Jaki wideorejestrator kupić? Przegląd modeli i opis zalet

Autor: Ola

Niezależnie od tego, jaki wideorejestrator wybierzemy, jednego możemy być pewni – większość z nich spełni swoją funkcję. Podejmując decyzję o kupnie, warto skupić się na takich aspektach, jak wygoda użytkowania, możliwość dopasowania własnych preferencji czy rozmiar urządzenia.

Mężczyzna korzystający z rejestratora w trakcie jazdy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego przydaje się wideorejestrator
 2. jakie są dwa główne rodzaje wideorejestratorów
 3. jaki wideorejestrator wybrać

Do czego przydaje się wideorejestrator?

Wideorejestrator przymocowany do wewnęrznej szyby samochodu

Niezależnie od tego, w jaki rejestrator jazdy się zaopatrzymy, za każdym razem jego zadaniem jest nagrywanie trasy, jaką przemierza samochód, a także innych wydarzeń na drogach. Tak naprawdę liczba sytuacji, w których okaże się on pomocny, jest zdecydowanie dłuższa, a co więcej, może się przydać przy dochodzeniu swoich praw. Oto możliwe wydarzenia, w których warto go mieć:

 • wypadki i kolizje z własnym udziałem – kiedy podczas jazdy samochodem dojdzie do stłuczki z winy innego kierowcy, a dochodzenie zapłaty za szkody będzie rozstrzygane przez policję, wówczas nagrana sytuacja zdecydowanie ułatwia nam rozwiązanie sprawy na naszą korzyść. Szczególnie jest to przydatne w dużych miastach, gdzie wystarczy tak naprawdę chwila, aby miała miejsce kolizja;
 • rejestracja wypadków z udziałem innych kierowców – podczas jazdy możemy być również świadkami groźnych zdarzeń z udziałem innych kierujących. Kiedy zaobserwujemy, że jeden z nich wyraźnie zawinił i nie jechał zgodnie z przepisami, w wyniku czego doszło do stłuczki, nasze nagranie może posłużyć jako dowód w sprawie potwierdzającej jego winę;
 • przeznaczenie rekreacyjne – niektórzy kierowcy uwielbiają oglądać widoki, jakie towarzyszą im podczas długich tras. Wideorejestrator przychodzi w takiej sytuacji z pomocą, a jego główną zaletą jest fakt, że w odróżnieniu od kamery czy zwykłego aparatu nie musimy się obawiać, że nagle rozładuje się w nim bateria (istnieje możliwość podłączenia go na stałe).

Jaki wideorejestrator do danej sytuacji?

Przez kilkoma laty na rynku dostępnych było nieco więcej modeli rejestratorów jazdy, lecz z biegiem czasu coraz rzadziej stanowiły one podstawę oferty poszczególnych producentów. Do wyboru były między innymi modele bez wyświetlacza, które co prawda miały pewne zalety, na przykład w postaci większej powierzchni do zarządzania ustawieniami, jednak nie były one praktyczne z punktu widzenia ustawienia obiektywu w odpowiedniej pozycji do drogi. Wówczas to, jaki wideorejestrator okazuje się być najbardziej przydatny, w głównej mierze zależało od jego półki cenowej.

Obecnie na rynku dwoma najpopularniejszymi rodzajami tego urządzenia są:

 • tradycyjny wideorejestrator – umieszczany na desce rozdzielczej lub przyczepiany do przedniej szyby. Budową nieco przypomina małą kamerę sportową. Posiada wyświetlacz i jest wygodny w użyciu, głównie ze względu na mały rozmiar, o ile oczywiście zostanie przymocowany w odpowiednim miejscu;
 • wideorejestrator w lusterku wstecznym – coraz popularniejsze rozwiązanie, odznaczające się dużą wygodą, głównie ze względu na brak ograniczenia widokowego na szybie. Co więcej, z reguły jest mało widoczny, co pozwala nie martwić się o ewentualną kradzież.

Bazując na tych dwóch głównych rodzajach, to, jaki wideorejestrator wybierzemy, powinno być poparte analizą możliwości we wnętrzu pojazdu, a także tym, do jakiego celu ma służyć.

Polecane rejestratory jazdy
 • 599 zł
 • 159,99 zł
 • 649 zł
 • 349 zł
 • 489 zł

Jaki wideorejestrator wybrać?

Wideorejestrator we wstecznym lusterku samochodu

Wśród modeli montowanych we wstecznym lusterku szczególnie wyróżniają się dwa z nich. Pierwszy, Xblitz Prism cechuje doskonała czujność mikrofonu na dźwięki, nagrywanie w jakości Full HD 1080p, kąt widzenia wynoszący 140 stopni i maksymalna pojemność karty do 64 GB. Model ten posiada swojego bardziej zaawansowanego odpowiednika – Xblitz Park View, wyposażonego dodatkowo w kamerę cofania, która pomaga uniknąć stłuczki w każdych warunkach. Rejestrowanie obrazu odbywa się w jakości Full HD, w rozdzielczości 1920 x 1080p, zaś funkcja G-Sensor automatycznie chroni nagraną scenę, kiedy urządzenie wykryje kolizję.

Wśród modeli montowanych za pomocą uchwytu z przyssawką godny polecenia jest Xblitz GO SE. Wysoka rozdzielczość, długi czas nagrywania (ok. 10 godzin) i szerokokątny obiektyw to jego główne zalety, dodatkowo wspierane przez funkcję G-Sensor. Bliźniaczo podobny model, Xblitz GO 2 oferuje jeszcze lepszą jakość nagrywania, pozwalającą bez żadnych problemów korzystać z niej w nocnych warunkach.

Niezależnie od tego, jaki wideorejestrator wybierzemy, warto również zwrócić uwagę na model Xblitz S5 DUO. Jest to zestaw dwóch rejestratorów jazdy – jeden umieszczony z przodu, zaś drugi z tyłu samochodu. Pomaga to bezproblemowo zaparkować nawet w najbardziej zatłoczonych miejscach, a w dodatku uzyskać niezwykle czytelny i jakościowy obraz na ekranie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link