Jaki nawilżacz powietrza wybrać – parowy, ultradźwiękowy, ewaporacyjny?

Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza? Jakie działanie ma to urządzenie? Do czego potrzebny jest nawiżacz? Jakie rodzaje nawilżaczy są dostępne na rynku? Jak działa nawilżacz ceramiczny? Jak działa nawilżacz parowy?
Autor: Anna

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę, że za negatywne samopoczucie, kaszel, katar, nawracające bóle głowy odpowiadać może zła jakość powietrza. Nawilżacz pozwala zaś poprawić jego wilgotność i oczyścić je.

Zobacz także: Jaki nawilżacz wybrać: parowy czy ultradźwiękowy?
 

Nawilżacz powietrza – zalety

Pytanie, jaki nawilżacz powietrza kupić, coraz częściej zastępuje jeszcze nie tak dawno powtarzane pytanie, czy w ogóle warto dokonywać takiego zakupu i po co. Dzisiaj na szczęście mamy coraz większą świadomość, że o klimat w domu dbać należy tak samo albo jeszcze bardziej niż o ten na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ to zbyt duży poziom zanieczyszczeń unoszących się w domowym powietrzu oraz zbyt suche powietrze bardzo często odpowiadają za męczące nas (z pozoru bez powodu) dolegliwości.

Suche powietrze to nic innego jak efekt niedoboru wody w postaci gazowej w powietrzu. To zbyt niska wilgotność powietrza, bardzo często wynikająca ze zbyt dużego poziomu zanieczyszczeń, których co prawda nie widać gołym okiem, ale unoszą się w pomieszczeniach. Najprostszym sposobem, aby pozbyć się suchego powietrza, jest jego nawilżanie. Temu właśnie służyć ma dobrej klasy nawilżacz powietrza. To, jaki nawilżacz powietrza kupić, w dużej mierze zależy od konkretnych potrzeb domowników i specyfiki mieszkania, natomiast dzisiaj zdajemy sobie już sprawę, że urządzenie takie jest konieczne w domu, ponieważ domowe sposoby na poprawę wilgotności są często nieskuteczne i powodują przykre konsekwencje. Jeśli chcesz to zmienić, sprawdź Ranking nawilżaczy powietrza do 300 zł – TOP 7 i dowiedz się jaki nawilżacz powietrza wybrać.

Jakie dolegliwości może wywoływać suche powietrze?

 • podrażnia śluzówkę;
 • wywołuje katar i kaszel;
 • przyczynia się do infekcji układu oddechowego;
 • może mieć wpływ na rozwój astmy;
 • może przyczyniać się do rozwoju alergii i potęgować związane z nią dolegliwości;
 • prowadzi do problemów ze snem;
 • przyczynia się do bólu głowy;
 • wywołuje objawy, takie jak: szorstka skóra, zaczerwienione i zmęczone oczy, elektryzujące się włosy.

O negatywnych skutkach suchego powietrza przeczytasz tutaj: Suche powietrze w domu – objawy, skutki, metody zapobiegania. Z naszego artykułu dowiesz się jaki nawilżacz powietrza kupić, aby nie oddychać suchym powietrzem w domu.

Nawilżacz powietrza w salonie obok mężczyzny korzystającego z laptopa
 

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Co wziąć pod uwagę?

Jaki nawilżacz powietrza kupić, aby sprostał pokładanym oczekiwaniom? Przede wszystkim dobrany do specyfiki pomieszczenia, w którym ma pracować, a także jego rozmiarów. Wybór nawilżaczy powietrza dostępnych obecnie na rynku jest ogromny. Podstawowe urządzenia można kupić już za 150–300 złotych, natomiast do kupienia są także bardzo wydajne i profesjonalne sprzęty, których wartość przekracza czasem 2000 złotych. Wybór i znalezienie odpowiadającego modelu wymaga podstawowego zorientowania w zasadzie działania poszczególnych typów tych urządzeń. Działają one bowiem na bardzo różnych zasadach i to, jaki nawilżacz powietrza będzie dla ciebie odpowiedni, w dużej mierze zależy od tego, który z tych sposobów spełni twoje oczekiwania co do wydajności, oszczędności energii, a także bezpieczeństwa. Oczywiście podstawą wszystkich urządzeń jest woda emitowana do powietrza w postaci drobnych kropelek lub pary wodnej. Kluczowy jest natomiast sposób emisji.

Może ona się odbywać:

 • dzięki rozbiciu mechanicznemu;
 • dzięki rozbiciu ultradźwiękami;
 • poprzez podgrzanie;
 • za pomocą ewaporacji (wspomaganej wentylatorem).

Każdy z tych sposobów przekłada się na określoną wydajność, choć ona jest także indywidualnie określana dla każdego modelu. Przed podjęciem decyzji jaki nawilżacz powietrza kupić, koniecznie trzeba sprawdzić, jaką dane urządzenie ma wydajność.

Chodzi przede wszystkim o informację, ile wody urządzenie emituje w ciągu godziny i o jakiej powierzchni pomieszczenie jest w stanie nawilżyć:

 • najmniejsze nawilżacze mają pojemniki na 2–3 l wody; są one w stanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2, uwalniając około 0,25 l wody w godzinę;
 • największe i najbardziej zaawansowane technologicznie modele zostały zaprojektowane z myślą o dużych, otwartych przestrzeniach, w związku z tym potrafią obsłużyć nawet 80 m2; dzięki co najmniej 5-litrowemu zbiornikowi wody są w stanie uwolnić do 0,5 l wody w ciągu godziny.

Wydajność nawilżacza w dużej mierze zależy od jego mocy, a ta może się wahać od 20 do nawet 400 W. Znaczenie ma także pojemność samego zbiornika – 5 litrów wody przy mocy około 40 W umożliwia 16 godzin ciągłej pracy. To parametr, o którym koniecznie należy pamiętać, decydując jaki nawilżacz powietrza kupić.

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać pamiętaj, że ogromne znaczenie mają dodatkowe funkcje, w które wyposażony może być nawilżacz. To często właśnie one decydują, które urządzenie ostatecznie zostanie zakupione. Oczywiście rozwiązania, takie jak kolorowe podświetlenie, pełnią funkcję dekoracyjną.

Wiele modeli ma natomiast bardzo praktyczne dodatki:

 • higrometr bada poziom wilgotności powietrza;
 • humidistat pozwala utrzymać wilgotność na ustalonym w programatorze poziomie;
 • rozmaite tryby pracy urządzenia pozwalają emitować parę wodną z różną intensywnością;
 • tryb nocny umożliwia wolniejszą i cichszą pracę, z reguły urządzenie jest także mniej intensywnie podświetlone. Poczytasz o tym więcej w artykule pt. Cicha noc przez cały rok – dlaczego warto wybrać ciche produkty?. Podpowiemy jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby jego praca nie przeszkadzała w odpoczynku domowników;
 • alarm braku wody sygnalizuje konieczność uzupełnienia zbiornika;
 • aromatyzer pozwala przekształcić nawilżacz w urządzenie do emisji pięknych nut zapachowych.

Poziom hałasu to bardzo istotny element oceny, który wpływa na decyzję jaki nawilżacz powietrza wybrać. Część urządzeń niestety generuje trudny do zupełnego ignorowania hałas. W nawilżaczu parowym wiąże się on z bulgoczącą wodą, natomiast w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego – z szumem wentylatora. Wśród różnych rodzajów najcichsze są nawilżacze ultradźwiękowe. Trzeba jednak pamiętać, że wydzielane przez nie fale soniczne mogą być bardzo drażniące dla zwierząt. Warto o tym pamiętać, jeśli zastanawiamy się jaki nawilżacz powietrza kupić, a dzielimy mieszkanie z czworonożnym pupilem.

Nawilżacze mogą generować różny poziom hałasu: od 16 dB (tryb cichy, niewiele głośniejszy od szeptu) do 56 dB (praca na 100%, dźwięk przypominający tradycyjny szum w biurze). Nie bez znaczenia jest także design nawilżacza powietrza. Większość ma bardzo prostą formę i kolorystykę, znaleźć jednak można niekiedy ciekawe bryły, a także urządzenia, które oryginalną formą nawiązują do stylistyki retro.

Małe dziecko patrzy na nawilżacz powietrza
 

Nawilżacz powietrza – do czego on nam właściwie jest potrzebny?

Nawilżacz powietrza zastępuje tradycyjne sposoby na zmianę domowego klimatu. Warto pamiętać, że ogrzanie chłodnego powietrza nie powoduje, że od razu staje się ono bardziej wilgotne. Dzięki ogrzaniu zyskuje natomiast rzeczywiście większy potencjał do zatrzymywania pary wodnej. Jeśli w powietrzu jest jednak nadal za mało wody, to nie ma czego zatrzymywać, dlatego trzeba w sztuczny sposób dostarczyć parę wodną. Do tego właśnie zadania wykorzystuje się nawilżacze powietrza.

Oczywiście powietrze można nawilżyć za pomocą mokrego ręcznika rozwieszonego na kaloryferze. Warto jednak pamiętać, że w takim ręczniku swoje kolonie często mają bakterie i grzyby, a więc do powietrza w ten sposób uwalnia się parę „z dodatkami”. Zakup nawilżacza jest najbardziej higienicznym rozwiązaniem i sposobem na to, aby w dość krótkim czasie realnie wpłynąć na zmianę domowego klimatu. Warto poznać zalety urządzenia, zastanawiając się jaki nawilżacz powietrza wybrać.

Nawilżacz powietrza to stosunkowo proste w działaniu urządzenie. Składa się zwykle z pojemnika na wodę, filtra, dyszy wylotowej i układu zasilającego. Pozostałe elementy zależą od modelu.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać, jeśli na rynku obecnie do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów urządzeń:

 • najprostsze to pojemniki ze szkła lub ceramiki, które przewiesza się przez grzejnik; są one jednak ograniczone w działaniu;
 • popularne są nawilżacze parowe, ponieważ to najtańsze z rozwiązań elektrycznych, a jednocześnie dość skuteczne;
 • dobre oceny zbierają nawilżacze ewaporacyjne, które jednocześnie oczyszczają powietrze;
 • nawilżacze ultradźwiękowe – nie zaleca się ich jednak do mieszkań, w których żyją zwierzęta.

Więcej o różnicach między nawilżaczem parowym i ultradźwiękowym przeczytasz w artykule Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy? Jaki wybrać? Dowiesz się z niego jaki nawilżacz powietrza kupić, aby spełnił oczekiwania wszystkich domowników.

Zbliżenie na inteligentny nawilżacz powietrza z ekranem dotykowym, kobieta kontrolująca go za pomocą smartfona
 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na decyzję o tym, jaki nawilżacz powietrza kupić do domu lub pracy, bardzo duży wpływ ma zasada jego działania. O ile najczęściej klienci biorą pod uwagę wydajność i moc urządzenia, o tyle to zasada pracy nawilżacza ostatecznie decyduje o tym, czy sprawdza się on w konkretnej przestrzeni.

Do wyboru są nawilżacze ceramiczne, które omówione zostaną poniżej. Nawilżacze elektryczne podzielić natomiast należy na trzy grupy:

 • nawilżacze parowe – podgrzewają wodę do temperatury wrzenia, dzięki czemu ona paruje i uwalnia się tym samym do powietrza; urządzenie wytwarza ciepłą mgiełkę; może prowadzić do delikatnego podniesienia temperatury w pomieszczeniu; doprowadzenie wody do wrzenia ma także cenną funkcję eliminacji wszelkiego typu bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zebrać się w zbiorniku;
 • nawilżacze ultradźwiękowe – ich działanie opiera się na tworzeniu ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody, uwalniane następnie do powietrza; powstająca w ten sposób mgiełka jest chłodna i świeża; urządzenie jest wyjątkowo ciche dla ludzkiego ucha, podrażnia natomiast zwierzęta;
 • nawilżacze ewaporacyjne – zasysają powietrze i przepuszczają je przez specjalny wkład nawilżający, z którego odparowuje woda; dzięki wentylatorowi drobinki wody są wydmuchiwane na zewnątrz; nawilżacz ten w pewnym stopniu oczyszcza powietrze i jednocześnie je nawilża. To najzdrowsze rozwiązanie. Mało jest w nim możliwości programowania, natomiast dzięki prostej budowie jest prawie bezawaryjne.

Pamiętaj, że zastanawiając się jaki nawilżacz powietrza wybrać, musisz pamiętać, że każdy ma wady i zalety, których dobrze być świadomym przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia. Więcej przeczytasz w artykule Jak wybrać nawilżacz powietrza? Rodzaje sprzętu i jego funkcje.

 

Nawilżacze na kaloryfer – ograniczone działanie

Najtańszą i podstawową formą nawilżaczy powietrza są z reguły bardzo ładne, niejednokrotnie designerskie, przedmioty, do których wlewa się wodę i wiesza się je na kaloryferze. Pod wpływem ciepła woda w nawilżaczu zaczyna stopniowo zamieniać się w parę wodną, która nawilża powietrze. Rozwiązanie to jest banalnie proste, łatwe do wdrożenia, a nawilżacze (nawet jeśli designerskie) nie są szczególnie drogie. Korzystanie z takiego rozwiązania jest także absolutnie bezpieczne. Minus? Przede wszystkim ograniczona wydajność i efektywność. Przede wszystkim tego typu nawilżacze są w stanie pomieścić niewielkie ilości wody, a nawet jeśli na grzejniku zamontuje się ich kilka, to nadal efekt działania będzie ograniczony. Zastanawiając się jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy do mieszkania, pamiętaj że nawilżacze ceramiczne na ogół sprawdzają się w małych przestrzeniach – do kilkunastu metrów kwadratowych. Z powodzeniem można montować je więc np. w małym pokoju niemowlaka. Jeśli jednak chcesz poprawić klimat w całym mieszkaniu lub nawilżyć powietrze w salonie, wybierz jedno z urządzeń elektrycznych.

 • 1 197 zł
 • 439 zł
 • 1 999 zł
 • 770 zł
 • 799 zł
 

Nawilżacze parowe – jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się w domu?

Zasada działania nawilżaczy parowych opiera się – bardzo podobnie jak w przypadku wieszanych na grzejniku – na gotowaniu wody. Aby osiągnąć taki efekt, urządzenie trzeba wyposażyć w specjalną grzałkę. Podgrzewa ona wodę, a powstająca w ten sposób para ucieka do powietrza. Zaletą tego urządzenia jest jego bardzo duża wydajność (np. Stadler Form Fred). Minusem związanym z tą wydajnością jest niemały pobór energii. Nawilżacze parowe z pewnością nie należą do energooszczędnych, a ciągłe korzystanie z nich może widocznie przełożyć się na wyższe rachunki za prąd. Urządzenia te są także stosunkowo tanie w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami, niestety wysokie są koszty eksploatacji.

Zaletą nawilżaczy parowych jest cicha praca, która sprawia, że idealnie sprawdzają się w sypialni i dziecięcych pokojach. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Polecane modele. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o ryzyku poparzenia. Nawilżacze parowe generują gorącą parę, więc powinny stać poza zasięgiem dziecka, które nie doceniając ciepła „mgiełki” wydostającej się z urządzenia, może silnie się poparzyć.

Nawilżacz powietrza na nocnym stoliku w nocy w domu
 

Nawilżacze ewaporacyjne – na czym polega ich działanie?

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza to jeden z absolutnych hitów, jeśli chodzi o urządzenia poprawiające jakość powietrza w domu (np. Stadler Form Oskar, Philips HU4813/10, HB AirHumic AW1070DW). Jego dwie podstawowe cechy to wydajność i niskie koszty eksploatacji.

Nawilżacz tego typu opiera się na zjawisku ewaporacji, czyli odparowywania wody ze specjalnej maty – wkładu nawilżającego, który zamontowany jest w środku urządzenia. Warto dodać, że ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalny, a dzięki temu najzdrowszy sposób nawilżania. Zaletą maty ewaporacyjnej jest także to, że oczyszcza powietrze z drobinek kurzu i brudu. Nie jest oczywiście tak skuteczna jak profesjonalny oczyszczacz, natomiast różnicę między stosowaniem tego rozwiązania a wykorzystaniem innych urządzeń do nawilżania łatwo zauważyć. Klienci, którzy nie decydują się na zakup oczyszczacza, doceniają możliwość wykorzystania do tego zadania nawilżacza powietrza. Warto przy okazji zaznaczyć, że ten sposób poprawy wilgotności w pomieszczeniach nie tworzy mokrych plam oraz białego nalotu na meblach, co niestety zdarza się przy innych urządzeniach. Koszty eksploatacji tego urządzenia nie są szczególnie wysokie: raz na kilka miesięcy trzeba wymienić matę ewaporacyjną oraz specjalną elektrodę. Nowoczesne ewaporacyjne nawilżacze powietrza dają możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Część jest także wyposażona w funkcję automatycznego odparowania wody.

 

Nawilżacze ultradźwiękowe – skąd ich popularność?

Sporo osób decyduje się na model ultradźwiękowy, np. RAVEN EN003, Alecto BC-24. Urządzenie generuje ultradźwięki i dzięki nim rozbija cząsteczki wody. Powstająca mgiełka błyskawicznie nawilża powietrze. Sam sprzęt jest prosty w użytkowaniu i wyjątkowo energooszczędny. Zaletą nawilżacza ultradźwiękowego jest także niski poziom hałasu (około 35–40 dB). Ultradźwiękowe nawilżacze są najcichszymi produktami na rynku. Niestety zupełnie nie nadają się do domów i mieszkań, w których żyją zwierzęta. Słyszą ultradźwięki, które drażnią ich uszy i mogą wprowadzać je w stan nerwowości.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest nieco droższy od ewaporacyjnego pod względem eksploatacji. Dość często trzeba bowiem wymieniać kartridże do demineralizacji wody, szczególnie jeśli jest ona bardzo twarda.

 

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – dodatkowe wsparcie

Suche powietrze jest szkodliwe nie tylko dlatego, że ma niską wilgotność, lecz także dlatego, że jest naładowane niekorzystnymi jonami dodatnimi, czyli kationami. To ich nadmiar może powodować rozdrażnienie, zmęczenie i bóle głowy. Z tego powodu jednym z zalecanych rozwiązań jest nawilżacz powietrza z jonizatorem, który eliminuje jony ujemne, wyrównujące poziom ładunków w powietrzu. Jony dodatnie wytwarzane są m.in. przez ekrany komputerów, warto więc nawilżacz ustawić w pobliżu elektroniki.

Mała dziewczynka w czerwonych spodniach w pobliżu nawilżacza.
 

Jaki nawilżacz powietrza z oczyszczaczem warto kupić?

Rozważając, jaki nawilżacz powietrza kupić, warto uwzględnić także jedną bardzo podstawową kwestię. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że oczyszczacz powietrza działa na skutek problemu, a nie eliminuje jego przyczyny. Bezpośrednią przyczyną zbyt niskiej wilgotności powietrza jest bowiem zbyt duża ilość zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Nie tylko kurz, ale i pyłki roślin, zarodniki grzybów, pleśni, pyły ze smogu, gazy oraz wiele innych zanieczyszczeń może cały czas być zawieszonych w domowym powietrzu. Niestety wietrzenie mieszkań niekoniecznie przynosi pozytywny skutek, szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to powietrze na zewnątrz jest szczególnie mocno zanieczyszczone. Tymczasem im więcej znajduje się zanieczyszczeń, tym niższa jest wilgotność powietrza. Nawilżacz oczywiście jest w stanie tę sytuację poprawić, natomiast nie eliminuje źródła problemu. Najlepszym wyborem pod tym względem są nawilżacze ewaporacyjne, które przepuszczając powietrze przez matę, w części je oczyszczają. Jeśli jednak chcesz zadziałać bezpośrednio na źródło problemu, rozważ zakup urządzenia 2 w 1, łączącego funkcje oczyszczacza powietrza i nawilżacza. W ten sposób zadziałasz kompleksowo, a pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach użytkowania. Sprawdź przy okazji nasz poradnik Jaki nawilżacz i oczyszczacz powietrza wybrać?

Pamiętaj, że nawilżacze mogą być wyposażone w:

 • filtr oczyszczający powietrze, który eliminuje z powietrza kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni; to must-have m.in. dla alergików;
 • filtr odwapniający wodę, który eliminuje węglan wapnia odpowiadający za powstawanie kamienia;
 • filtr cyrkulacyjny, rozprowadzający równomiernie cząsteczki wody w powietrzu.

Dodatkowe udogodnienia to dysza rozpylająca, która ułatwia rozprowadzanie w powietrzu cząsteczek wody lub pary wodnej. Co ciekawe, może ona być nie tylko skierowana w jedną stronę, lecz także obrotowa. Ciekawym udogodnieniem jest specjalna bibułka, którą można nasączyć olejkami eterycznym. Wtedy mamy do czynienia z dyspenserem do zapachów. Niektóre urządzenia produkowane są z dodatkiem antybakteryjnej substancji, czyli tzw. bioabsorberu. Jego podstawowym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi bakterii, a także pleśni.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link