Oznaczenia na metkach – jak właściwie je interpretować?

Autor: Asia

Pielęgnacja, czyszczenie, prasowanie i suszenie odzieży zależą przede wszystkim od składu garderoby. Dlatego też producenci ubrań umieszczają na nich szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego postępowania. Umiejętność czytania oznaczeń na metkach pozwoli na wydłużenie ich przydatności do użycia.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak odczytywać najpopularniejsze oznaczenia na metkach;
  2. jak zapamiętać najczęstsze symbole na metkach

Najczęstsze oznaczenia na metkach

W dzisiejszych czasach, za sprawą nowoczesnych i inteligentnych pralek oraz drobniejszego sprzętu AGD, dobór właściwej temperatury prania i prasowania, a także warunków suszenia nie powinien sprawiać szczególnej trudności. Niestety, częstym błędem popełnianym przez konsumentów jest nieprzywiązywanie uwagi do oznaczeń na metkach. Przez takie niedopatrzenie, ubrania znacznie szybciej się zużywają, kolory spierają, a materiały kurczą lub rozciągają. Umiejętność poprawnego odczytywania takich informacji jest podstawą w pielęgnacji i konserwacji tkanin.

Najważniejsze znaczki na metkach dotyczą sposobu prania ubrań. Czynność ta przedstawiona jest za pomocą symbolu wanienki wypełnionej wodą, w której środku umieszczono wartość temperatury w stopniach Celsjusza. Niskie temperatury, np. 30°C, najczęściej zalecane są do prania ubrań kolorowych. Nieco wyższe, najczęściej 60°C, są idealne do prania ubrań wykonanych z bawełny, w tym w kolorze białym. W najwyższej temperaturze tzn. 95°C, zaleca się prać jedynie ręczniki i bieliznę pościelową. Za sprawą nowoczesnych pralek, takich jak LG F2J5NN3W, okazuje się to dziecinnie proste. Jeśli na oznaczeniu metki symbol wanienki jest podkreślony za pomocą cienkiej linii, oznacza to, że materiał należy prać z ostrożnością.

Oznaczenie na metkach ubrań przedstawiające dłoń zanurzoną w wanience pełnej wody informuje o tym, że ubranie trzeba prać ręcznie. Najczęściej ma to zastosowanie do tkanin bardzo delikatnych, takich jak np. kaszmir, jedwab czy wełna owcza. Wówczas odpowiedni detergent rozpuszcza się w wodzie i początkowo moczy ubranie przez ok. 2 godziny. Następnie można delikatnie wyprać całość, pamiętając, aby nie trzeć i nie wykręcać ubrania. Jeśli wanienka jest przekreślona, oznacza to, że danej odzieży nie wolno prać w wodzie. Najlepiej w takiej sytuacji oddać ją do pralni, gdzie specjaliści zajmą się jej wyczyszczeniem.

Oznakowanie na metkach mówi również o sposobach suszenia. Symbol kółka z dwiema czarnymi kropkami umieszczonego w kwadracie informuje o tym, że ubrania można suszyć za pomocą bębnowej suszarki przy normalnym załadunku. Do tych celów warto wykorzystać jeden ze sprawdzonych modeli suszarek, np. Bosch WTR87TW0PL. Podobny symbol z jedną czarną kropką to znak, że pranie można suszyć w suszarce, jednakże z zachowaniem ostrożności. Jeśli na metce znajduje się przekreślony symbol koła umieszczonego w kwadracie, oznacza to, że dana tkanina nie powinna być suszona w bębnowej suszarce.

Polecane pralki
  • 1 699 zł
  • 1 199 zł
  • 1 799 zł
  • 2 999 zł
  • 3 049 zł

Symbolem żelazka oznaczona jest czynność prasowania. Przekreślony świadczy o zakazie prasowania określonej tkaniny. Takie działanie mogłoby lekko zniszczyć lub całkowicie uszkodzić ubranie, które nie nadawałoby się już do noszenia. Symbol żelazka z jedną czarną kropką znajdującą się na jego środku informuje o tym, że maksymalna temperatura prasowania powinna wynosić 110°C. Żelazko, dajmy na to Philips GC4566/80, należy przycisnąć do tkaniny przez ściereczkę. Innym sposobem na zabezpieczenie materiału jest przewrócenie go na drugą stronę.

Jeśli w środku żelazka znajdują się dwie czarne kropki, oznacza to, że prasować można maksymalnie w temperaturze 150°C. Na żelazku odpowiada to funkcji „wełna, jedwab, poliester/wiskoza”. Zaleca się, aby taki rodzaj tkanin rozprasowywać przez lekko wilgotną ściereczkę. Oznaczenie na metce przedstawiające symbol żelazka z trzema czarnymi kropkami w środku mówi o tym, że maksymalna temperatura prasowanie danej odzieży wynosi 200°C. Najlepiej jest prasować je za pomocą pary.

Aby mieć pewność delikatnego prasowania, można użyć do tego celu żelazka z generatorem pary lub parownicą do ubrań, np. Philips ComfortTouch GC557/30 lub Tefal Access Steam Care 200 ml.

Jak zapamiętać najczęstsze symbole na metkach?

Aby ułatwić sobie pranie, prasowanie i konserwację ubrań, można powiesić (w widocznym miejscu w łazience) planszę z najczęściej spotykanymi ostrzeżeniami. Jeśli umieścimy ją w ładnej ramce, dodatkowo będzie stanowiła ciekawy i bardzo oryginalny element dekoracyjny łazienki.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link