Jaki tablet Apple wybrać – iPad czy iPad Pro?

Autor: Ola

Nowe iPady Pro zapowiedziane przez Apple pod koniec października br. będą dostępne w dwóch rozmiarach: 11 i 12,9 cala. Maksymalna pojemność wewnętrzna najnowszych tabletów Apple będzie wynosiła aż 1 TB! Niestety – najpotężniejszy tablet iPad z LTE będzie kosztował ponad 9 000 zł. Na szczęście aktualnie są dostępne inne iPady – modele wciąż doskonałe i lubiane. Który iPad wybrać i czym różni się iPad od iPada Pro? Sprawdź!

kobieta korzystająca z tabletu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać tablet Apple,

- jakie cechy ma tablet iPad,

- jak wypada porównanie iPadów.

Apple iPad z LTE pozwala na użytkowanie karty Nano-SimJak wybrać najlepszy tablet Apple?

Porównując tablety Apple, pomóż sobie poradnikiem omawiającym 7 najważniejszych parametrów tabletów. Ogólne wskazówki dotyczą tabletów z każdym systemem – zarówno Androidem, jak iOS-em. Zarówno w przypadku iPada, jak i iPada Pro zwróć uwagę na:

  • pojemność RAM i liczbę rdzeni procesora – te dwa parametry odpowiadają za szybkie i płynne działanie tabletu Apple nawet podczas uruchomienia wielu aplikacji,
  • pojemność baterii oraz deklarowane przez producenta czasy pracy bez zasilania,
  • łączność z Wi-Fi oraz obecność modułu LTE – dzięki niemu użytkownik tabletu Apple jest niezależny od zewnętrznych źródeł Internetu,
  • rodzaj matrycy – iPady i iPady Pro mają wyświetlacz Retina, który charakteryzuje się pięknym odwzorowaniem i nasyceniem kolorów, idealną ostrością obrazu, doskonałym kontrastem i szerokim kątem widzenia. Z tego powodu iPady są chętnie wybierane przez grafików i fotografów,
  • parametry ekranu, takie jak rozdzielczość, przekątna, format i obecność dodatkowych funkcji: antyodblaskowej (matowej) powłoki odpornej na odciski palców oraz 10-punktowego Multi Toucha.

CZY WIESZ, ŻE...

Tablety Apple są dostępne w rozmiarach od 7 do 12,9 cala. Im mniejszy tablet, tym jest lżejszy, bardziej mobilny i lepiej leży w dłoni. iPad mini może służyć np. jako czytnik e-booków. Im większy iPad – tym lepszy do pracy ze zdjęciami, grafiką, oglądania filmów, edycji zdjęć i filmów itp.

Jakie parametry ma tablet iPad?

Apple iPad jest dostępny w 3 wersjach kolorystycznych i 2 wariantach: wyłącznie z Wi-Fi albo z Wi-Fi oraz modułem LTE, który w tabletach Apple jest nazywany funkcją Cellular. Wybierając pojemność (iPada 32 lub iPada 128 GB) pamiętaj, że nie będzie możliwe jej powiększenie za pomocą karty micro-SD. Pliki można przechowywać np. w chmurze danych. W iPadzie Pro 12,9 cala dostępne jest 64 GB pamięci.

CZY WIESZ, ŻE…

Oleofobowa powłoka, którą są pokryte obudowy iPadów, zapobiega pozostawianiu – zwłaszcza na jasnym urządzeniu – odcisków palców. Dzięki temu sprzęt można łatwo utrzymać w idealnym stanie mimo intensywnego użytkowania. W pełni laminowany wyświetlacz z powłoką antyodblaskową jest dostępny w iPadzie Pro.

4-rdzeniowy procesor A10 Fusion pozwala na korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie i bez opóźnień. Szybki iPad 9,7 cala umożliwia np. montowanie wideo w rozdzielczości 4K i idealnie nadaje się do odtwarzania filmów w wysokiej jakości z serwisów streamingowych. Aparat 8 Mpix nagrywający video HD 1080 p wykrywa postacie i twarze. 

Porównanie iPadów – który jest lepszy? IPad czy iPad Pro?

IPad Pro 12,9 cala to duży tablet, który sprawdzi się do edycji grafik, zdjęć i filmówIPad Pro 10,5 cala lub iPad Pro 12,9 cala II generacji mają większe ekrany od iPada i minimalnie większą rozdzielczość. Ten sam wyświetlacz Retina w technologii IPS ulepszono o technologie ProMotion i True Tone.

Dzięki technologii ProMotion ekran ma częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, reaguje więc błyskawicznie na najlżejszy dotyk punktowy – obojętnie czy jest to palec, czy Apple Pencil. Funkcja True Tone dostosowuje wyświetlacz do warunków otoczenia, aby kolory jak najbardziej przypominały rzeczywiste barwy.

Dzięki aparatowi 12 Mpix iPad Pro nagrywa filmy w rozdzielczości 4K, a wideo w zwolnionym tempie z prędkością do 240 kl./s. O ile podczas nagrywania iPadem ręcznie należy ustawiać ostrość, o tyle iPad Pro ma filmową stabilizację obrazu oraz utrzymuje ciągły autofokus.

Wśród iPadów Pro jest do wyboru więcej wariantów pod względem pojemności. Apple postawiło na pamięć wewnętrzną 64 GB, 256 GB i aż 512 GB, jak w najnowszych iPhone’ach.

Z porównania iPadów wynika, że iPad Pro jest kierowany do osób, które wymagają od wyświetlacza w tablecie Apple najwyższej precyzji i jakości kolorów. IPad Pro jest również przeznaczony dla użytkowników edytujących zdjęcia i filmy w programach graficznych oraz zainteresowanych robieniem fotografii i nagrywaniem tabletem wideo.

IPad Pro świetnie odtwarza dźwięk dzięki podwojonej liczbie głośników w porównaniu do IPada. Format 4:3 pozwala na komfortowe przeglądanie Internetu na dużym ekranie, który sprawdzi się podczas rodzinnego oglądania filmów – zarówno w domu, jak i podróży autem, podczas której można korzystać z modułu LTE.

Jeśli jednak szukasz tańszego urządzenia, sprawdź TOP 10 tabletów do 1 000 zł
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę