Jaki tablet kupić? Praktyczne porady

Autor: Klaudia

Tablet to urządzenie mobilne, które łączy w sobie zalety telefonu i komputera. Posiada większy ekran w porównaniu do smartfona i potrafi działać na jednym ładowaniu nawet dwukrotnie dłużej niż laptop. Można z powodzeniem wykorzystać go zarówno do zabawy, jak i pracy. Dowiedz się, jaki tablet warto kupić i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jaki tablet kupić do pracy?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić tablet
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze tabletu
 3. jakie modele tabletów są godne uwagi

Dlaczego warto kupić tablet?

iPad to jedna z popularnych marek tabletów

Tablety, na przykład Huawei MediaPad T5 10 WiFi 3/32GB, to przenośne urządzenia, które stanowią wygodny kompromis pomiędzy smartfonem i laptopem. Wyposażone w ekrany o przekątnej od 7 nawet do 13 cali, zwykle nie ważą więcej niż kilogram, więc dobrze sprawdzają się w domowym użytku. Na tablecie można wygodnie obejrzeć film lub serial albo przeczytać e-booka, leżąc na kanapie lub w łóżku. Sprzęt ten, dzięki łączności Wi-Fi (jest w nią wyposażony między innymi Samsung Galaxy Tab A 10,5 32GB LTE SM-T595), często wykorzystuje się do przeglądania Internetu. Tablet może też w niektórych sytuacjach zastąpić telewizor i służyć na przykład do oglądania bajek na serwisach streamingowych, takich jak YouTube czy Netflix – tę zaletę chętnie wykorzystują rodzice kilkulatków.

Oczywiście, prócz zastosowań rozrywkowych, tablet można też wykorzystać do pracy. Wydajniejsze modele, takie jak Samsung Galaxy Tab S5e 10,5 64GB LTE SM-T725, mogą służyć do tworzenia grafik albo do obróbki zdjęć. Na tym poręcznym urządzeniu użytkownik stworzy też plik tekstowy czy arkusz kalkulacyjny. Ponadto można na nim wyświetlić prezentację multimedialną, na przykład w trakcie spotkania z klientem w kawiarni czy restauracji.

Polecane tablety
 • 699 zł
 • 599 zł
 • 749 zł
 • 699 zł
 • 4 099 zł

Jaki tablet warto kupić? Istotne parametry

Para porównuje funkcje tabletu do smartfona

Tablety różnią się od siebie parametrami, które wpływają na komfort użytkowania oraz na wydajność i funkcjonalność urządzenia. To one są najlepszą wskazówką, ułatwiającą podjęcie decyzji w kwestii tego, jaki tablet wybrać. Do najważniejszych parametrów należą:

 • rozdzielczość – parametr ten bezpośrednio przekłada się na szczegółowość wyświetlanego obrazu. Minimalna, akceptowalna rozdzielczość w tablecie 7-calowym to 1024 x 600 pikseli, w modelach o większych przekątnych jest to 1920 x 1200 pikseli. Oczywiście jeśli będzie ona większa, jakość obrazu również zauważalnie się poprawi;
 • typ ekranu – podstawowym typem ekranu w tabletach jest TFT, obecny na przykład w modelu Samsung Galaxy Tab A 10,1 2019 32GB Wi-Fi SM-T510. Jeśli jednak użytkownikowi należy na lepszym odwzorowaniu kolorów i szerszych kątach widzenia, powinien zdecydować się na matrycę IPS. Natomiast najlepszym ekranem, o wyjątkowo realistycznej głębi kolorów, będzie ten wykonany w technologii AMOLED (obecny między innymi w Samsungu Galaxy Tab S6 10,5 128GB Wi-Fi SM-T860) oraz ekrany Retina, w które wyposażone są tablety firmy Apple, na przykład Apple iPad Pro 11" 2020 Wi-Fi + Cellular 128GB;
 • rozmiar ekranu – najmniejsza przekątna w tabletach to 7 cali. Z kolei droższe modele mogą poszczycić się nawet 13-calowymi ekranami. Tablety do 10 cali można z powodzeniem wykorzystywać w domowym i codziennym użytku. Natomiast te większe lepiej sprawdzają się w pracy biurowej i przy projektowaniu lub obróbce fotografii;
 • pamięć RAM – to ona wraz z procesorem odpowiada za wydajność urządzenia. Im więcej pamięci RAM, tym więcej procesów można wykonać jednocześnie (będą one też zachodzić szybciej). Minimum dla w miarę płynnej pracy to 1 GB, ale do optymalnego działania warto wybrać model, który ma co najmniej 3 GB pamięci RAM. Dobrym przykładem będzie Lenovo Yoga Smart Tab 10,1" 3GB (X705F) WiFi;
 • pamięć wewnętrzna – stanowi odpowiednik dysku twardego w laptopie. Od ilości pamięci wewnętrznej zależy, ile plików (między innymi filmów, dokumentów, zdjęć) zmieści się w tablecie. W większości modeli pamięć wewnętrzną można powiększyć, używając do tego karty pamięci.

Warto też wspomnieć o baterii – im większa jej pojemność, tym więcej godzin pracy na jednym ładowaniu. W tabletach o mniejszych przekątnych 4000 mAh w zupełności wystarczy, ale przy większych modelach 5000 mAh, wydaje się niezbędnym minimum. Z kolei baterie o pojemnościach 7000 mAh lub wyższych gwarantują nawet kilkunastogodzinną pracę bez konieczności ponownego ładowania.

Wybór tabletu a łączność Wi-Fi i modem 4G/LTE

Jeśli zastanawiasz się, jaki tablet kupić, nie zapomnij, aby podczas wyboru upewnić się, czy posiada on potrzebne moduły łączności. Dzięki Wi-Fi sparujesz urządzenie z routerem i bezprzewodowo skorzystasz z zasobów internetowych. Dostęp do Internetu możesz uzyskać też w momencie, gdy nie znajdujesz się w zasięgu żadnej sieci bezprzewodowej. Modem 4G/LTE, do którego można włożyć kartę SIM, zapewnia dostęp do telefonicznych pakietów internetowych wszędzie tam, gdzie jest sieć GSM. Tablety z Wi-Fi i 4G/LTE dają użytkownikom znacznie więcej możliwości, dlatego warto wybrać model w nie wyposażony (na przykład Lenovo TAB M10 10,1" 4GB/64GB LTE).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link