Jaki irygator do zębów wybrać?

Jarek Osłowski

Irygator to świetna alternatywa dla nitki dentystycznej. Jednak jaki irygator do zębów wybrać, żeby spełnił nasze oczekiwania? Te stosunkowo mało skomplikowane urządzenia mogą się między sobą wyraźnie różnić – na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Nasz poradnik to pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia, dzięki któremu twoje dbanie o higienę jamy ustnej wejdzie na wyższy poziom.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Do czego służy irygator?
  2. Kto szczególnie powinien używać irygatora?
  3. Irygator do zębów – jak działa?
  4. Jak używać irygatora do zębów?
  5. Jaki irygator kupić?
  6. Który irygator do zębów wybrać?
  7. Czy irygator może być używany zamiast szczoteczki elektrycznej czy sonicznej?


Do czego służy irygator?

Irygator to stosunkowo (jeszcze) mało popularne urządzenie, które pomaga w efektywnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Dzięki irygatorowi utrzymanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze. To urządzenie potrafi nie tylko doskonale zastąpić tradycyjną nitkę dentystyczną, ale też zapewnić dodatkowe korzyści. Więc konkretnie – do czego służy irygator? Po pierwsze, ogranicza osadzanie się płytki nazębnej – jednego z głównych czynników powstawania próchnicy i innych chorób zębów. Po drugie, masuje dziąsła i poprawia krążenie krwi, wzmacniając w ten sposób zęby. Pomaga też pozbyć się bakterii chorobotwórczych i nieprzyjemnych zapachów z jamy ustnej. Te korzyści to niewątpliwie dobra zachęta do zainteresowania się tym urządzeniem – z dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jaki irygator do zębów wybrać. 


Kto szczególnie powinien używać irygatora?

Korzystanie z irygatora przyniesie benefity każdemu, jednak niektórym osobom jest on szczególnie polecany. Na pewno powinien być niezbędnym akcesorium łazienkowym u osób z aparatami ortodontycznymi, zamkami i koronami, ponieważ najlepiej oczyszcza przestrzenie pomiędzy i pod nimi. Właściciele protez, implantów i licówek także powinni się wyposażyć w irygator. Pomoże on im w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także może przyspieszyć gojenie po wszczepieniu implantów. Również osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi (recesją dziąseł) i kieszonkami dziąsłowymi powinny się zaopatrzyć w irygator – pozwoli on im uniknąć stanów zapalnych dziąseł. Muszą się tylko zastanowić, jaki irygator kupić? – pomoże w tym dalsza część naszego artykułu.

 

Irygator do zębów – jak działa?

Irygator nie jest skomplikowanym urządzeniem. Wyposażony jest w małą pompę hydrauliczną, zbiorniczek na wodę, wygodny uchwyt oraz kilka końcówek o różnym przeznaczeniu. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych odbywa się za pomocą silnego strumienia wody wystrzeliwanego z końcówki, który wypłukuje resztki pokarmowe i wszelkie osady z przestrzeni międzyzębowych. W zależności od typu urządzenia strumień wody może być ciągły, pulsujący lub też nasycony bąbelkami powietrza. To jeden z czynników decydujących o tym, jaki irygator do zębów wybrać. Więcej o tych typach dowiesz się za chwilę.


Jak używać irygatora do zębów?

Użytkowanie irygatora nie nastręcza żadnych trudności. Najpierw należy oczywiście włączyć urządzenie, a następnie przysunąć końcówkę do uzębienia. Kolejny krok to skierowanie końcówki ku linii dziąsła przy zębie lub przestrzeni międzyzębowej i uruchomienie strumienia. Należy przytrzymać w tym miejscu strumień przez kilka sekund, aby dokładnie oczyścił powierzchnię, a następnie przesunąć końcówkę do kolejnej przestrzeni międzyzębowej lub zęba. I tak przesuwamy się dalej wzdłuż linii dziąsła. Sam proces jest bezbolesny i bezpieczny nawet dla dziąseł o zwiększonej wrażliwości. Oczywiście użycie irygatora powinno nastąpić po dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Warto też wspomnieć, że do zbiornika w irygatorze można wlewać nie tylko wodę, ale też płyny do płukania jamy ustnej.

Po zakończeniu irygacji należy wylać ze zbiornika resztki wody/płynu. Warto też osuszyć urządzenie ręcznikiem. Zaleca się również regularne odkamienianie urządzenia. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do tego przeznaczone – mają także działanie dezynfekujące. Więcej informacji na temat konserwacji i czyszczenia irygatora znajdziesz w instrukcji obsługi.

 

Jaki irygator kupić? – rodzaje urządzeń

Ze względu na sposób aplikowania wody w przestrzenie międzyzębowe (o czym wspominaliśmy już wcześniej) irygatory dzielimy na trzy rodzaje:

·        
jednostrumieniowe – do czyszczenia jamy ustnej wykorzystują ciągły, mocny strumień wody/płynów, obecnie jednak ta technologia uchodzi za przestarzałą;
·         pulsacyjne – również wykorzystują silny strumień, ale woda (lub płyn) nie jest wystrzeliwana w sposób ciągły, lecz pulsacyjnie – przerywanymi strumieniami; modele wykorzystujące tę technologię są bardziej skuteczne niż zwykłe irygatory jednostrumieniowe;
·         wykorzystujące technologię mikropęcherzyków – w tym przypadku woda (lub płyn) jest wystrzeliwana ciągłym strumieniem, ale też nasycana pęcherzykami powietrza za pomocą dodatkowej pompy. W kontakcie z dziąsłami i zębami pęcherzyki pękają i pomagają jeszcze lepiej usunąć resztki pokarmu. Modele korzystające z tej technologii uważane są za najskuteczniejsze.


Irygatory dzielą się również na stacjonarne i przenośne. Warto wziąć to pod uwagę, decydując, jaki irygator do zębów wybrać. Te pierwsze mają większy rozmiar i zasilane są z sieci. Te drugie są mniejsze i mają wbudowany akumulator lub też są zasilane bateriami – dlatego bez problemu można zabrać je w podróż.

Irygatory stacjonarne

Najlepsze, jeśli chodzi o użytek domowy. Wygodne w użytkowaniu, wydajne i pojemne. Mają dość duży zbiornik na wodę czy płyny (najczęściej około 600 ml), dzięki czemu nie musisz ich uzupełniać, aby umyć całą jamę ustną. Jeśli z irygatora korzysta kilku członków rodziny, każdy z nich powinien mieć swoją końcówkę.

Irygatory przenośne

Świetnie sprawdzają się podczas wyjazdów, mogą też być używane w łazienkach, w których nie ma gniazdka. Choć niektóre modele mają wystarczającą moc, aby zastąpić irygator stacjonarny, to pojemność zbiornika jest w ich przypadku niewielka. Mają one zwykle zbiorniki o pojemności od 120 do 300 ml i do oczyszczenia całej jamy ustnej wymagają kilkukrotnego jego napełnienia. Czas pracy irygatora przenośnego wynosi zazwyczaj około 7 dni na jednym ładowaniu.

  • 299 zł
  • 389 zł
  • 289 zł
  • 149,99 zł
  • 339 zł
  • 189,99 zł
  • 149,99 zł
  • 249 zł
  • 179,99 zł
  • 229 zł


Który irygator do zębów wybrać? – pozostałe cechy

Podczas zakupu irygatora warto wziąć pod uwagę kilka istotnych cech. Poza wspomnianymi wyżej typami urządzenia i rodzajami aplikacji wody lub płynu są to:

·         możliwość regulacji ciśnienia wody – jest to dość ważna cecha, ponieważ wrażliwość dziąseł i odstępy między zębami mogą się bardzo różnić, więc posiadanie wielu opcji wyboru zapewnia możliwość dostosowania ciśnienia do indywidualnych potrzeb użytkownika;

·         tryby pracy – irygator powinien mieć kilka trybów czyszczenia. W nowoczesnych modelach jest to zwykle od 3 do 10 wybieralnych programów pracy;

·         pojemność zbiornika na wodę – dostanie się do każdej przestrzeni międzyzębowej wymaga dużej ilości wody i idealnie byłoby, gdybyś nie musiał napełniać pojemnika przed zakończeniem czyszczenia. W tej kwestii modele stacjonarne mają przewagę, ponieważ mieszczą więcej wody niż kompaktowe modele przenośne;

·         liczba wymiennych końcówek – w zestawie z irygatorem znajduje się zwykle kilka wymiennych końcówek. Może to być np. specjalna końcówka do aparatów ortodontycznych czy implantów, końcówka do czyszczenia języka itd. Im więcej końcówek jest na wyposażeniu urządzenia, tym większa jest jego funkcjonalność. Niektóre irygatory mają końcówkę obracającą się o 360 stopni, dzięki czemu możesz z łatwością dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej;

·         czas działania na jednym ładowaniu – im jest on większy, tym oczywiście lepiej. Wtedy np. w podróży nie musisz się martwić, że urządzenie nie będzie miało energii do działania.

  

Czy irygator może być używany zamiast szczoteczki elektrycznej czy sonicznej?

 Oczywiście irygator nie zastąpi szczoteczki, czy to sonicznej, czy elektrycznej – to inny typ urządzenia. Jest ich uzupełnieniem i dotrze do zakamarków trudno dla nich dostępnych. Warto nadmienić, że w sprzedaży znajdziesz też elektryczne i soniczne szczoteczki do zębów z irygatorem. Możesz wziąć to pod uwagę, decydując, jaki irygator kupić. W przypadku takiego urządzenia zaraz po szczotkowaniu należy zmienić końcówkę i wykonać irygację. Wybór takiego rozwiązania wiąże się z oszczędnością miejsca w łazience i (z reguły) z mniejszymi wydatkami, ponieważ nie musisz kupować dwóch osobnych urządzeń do higieny jamy ustnej.

  • 339 zł
  • 199 zł
  • 419 zł
  • 229 zł
  • 459 zł
  • 999 zł
  • 259 zł
  • 299 zł
  • 899 zł
  • 169,99 zł


Jaki irygator do zębów wybrać? – podsumowanie

Wiesz już, do czego służy irygator, jak go używać i na co zwrócić uwagę, gdy się zastanawiasz, jaki irygator do zębów wybrać. Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, szczególnie gdy uzmysłowisz sobie koszty leczenia u stomatologa. Warto się więc wyposażyć w irygator. A jak widać z naszego poradnika, zapewnia on użytkownikowi wiele benefitów. Pomaga między innymi: zapobiec wystąpieniu zapalenia przyzębia i dziąseł, dokładnie oczyścić złożone struktury ortodontyczne, zapobiec próchnicy i wyeliminować nieświeży oddech. Koszt irygatora nie jest wygórowany i możesz znaleźć modele w naprawdę przystępnych cenach (poniżej 200 zł). Oczywiście wybór konkretnego urządzenia zależy od twojego budżetu i preferencji. Powodzenia w podjęciu decyzji, jaki irygator kupić!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!