Telewizor 4K – czy warto go kupić? Jak działa ta technologia?

Autor: Klaudia

Telewizor 4K gwarantuje niewiarygodną jakość obrazu wyświetlanego w wysokiej rozdzielczości. Sprawdza się on zarówno jako centrum domowej rozrywki, jak i narzędzie odtwarzania filmów. Będzie doskonały także przy graniu w gry wideo czy do przeglądania internetu za pomocą Smart TV. Nie bez powodu telewizory 4K robią obecnie furorę.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym charakteryzuje się obraz 4K
  2. kto powinien rozważyć zakup telewizora 4K
  3. na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor 4K

Telewizor 4K – cechy i wyróżniki technologii

Telewizor 4K określa standard rozdzielczości cyfrowych materiałów wideo UHD (Ultra High Definition), w tym filmów i gier, w ultrawysokiej jakości obrazu. Oznacza to, że telewizory 4K mają ekrany umożliwiające wyświetlanie aż 4 tysięcy pikseli na dłuższym boku (lub parametry zbliżone do tej wartości). Wskazuje na to wyraźnie sama nazwa. Telewizja 4K dzięki takiej jakości ekranu wyświetla czterokrotnie większą liczbę detali w porównaniu z technologią Full HD.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz telewizor 4K 55 cali czy 32 cale, z pewnością zaimponuje Ci on ostrością i jakością odwzorowania szczegółów. Nie będzie miało znaczenia, czy scena jest wyjątkowo dynamiczna czy statyczna. Każdy obraz będzie maksymalnie naturalny i pełen nasyconych kolorów. Nic więc dziwnego, że technologia 4K jest reklamowana jako ta, która dostarcza niezapomnianych wrażeń w trakcie korzystania z domowych multimediów, co zresztą potwierdzają sami użytkownicy.

Polecane telewizory
  • 1 699 zł
  • 6 499 zł
  • 1 549 zł
  • 3 999 zł
  • 4 169 zł

Telewizor 4K – czy warto w niego zainwestować?

Telewizory 4K 50 cali, a także te nieco mniejsze, do najtańszych modeli sprzętu RTV nie należą. Ich cenę równoważy jednak wyjątkowa jakość obrazu, która może zaskoczyć nawet najbardziej wymagającego widza. Zalety telewizora 4K 40 cali z pewnością docenią osoby poszukujące filmowych doznań, właściciele konsol do gier nowej generacji oraz posiadacze smartfonów i kamer z nagrywaniem w jakości 4K. Ich uwagę zwraca zwłaszcza wysoka rozdzielczość, gwarantująca wyświetlanie imponującej liczby detali. W ten sposób nie tylko oglądanie filmów i seriali wchodzi na nowy poziom. Zupełnie inaczej może też wyglądać przeglądanie cyfrowych zdjęć wyświetlanych na ekranie np. telewizora 4K 43 cale.

Technologia telewizji 4K rozwija się cały czas bardzo dynamicznie. Coraz więcej seriali i filmów można oglądać w tej wysokiej jakości, jaką gwarantuje 4K. Trzeba przy tym pamiętać, że sam telewizor nie wystarczy. Oglądany materiał musi zostać zrealizowany w odpowiedniej jakości. Coraz więcej materiałów do wyświetlenia w telewizorach 4K 32 cale i więcej mają przede wszystkim Netflix i HBO GO.

PORADA EKSPERTA

Telewizor 4K do gier powinien zapewniać jak najniższy współczynnik opóźnienia sygnału, dzięki czemu ekran wyświetli dynamiczne zmiany wyświetlanego obrazu. Inaczej obraz nie będzie idealnie nadążał za ruchami gracza, a przecież o tę płynność w wielu grach przede wszystkim chodzi. Przydatne mogą okazać się również dodatkowe złącza HDMI, które umożliwią podłączenie do telewizora kilku urządzeń, np. konsoli i odtwarzacza Blu-ray.

Jaki telewizor 4K wybrać?

Telewizory 4K z pewnością nie należą do najtańszych modeli na rynku. Cena tego typu sprzętu może być bardzo różna i warto na samym początku przyjąć pewną wartość maksymalną, którą jesteś gotowy zapłacić za telewizor. Musisz bowiem wiedzieć, że cena telewizorów 4K waha się w przedziale od 1500 zł (np. Sharp 50BL2EA) do nawet 40 000 zł (np. LG OLED77W9). Wszystko zależy od rodzaju matrycy, wielkości ekranu, zastosowanych technologii optymalizacji obrazu oraz innych funkcji. Z pewnością dobrze jest zainwestować w telewizor 4K z funkcją Smart TV (jak Samsung UE65RU8002U czy Philips 65PUS6554/12), która umożliwia m.in. bezprzewodowe podłączenie telewizora do smartfona czy tabletu za pomocą Bluetooth lub pobieranie danych z internetu poprzez domową sieć Wi-Fi.

Przed zakupem telewizora 4K, chociażby 32 czy 65 cali, zawsze warto upewnić się, że zapewnia on wysoką jasność i kolorystykę potrzebną do poprawnego wyświetlania obrazów HDR (High Dynamic Range). Zyskasz w ten sposób możliwość korzystania z materiałów wideo o zwiększonym poziomie realizmu i pogłębionej palecie barw (np. LG 55SM8200).

Przydatna może okazać się również funkcja zwiększania rozdzielczości. Z jej pomocą telewizor automatycznie zwiększy rozdzielczość wideo do prawie 4K, umożliwiając wygodne oglądanie filmów i seriali z dużą ilością detali.

Pamiętaj, że zarówno zbyt obszerny, jak i zbyt mały ekran utrudnia komfortowy odbiór treści. Dlatego rozmiar telewizora warto uzależnić od wielkości pomieszczenia i docelowej odległości między widzem i urządzeniem. Nie wszędzie sprawdzi się telewizor 4K o przekątnej 50 cali, a ten 32-calowy wiele osób potraktuje jako przenośny.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów