Jaki cichy wentylator stojący do domu?

Autor: Joanna

Letnie upały niejednokrotnie oznaczają ciężkie chwile wewnątrz dusznego mieszkania. Wtedy w głowie pojawia się zazwyczaj dość jasna myśl – pora udać się do sklepu i zakupić wentylator stojący – sprzymierzeńca w tej nierównej walce z naturą. By jednak zakup nie był przyczyną bólu głowy, warto postawić na ciche urządzenie. Jak wybrać wiatrak domowy? 


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest zasada działania wentylatorów domowych i ich rodzaje,
- cichy wentylator – co to oznacza i od czego zależy głośność pracy urządzenia,
- jak dopasować wentylator do konkretnego pomieszczenia,
- jeden cichy „wiatrak domowy” – który wybrać. Krótkie podsumowanie.

Zasada działania wentylatorów domowych i ich rodzaje

Wiatraki domowe swoją popularność zawdzięczają głównie cenie, znacznie niższej niż w przypadku systemów klimatyzacyjnych. W przeciwieństwie do nich nie chłodzą, nie nawilżają ani nie oczyszczają powietrza, a jedynie wprawiają je w ruch za sprawą ruchu łopatek, jednak wystarczająco mocno, by wytworzyć przyjemne uczucie chłodu. Innymi słowy sprężają powietrze, zasysają je z jednej strony a wypuszczają z drugiej. Jeszcze niedawno jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w salonach mieszkań były wentylatory sufitowe, ale obecnie zdecydowanie częściej stawiamy na wentylatory stojące.

Pod tym terminem kryje się tak naprawdę kilka odrębnych typów urządzeń. Mamy więc najtańsze kompaktowe wentylatory biurkowe, które sprawdzają się przede wszystkim do ochładzania punktowego; wentylatory podłogowe ze stojakiem z regulowaną wysokością, obejmujące szerszą powierzchnię; oraz wentylatory kolumnowe, niewyposażone w jeden duży wirnik, a w kilka mniejszych, umieszczonych jeden nad drugim – daje to zwarty pionowy kształt urządzenia.

Niewątpliwym atutem wentylatorów stojących jest fakt, że są lekkie i można je dowolnie przemieszczać w obrębie mieszkania, a jedynym ograniczeniem jest długość kabla zasilającego.
 

CIEKAWOSTKA

Niektóre wentylatory oferują przydatne dodatkowe funkcjonalności, takie jak tryb pracy ekologicznej, tryb imitacji naturalnego wiatru, jonizacja i aromaterapia.

Cichy wentylator – co to oznacza i od czego zależy głośność pracy urządzenia

Dom jest przede wszystkim miejscem odpoczynku, dlatego przyjemności płynącej z odczuwania powiewów chłodu wentylatora nie warto przypłacać utratą ciszy. Głośność pracy wiatraka zależy od jego średnicy, liczby i kształtu łopatek, prędkości ich obrotu oraz wydajności i ciśnienia. Im mniejsza średnica i liczba łopatek, tym wirnik obraca się szybciej, a co za tym idzie, pracuje głośniej.

Przyjmuje się, że negatywne skutki możemy odczuwać już przy stałym hałasie o natężeniu 65 decybeli, ale nawet praca urządzenia generującego 55 decybeli może wywoływać podrażnienie. Najbardziej wskazana jest głośność poniżej 50 dB i taką też dysponuje większość dostępnych na rynku wentylatorów domowych. Nie oznacza to jednak, że takimi parametrami może pochwalić się każdy wentylator. Inny atrybut, którym powinien cechować się cichy wentylator, to tryb nocny i/lub funkcja programowania czasu działania, które pozwalają cieszyć się zimnym nawiewem bez zakłócania snu – jeśli planujemy korzystać z wentylatora jednocześnie śpiąc, to urządzenie nie powinno generować więcej niż 25 dB.

Stosunkowo nowym wynalazkiem są wentylatory bezłopatkowe firmy Dyson. Powietrze jest w tym przypadku pobierane z przestrzeni wokół wentylatora i dodatkowo wzmacniane. Dzięki temu strumień powietrza jest ciągły i jednolity, a urządzenia jest całkowicie bezpieczne i łatwe w czyszczeniu. Z uwagi na fakt, że ruch powietrza zostaje tu wymuszony przez zmianę ciśnienia, a nie ruch śmigieł, wentylatory te są bardzo ciche. Jeśli dodamy do tego nowoczesny design, dużą stabilność i 10-poziomową regulację prędkości nawiewu, którą możemy obsługiwać za pomocą pilota, otrzymujemy produkt niemal idealny. Tyle tylko, że cena jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnego wentylatora. Z pewnością jednak nie brakuje takich, dla których jest to urządzenie warte swojej ceny.

  • 299 zł
  • 1 390 zł
  • 1 699 zł
  • 999 zł
  • 899 zł

Jak dopasować wentylator do konkretnego pomieszczenia

Każde pomieszczenie domowe ma własną specyfikę, którą należy brać pod uwagę przy wyborze wentylatora.
Salon jest wizytówką mieszkania i jeśli zależy Ci na jego estetycznym wyglądzie, najlepiej umieścić w nim wentylator kolumnowy, które prezentują się znacznie bardziej efektownie od pozostałych rodzajów wentylatorów stojących, a do tego są bardzo efektywne. Wyglądem przypominają bardziej kolumny kina domowego niż to, co kojarzymy jako wiatraki domowe, nie powinno więc być problemów z ich wkomponowaniem w otoczenie. Do tego charakteryzują się na ogół nieco cichszą pracą. Rozwiązaniem o podobnych zaletach, ale nieco bardziej ekstrawaganckim, jest wentylator bezłopatkowy.

W przypadku sypialni największymi atutami urządzenia będą cicha praca i tryb nocny z funkcją zaprogramowanego czasu działania. Cechy te odnajdziemy zarówno w wentylatorach podłogowych, jak i kolumnowych.

W kuchni dobrym rozwiązaniem może być wentylator biurkowy umieszczony na blacie kuchennym. Nie zajmie dużej przestrzeni, której w wielu kuchniach brakuje, a przy tym ułatwi przebywanie w oparach towarzyszących przygotowywaniu posiłków. Głośność pracy urządzenia ma w przypadku kuchni mniejsze znaczenie, bo z reguły przebywamy w niej dość krótko.

Najważniejszą cechą wentylatora do łazienki także nie jest głośność pracy, lecz jeśli chcesz umilić sobie kąpiel, dobrze sprawdzi się urządzenie z funkcją jonizacji i aromaterapii.

Jeden cichy „wiatrak domowy” – który wybrać? Krótkie podsumowanie

Nie każdy może pozwolić sobie na komfort dopasowywania wentylatora do potrzeb każdego pomieszczenia z osobna. Jeśli więc chodzi o zakup tylko jednego cichego wiatraka domowego, który jego rodzaj wybrać spośród wymienionych? W gamie produktów należących do każdego z nich odnalezienie jednego, który będzie cechował się efektywną pracą przy zadowalającym poziomie głośności, nie powinno nastręczać trudności. Najciszej będzie działał wentylator bezłopatkowy, który jednak wymaga gotowości do większych wydatków. Tańszym, lecz wciąż stylowym i dość cichym rozwiązaniem są wentylatory kolumnowe. Jednak i bardziej tradycyjne wentylatory podłogowe i biurkowe nie pozostawiają nas bez wyboru i także pośród nich znajdziemy modele niezaburzające pracą błogiej domowej ciszy.
Sprawdź też inny nasz artykuł Wentylator kolumnowy a wentylator stojący — poznaj różnice

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link