Jak wyczyścić laptopa? Porady i domowe sposoby na usunięcie brudu

Autor: Piotr

Dbanie o czystość laptopa jest bardzo ważne z kilku powodów. Nie tylko wpływa na jego aspekt wizualny, ale przede wszystkim daje możliwość utrzymania go w dobrej kondycji technicznej. Wiedząc, jak wyczyścić laptopa, mamy pewność, że jego żywotność będzie znacznie dłuższa.

Bliskie ujęcie klawiatury laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego czyszczenie laptopa jest ważne
  2. jakie są konsekwencje braku czyszczenia laptopa
  3. jak dokładnie wyczyścić laptopa

Eksploatacja = czyszczenie

Mężczyzna wyciera ścierką klawiaturę laptopa

Niezależnie od czasu, jaki każdego dnia poświęcamy na pracę czy rozrywkę na laptopie, jego czyszczenie jest niezbędne. Niekiedy nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, ile nieczystości, bakterii czy cząsteczek kurzu dostaje się do niego podczas kilkugodzinnego pisania tekstów, grania czy oglądania filmu. Praktycznie wszystkie pyłki latające w powietrzu czy też drobinki jedzenia na naszych palcach mogą dostać się pod klawisze lub w zgięte elementy obudowy, które w przypadku braku konserwacji mogą być w przyszłości niezwykle trudne do usunięcia.

Osoby, które nie korzystają z laptopa tak często, jak inni, nie powinny łudzić się, że pozbawia ich to konieczności czyszczenia swojego sprzętu. W krótkim czasie może to doprowadzić nie tylko do utraty przyjemności związanej z jego używaniem, ale także do powstawania szkód, niekiedy bardzo kosztownych. Wiedząc, jak skutecznie wyczyścić laptopa, możemy zapobiec przykrym konsekwencjom, skutkującym nawet nieodwracalną awarią.

Zaniechanie czyszczenia laptopa – konsekwencje

Regularne czyszczenie laptopa pozwala uniknąć przykrych skutków sprzętowych – to już zostało powiedziane. Co jednak może się wydarzyć, jeśli nie będziemy należycie dbali o swój sprzęt? Oto najczęstsze konsekwencje:

  • słaba wydajność wentylatorów – każdy laptop wyposażony jest w specjalne łopatki, których zadaniem jest efektywne tłoczenie powietrza i chłodzenie poszczególnych komponentów. W przypadku uciążliwego i długotrwałego brudu ich praca znacznie zwalnia, a w ostateczności kończy się całkowitym zatrzymaniem i możliwą awarią sprzętu;
  • słabe odprowadzanie ciepła – istotne komponenty, takie jak procesor czy karta graficzna, również wspierane są wentylatorem, mającym na celu ich schładzanie. W przypadku obecności kurzu czy innych drobinek proces ten jest znacznie mniej skuteczny, co może prowadzić do przegrzania;
  • wolna praca komputera – przedostanie się brudu do wnętrza laptopa w znaczącym stopniu może wpłynąć na wydajność całego systemu. Nie pomogą w takiej sytuacji nawet czyszczące programy komputerowe.
Polecane laptopy

Jak wyczyścić laptopa? Krok po kroku

Kobieta czyszcząca ekran laptopa ścierką
  1. Wyłącz laptopa i odłącz go od prądu – być może krok ten jest niekiedy pomijany, ale musimy o nim pamiętać za każdym razem, gdy dochodzi do kontaktu wody lub środka czyszczącego z urządzeniem. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu.
  2. Czyszczenie ekranu – do tego kroku należy użyć ściereczki z mikrofibry. Jeśli na powierzchni ekranu pojawił się jedynie kurz, nie trzeba korzystać z żadnych innych środków, jednak w przypadku trwałych zabrudzeń warto zmoczyć ściereczkę w specjalnym płynie lub odrobinie wody. Po wszystkim miejsce należy wytrzeć do sucha. Przy używaniu środków czyszczących nie powinno się rozpylać go bezpośrednio na ekran. Szczególnie dokładnie należy przecierać laptopy o dużej przekątnej ekranu, np. 17,3 cala (jak w Lenovo Ideapad L340-17IRH).
  3. Czyszczenie klawiatury – etap ten można podzielić na kilka kroków. Po pierwsze, należy przechylić laptopa i delikatnie nim potrząsać, aby wszelkie możliwe brudy samoistnie wydostały się na powierzchnię. Po drugie, do czyszczenia klawiszy można ponownie użyć ściereczki z mikrofibry, zaś w celu usunięcia zabrudzeń z przestrzeni pomiędzy klawiszami – patyczków do uszu. Trzecim krokiem jest dokładnie wyczyszczenie touchpada, do czego można wykorzystać odrobinę wody lub innego środka czyszczącego.
  4. Czyszczenie układu chłodzenia – kluczowa kwestia w zakresie tego, jak czyścić laptopa. Po odłączeniu sprzętu od prądu dobrym sposobem jest wykorzystanie sprężonego powietrza, którym można wyczyścić wylot gorącego powietrza. Jeśli okaże się, że znalazło się tam zbyt dużo kurzu lub nieczystości, zalecane jest rozkręcenie urządzenia, o ile jest to możliwe. Dostając się do wewnętrznych komponentów, do ich oczyszczenia dobrze sprawdzą się patyczki do uszu, jednak w wielu przypadkach wystarczy przedmuchanie brudnych powierzchni.

Warto jednak pamiętać, że nawet posiadając wiedzę w zakresie tego, jak wyczyścić laptopa, wcale nie musi to gwarantować sukcesu. Co więcej, w przypadku trwałych i uciążliwych zabrudzeń samodzielne czyszczenie może wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Zanim zatem zabierzemy się do całego procesu, warto ustalić, czy będziemy w stanie sprostać temu zadaniu. Jeśli okaże się ono zbyt trudne, należy oddać sprzęt do serwisu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów