Jak ustawić antenę satelitarną?

Autor: Klaudia

Zamontowałeś antenę satelitarną, ale nie możesz oglądać ulubionych kanałów, bo dekoder nie odbiera sygnału? Podpowiemy Ci, jak powinno wyglądać ustawienie anteny satelitarnej.

Jak ustawić antenę satelitarną?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak przygotować się do ustawienia anteny,

- czego potrzebujesz do ustawienia anteny,

- w jaki sposób ustawić antenę satelitarną.

Jak przygotować się do ustawienia anteny satelitarnej?

Ustawienie anteny satelitarnejPierwszym krokiem do odbioru telewizji satelitarnej jest instalacja anteny. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to samodzielnie, przeczytaj nasz poradnik Jak zamontować antenę satelitarną.

Najważniejsze jest to, aby była ona skierowana na południe, w kierunku zespołu satelitów, z których Twój dekoder będzie odbierał sygnał. Poszczególne platformy telewizyjne informują, na jaką satelitę powinieneś wycelować antenę, żeby korzystać z pakietu programów.

Dokładny kierunek, w którym antena powinna być skierowana, możesz sprawdzić, używając internetowych narzędzi. Wpisujesz swój adres lub podajesz długość i szerokość geograficzną, na jakiej się znajdujesz (tutaj przyda się GPS lub mapy internetowe), a narzędzie pokaże Ci linię, według której masz nakierować antenę na satelitę i poda odpowiednie kąty pochylenia talerza. Dostępne są również tabele dla poszczególnych miast.

Będziesz potrzebował tych wskazań, żeby ustawić kąt elewacji (czyli kąt pionowy), azymut (czyli kąt poziomy lub inaczej kąt obrócenia anteny w lewo lub w prawo) oraz kąt odchylenia pól (sposób, w jaki ma być ustawiony konwerter).

CIEKAWOSTKA

W Polsce najpopularniejszymi pozycjami satelitarnymi są ustawienia na zespół satelitów 13°E Hot Bird oraz zespół satelitów 19,2°E Astra. Za pośrednictwem tego pierwszego zestawu nadaje swoje programy większość platform satelitarnych w naszym kraju.

Czego potrzebujesz do ustawienia anteny satelitarnej?

Wspomniany konwerter, np. TechniSat Phoenix CE UHD Single 0000/7692, to jedno z niezbędnych akcesoriów do tunerów satelitarnych i anten. Po połączeniu konwertera z anteną nie dokręcaj śrub konwertera do końca – zrób to dopiero po ostatecznym ustawieniu anteny. Nie dokręcaj też do oporu śrub łączących antenę z uchwytem.

Co jeszcze może Ci się przydać przy ustawianiu anteny satelitarnej? Jeśli nie jesteś pewny, czy antena faktycznie skierowana jest na południe, wykorzystaj kompas. Do wymierzenia odpowiedniego kąta nachylenia talerza anteny satelitarnej możesz użyć kątomierza. Na wielu antenach satelitarnych znajdziesz też podziałki, które ułatwią ci zadanie.

Pomocny może być miernik do ustawiania anteny. Jak zazwyczaj działa takie urządzenie? Podłączasz go z jednej strony do anteny satelitarnej, a z drugiej do tunera. Gdy będziesz manipulował anteną, miernik będzie pokazywał siłę sygnału w danym ustawieniu talerza.
Polecane anteny
  • 89,99 zł
  • 89,99 zł
  • 139,99 zł
  • 249 zł
  • 229 zł

Jak ustawić antenę satelitarną?

Ustawienie anteny satelitarnej na balkonieJeśli już sprawdziłeś kąty, pod jakimi powinna być ustawiona antena dla Twojej lokalizacji, możesz zacząć od kąta elewacji. Kąt pionowy ustaw według podziałki znajdującej się na czaszy. Weź też pod uwagę ewentualne pochylenie masztu. Tutaj może być przydatny wspomniany kątomierz. Kąt poziomy (ustawienie lewo-prawo) ustaw, posiłkując się kątem azymutu 180 stopni. Obliczasz go od strony południowej w kierunku ruchu wskazówek zegara.

Sprawdź lub poproś drugą osobą o skontrolowanie siły i jakości sygnału na dekoderze. Ruchy wykonuj delikatnie, manipuluj anteną w górę i w dół oraz w lewo i prawo o kilka milimetrów. Po każdej zmianie odczekaj chwilę, aby dekoder dostosował się do nowych ustawień.

Jeśli dekoder odbiera sygnał z anteny, w którą celowałeś, wykonaj jeszcze minimalne ruchy, aby uzyskać jak najwyższą jakość sygnału. Następnie popraw jakość, zmieniając położenie konwertera, a po uzyskaniu zadowalającego wyniku dokręć go. Po tej czynności dokręć śruby mocujące antenę do uchwytu lub masztu. Przykręcaj je na przemian, aby nie zmieniać kąta położenia anteny, kontrolując równocześnie sygnał. 
 
 

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link