Mikrofon XLR i komputer – co warto wiedzieć?

Autor: Grzegorz

Czasem decydujemy się na zakup mikrofonu, ale nie mamy doświadczenia w sprzęcie audio. Może być na przykład tak, że zwyczajnie zależy nam na kupnie czegoś do nagrywania głosu, bo chcemy spróbować sił w robieniu podcastów, filmików na YouTube czy karaoke. Widzimy, że jedną z opcji są mikrofony ze złączem XLR. Bardzo często będzie tak, że zaczniemy się zastanawiać nad znaczeniem tego określenia. Ponadto nasunie się kwestia tego, czy da się to podłączyć do komputera.

Kabel XLR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest XLR
  2. jak podłączyć mikrofon XLR do komputera

Co to jest XLR?

Mikrofon

XLR (external line return) to standard złączy spotykany m.in. w mikrofonach, który często interesuje nie tylko profesjonalistów, lecz także hobbystów. Warto dodać, że innym określeniem XLR bywa nazwa Cannon, pochodząca od nazwiska wynalazcy (Jamesa H. Cannona). Wtyki XLR mają kilka wariantów, które różnią się ilością pinów. Najczęściej spotykane są 3-pinowe, jednak istnieją też 4-pinowe, 5-pinowe, 6-pinowe, 8-pinowe, a nawet liczniejsze.

Standard złącza XLR jest popularny w urządzeniach audio i kojarzy się z profesjonalnym sprzętem, lecz współcześnie mikrofon z takim złączem nie jest czymś niedostępnym dla nieprofesjonalnych użytkowników. Dziś każdy może nabyć urządzenie ze złączem XLR i nie wiąże się to nawet ze specjalnie wygórowaną ceną. Oczywiście zakres potencjalnych kosztów jest szeroki i każdy może znaleźć coś dla siebie. Istnieją zarówno tanie sprzęty, te ze średniej półki cenowej, jak i odczuwalnie droższe. Wszystko sprowadza się do tego, żeby dokonać odpowiedzialnego wyboru, wraz z uwzględnieniem indywidualnych preferencji. Jak najbardziej można kupić niedrogi sprzęt, który w określonych zastosowaniach da zadowalające rezultaty.

Dlaczego XLR jest cenione przez wiele osób? Jedną z podstawowych zalet są niskie zakłócenia sygnału. Kolejnym pozytywnym aspektem jest wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Podsumowując, złącza XLR wywodzą się z profesjonalnego środowiska nie bez powodu. Odporność w połączeniu z dobrym zabezpieczeniem przed zakłóceniami elektromagnetycznymi to optymalne rozwiązanie.

Polecane mikrofony
  • 79,99 zł
  • 599 zł
  • 389 zł
  • 29,99 zł
  • 48,99 zł

Jak podłączyć mikrofon XLR do komputera?

Wejścia XLR

Kupując mikrofon, można zdecydować się na urządzenie ze złączem USB. Użytkownik takiego sprzętu, który jest zainteresowany wykorzystywaniem go w połączeniu z typowym komputerem stacjonarnym czy laptopem, będzie zadowolony z łatwej obsługi. Wystarczy podłączyć mikrofon za pomocą kabla USB, a sterowniki najczęściej zostaną automatycznie pobrane. Później zostaje tylko kwestia użytkowania, czyli nagrywania dźwięku w celu realizowania swojego hobby bądź prowadzenia rozmów na odległość. Sprawy ulegną komplikacji wtedy, gdy okaże się, że kupiliśmy mikrofon XLR. Niekiedy zdarza się, że ktoś robi to nieświadomie i niepokoi się faktem, że nie wie, jak podłączyć mikrofon do laptopa.

Co zrobić z mikrofonem XLR, żeby działał z komputerem? Niektórzy szukają kabli, potocznie określanych mianem przejściówek – bardziej oficjalnym określeniem jest adapter. Taki adapter może na przykład być kablem, który z jednej strony umożliwi podłączenie do mikrofonu XLR, a z drugiej podłączenie do komputera (np. za pomocą jacka, minijacka). Niestety z reguły nie stanowi to optymalnego rozwiązania. Może sprawić, że efekt będzie bardzo złej jakości albo mikrofon w ogóle nie będzie działał. Znacznie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w interfejs audio.

Nasz mikrofon XLR bez zasilania bateryjnego (większość go nie ma) będzie wymagał urządzenia, dzięki któremu wspomniane zasilanie zostanie dostarczone – podpięcie do laptopa za pomocą adaptera nie spełni tej funkcji. W tym celu musimy zainteresować się na przykład interfejsami audio, które mogą zapewnić niezbędne zasilanie, a także przetworzyć dźwięk na informację zrozumiałą dla komputera. Innymi słowy, dźwięk w postaci analogowej zostanie przetworzony do formy cyfrowej, a dzięki zasilaniu fantomowemu (phantom power), mikrofon będzie mógł sprawnie działać. Właśnie dlatego przyda nam się interfejs audio. Jest to najlepszy sposób na korzystanie z mikrofonu XLR w połączeniu z komputerem. Jeżeli interesuje nas coś innego, możemy zwrócić uwagę także na mikser audio albo przedwzmacniacz.

Podsumowując, jeśli chcemy korzystać z mikrofonu USB i nie mamy dużych wymagań, może się okazać, że jest to idealne rozwiązanie na początek. Osoby zainteresowane mikrofonami XLR dla dobrego efektu będą musiały zwrócić uwagę także na interfejsy audio lub miksery audio. Z reguły są one odpowiednie dla tych, którzy traktują temat nagrywania dźwięku poważniej. Dobre jest również to, że w przyszłości możemy wymieniać mikrofon XLR na lepszy model (również XLR), ale nasz interfejs audio wciąż będzie przydatny i nie będziemy musieli go wymieniać.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link