
Oprócz grafiki i fabuły dźwięk jest jednym z najważniejszych elementów rozgrywki. Dlatego abyś mógł wykorzystać to, co dostarcza producent gry w dziedzinie dźwięków i muzyki, będziesz potrzebował dobrych jakościowo i wygodnych słuchawek, które zapewnią komfort podczas długich sesji. Są też dostępne słuchawki dokanałowe, które nie są zbyt wygodne, dlatego zdecydowanie bardziej popularne są takie, które ze względu na swoją budowę określamy mianem pełnowymiarowych – zapewniają lepszy komfort.
Monitor

PORADA EKSPERTA

Wśród słuchawek pełnowymiarowych są konstrukcje zamknięte, których największą zaletą jest wytłumienie oraz w pełni szczelna konstrukcja. Konstrukcje otwarte są przeciwieństwem dobrze izolujących, zamkniętych słuchawek. W ich przypadku powietrze dociera do uszu, a dzięki otworom dźwięk rozchodzi się swobodnie. Konstrukcje półotwarte to połączenie najlepszych cech słuchawek zamkniętych oraz otwartych.

Jeżeli zamiast komputera do gier rozważasz zakup konsoli, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Konsola do gier – przegląd sprzętu i akcesoriów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link