Czym kierować się przy wyborze dobrego smartwatcha?

Autor: Klaudia

Jaki smartwatch kupić, aby był solidny i odpowiadał potrzebom osoby go użytkującej? Wiele zależy od tego, jakie ma być główne przeznaczenie tego urządzenia oraz kto będzie z niego korzystał. Inne funkcje będą przydatne dla osób dorosłych, a inne dla dzieci czy młodzieży. Dlatego przy dokonywaniu wyboru najlepiej kierować się funkcjonalnością konkretnych modeli.

Ręka na smartwatchu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzują się i jak działają smartwatche;
 2. jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch;
 3. jak sprawdzić, czy dany smartwatch jest kompatybilny z konkretnym modelem smartfona.

Smartwatch – charakterystyka i działanie urządzenia

Biznesmen ze smartwatchem

Klasyczne zegarki systematycznie zostają wypierane przez smartwatche. Wprawdzie te pierwsze mają swoich zwolenników, dla których ważniejsze od rozbudowanych funkcji są kwestie elegancji i stylu, ale wśród młodych osób zaczynają dominować właśnie smartwatche. Są one nazywane też inteligentnymi zegarkami lub smartzegarkami. Pełnią oczywiście funkcję zegarków, ale poza tym współpracują ze smartfonami i są monitorami aktywności fizycznej. Z tego ostatniego względu są bardzo popularne wśród osób aktywnych fizycznie, głównie biegaczy.

Wyglądem smartwatch przypomina zegarek, tyle, że z dotykowym wyświetlaczem. W założeniu producentów ma on być nie tylko uzupełnieniem smartfonów, ale nawet urządzeniem zastępującym je w wielu sytuacjach. Zamiast za każdym razem sięgać do kieszeni czy torebki po smartfona, można obsługiwać różne funkcje w prosty sposób za pomocą inteligentnego zegarka na nadgarstku.

Większość popularnych smartwatchy posiada system operacyjny Android Wear, iOS lub Tizen. W modelach mniej znanych marek można spotkać się z innymi systemami. Jeśli chodzi natomiast o cenę, to składa się na nią kilka podstawowych czynników:

 • zakres funkcji;
 • zabezpieczenia przed działaniem wody czy pyłów;
 • pojemność baterii;
 • producent.

Najlepsze opinie mają smartwatche produkowane przez znane na całym świecie firmy specjalizujące się w urządzeniach mobilnych. Za dobrej klasy inteligentne zegarki Huawei czy Samsunga trzeba zapłacić około 800–900 złotych. W tym przedziale cenowym mieszczą się chociażby Huawei Watch GT Active czy Samsung Gear S3 Frontier.

PORADA EKSPERTA

Przed zakupem smartwatcha koniecznie sprawdź, czy jego system jest kompatybilny z systemem w Twoim telefonie. Tylko w takim wypadku będziesz mógł korzystać z aplikacji smartfonowych na zegarku.

 • 1 379 zł
 • 2 299 zł
 • 1 799 zł
 • 1 549 zł
 • 3 199 zł

Smartwatch: jaki wybrać, aby był w pełni funkcjonalny

Trening ze smartwatchem

Dla wielu osób, szczególnie tych, które nie są na bieżąco z nowinkami technologicznymi, wybór smartwatcha może być trudnym zadaniem. Widać to po forach internetowych, gdzie nie brakuje pytań w stylu: „jaki smartwatch do 500 zł kupić?” czy „jaki smartwatch do 1000 zł wybrać?”. Przede wszystkim wybór inteligentnego zegarka nie powinien być w pierwszej kolejności uzależniony od ceny. Najistotniejsze jest określenie przeznaczenia urządzenia. W niektórych przypadkach tańsze modele mogą bowiem okazać się lepszym wyborem od tych droższych.

Fani elektronicznych gadżetów będą oczywiście zainteresowani najnowszymi urządzeniami, które oferują ciekawe rozwiązania. Każdy smartfon dobrej klasy powinien posiadać:

 • Sterowanie głosowe – duże udogodnienie, ponieważ nie trzeba wykorzystywać rąk do sterowania. Przy pomocy komunikatów głosowych można m.in. wyszukiwać interesujące nas informacje w internecie czy dyktować treści wiadomości SMS.
 • Nawigację GPS – przydatną szczególnie w przypadku biegaczy, którzy chcą śledzić trasę swoich przebieżek.
 • Mikrofon i głośniki – są niezbędne dla osób, którym zależy na prowadzeniu rozmów telefonicznych przy pomocy smartwatcha.
 • Slot na kartę SIM – dzięki niej smartwatch staje się niezależnym od smartfona urządzeniem.

Wybierając smartwatcha, zawsze dobrze jest zwrócić uwagę na jakość wykonania i wytrzymałość. Szczególnie, jeśli ktoś ma zamiar wykorzystywać urządzenie np. do pływania czy sportów ekstremalnych. Wówczas istotna będzie klasa jego wodoszczelności. Dobrym przykładem smartwatcha, który można zanurzać w wodzie jest Garmin Vivoactive 3. Posiada on klasę wodoszczelności Swim 5 ATM, która zapewnia jego wysoką ochronę przed działaniem wody.

Osobom ceniącym wygodę na pewno spodoba się również ciekawa funkcja Apple Pay, dostępna w smartwatchach firmy Apple. Pozwala ona na dokonywanie płatności bezgotówkowych właśnie przy użyciu smartwatcha. Jest ona dostępna m.in. w modelu Apple Watch 4. To urządzenie z górnej półki, ale szereg dostępnych funkcji (m.in.: funkcje fitness, monitor zdrowia, zintegrowane Wi-Fi) sprawia , że ten smartwatch jest warty swojej ceny.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o kwestii kompatybilności smartwatchy ze smartfonami. Aby mieć pewność, że inteligentny zegarek będzie współpracował z danym smartfonem, trzeba sprawdzić specyfikację produktu. Nie wszystkie urządzenia są bowiem ze sobą kompatybilne, zwłaszcza jeśli pochodzą od różnych producentów.

Jeśli interesują Cię smartwatche z tej półki cenowej, sprawdź ranking TOP 10 smartwatchy do 400 zł na Adroida i iOS

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link