Jak podłączyć radio samochodowe?

Autor: Anna

Nowoczesny odbiornik radiowy w samochodzie to dostęp do ulubionej muzyki umilającej długą podróż oraz informacji drogowych, które pozwalają uniknąć korków. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy będzie ono pasować do Twojego samochodu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu oraz jak podłączyć radio samochodowe.

Montaż radia samochodowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rozmiary radioodtwarzaczy samochodowych,

- jak podłączyć radio samochodowe do zasilania,

- jak podłączyć radio samochodowe do głośników.

Zakup pasującego radia samochodowego

Funkcje radioodtwarzacza samochodowego, takie jak komunikacja Bluetooth do łatwego wysyłania muzyki ze smartfona, wielokolorowe podświetlenie przycisków czy sterowanie głosowe, są przydatne z punktu widzenia kierowcy, jednak nie decydują, czy sprzęt będzie można zainstalować w aucie. Z tego powodu przed zakupem warto upewnić się, że otwór montażowy w pojeździe odpowiada gabarytom radia.

Istnieją dwa podstawowe rozmiary radioodtwarzaczy do samochodu:

 • 1-DIN – radia o standardowych wymiarach 50 x 180 x 160 mm (wysokość x szerokość x głębokość),
 • 2-DIN – radia i stacje multimedialne, których wysokość jest dwa razy większa niż w przypadku 1-DIN (100 x 180 x 160 cm). Kieszenie na tego typu radioodtwarzacze są często spotykane w samochodach klasy średniej i wyższej, np. w modelach azjatyckich takich jak Mazda czy Kia.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowoczesne modele radioodtwarzaczy z zaawansowaną obsługą multimediów i ekranem dotykowym znajdziesz zarówno w segmencie 1-DIN jak i 2-DIN, dzięki czemu z łatwością dobierzesz sprzęt dopasowany do potrzeb.

Jak podłączyć radio samochodowe do zasilania?

Radio samochodowe Pioneer z dotykowym wyświetlaczem

Montaż radia samochodowego nie należy do czynności skomplikowanych i każdy może przeprowadzić go samodzielnie. Przewody powinny zostać połączone zgodnie ich kolorowymi oznaczeniami. Pamiętaj jednak, że w niektórych modelach samochodów kolory kabli z radia i auta mogą się różnić. W takiej sytuacji warto sięgnąć po instrukcję użytkowania lub zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Za zasilanie radia samochodowego odpowiadają:

 • masa zasilania – najczęściej oznaczona kolorem czarnym lub brązowym i poprowadzona do klemy ujemnej akumulatora,
 • podtrzymanie zasilania +12V (battery) – przewód żółty, czerwony lub pomarańczowy poprowadzony do klemy dodatniej akumulatora,
 • zasilanie +12V (power) – przewód czerwony lub pomarańczowy podłączany przeważnie do klemy dodatniej akumulatora (szczegółowe dane znajdują się w instrukcji).
 • 429 zł
 • 219 zł
 • 319 zł
 • 999 zł
 • 1 179 zł

Jak podłączyć radio samochodowe do głośników?

Jak podłączyć radio samochodowe Pioneer, JVC lub inne do głośników? Tu również o połączeniu decydują kolory kabli. Za przyłączenie pojedynczego głośnika odpowiadają dwa przewody w tym samym kolorze (dla odróżnienia przewód ujemny (-) oznaczony jest zazwyczaj czarnym paskiem).

Kolory przewodów głośnikowych:

 • szary – przedni głośnik prawy (RF),
 • biały – przedni głośnik lewy (LF),
 • fioletowy – tylny głośnik prawy (RR),
 • zielony – tylny głośnik lewy (LR).

WARTO WIEDZIEĆ

Przy podłączaniu przewodów głośnikowych warto zachować szczególną ostrożność. Kable głośnikowe nie mogą stykać się ze sobą, z zasilaniem lub masą, gdyż taka instalacja może wiązać się z trwałym uszkodzeniem wzmacniacza mocy.

Podłączenie radia samochodowego ułatwia kostka ISO wyposażona w 16 otworów do mocowania przewodów. Z jej pomocą uporządkujesz przewody w kieszeni montażowej oraz zabezpieczysz kable przed przypadkowym połączeniem w trakcie jazdy.

Jak podłączyć podłączyć radio samochodowe – schemat kostki ISO:

Jak podłączyć radio samochodowe - schemat

Planujesz zakup radia samochodowego? Sprawdź modele, które polecają nasi klienci: Najlepsze radia samochodowe – poznaj opinie naszych klientów. Poznaj również możliwości radioodtwarzaczy do samochodu dostępnych w naszym sklepie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów