Jak grać w FIFA 23. Od czego zacząć

Jacek Mazurek

FIFA jest najpopularniejszą serią gier poświęconych piłce nożnej. Jak grać w FIFA 23? Symulator ten umożliwia poprowadzenie ulubionego klubu, zagranie sobą w ulubionych barwach, a nawet stworzenie nowej drużyny, która będzie rywalizować z najlepszymi klubami piłkarskimi lub z drużynami utworzonymi przez innych graczy. Ten poradnik krok po kroku wytłumaczy ci, od czego warto zacząć oraz na co zwrócić uwagę, by zwyciężać.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jakie są tryby gry w FIFA?
  2. Czym jest kariera zawodnika w FIFA 23?
  3. Jak wygląda kariera menedżerska w FIFA 23
  4. Czym jest FIFA 23 Ultimate Team - od czego zacząć?
  5. Jak grać w Ultimate Team? Porady
  6. Czym jest SBC – jak najlepiej i najkorzystniej je wykonać?
  7. Co to OTW, TOTW, IKONY w FIFA 23, czyli czym są karty specjalne?
  8. Czym jest FIFA 23 Volta? Jak grać i czym różni się od głównej gry?
  9. Czym są Sezony FIFA 23 – kim warto grać i na co uważać?
  10. Czym są Wirtualne Kluby FIFA 23?

 

Jakie są tryby gry w FIFA?

FIFA 23 oferuje wiele trybów gry. Najpopularniejszymi z nich są tryb kariery, który umożliwi ci rozgrywanie meczów offline swoją drużyną lub zawodnikiem, a także FIFA Ultimate Team. W nim musisz skomponować jedenastkę, którą będziesz rywalizował zarówno z graczami z całego świata, jak i składami sterowanymi przez komputer.

Dodatkowo producent udostępnia tryby: Volta, Sezony i Wirtualne kluby. Każdy z tych trybów ma swoją specyfikę, mechanikę gry, a także poziom zabawy. Musisz sam sprawdzić, który tryb pasuje ci najbardziej. Ten poradnik wyjaśni ci różnice, a także podpowie, jak grać, by szybko zacząć wygrywać.

 

Czym jest kariera zawodnika w FIFA 23?

Kariera zawodnika w FIFA 23 to tryb, w którym możesz stworzyć własnego piłkarza i wkomponować go w dowolny skład. Jeśli natomiast jesteś fanem jakiegoś zawodnika, możesz również zdecydować o zajęciu się jego karierą. Od kilku lat masz możliwość grania nie tylko jednym zawodnikiem, ale całą drużyną. Realnie jednak statystyki i wyzwania rozwijające zawodnika będą się odbijać tylko na tym jednym, wyznaczonym zawodniku.

Kluczem do grania w tym trybie jest dobre wybranie pozycji. Granie bramkarzem sprawia, że przez większość meczu stoisz. Interweniujesz tylko podczas ataków przeciwnika. Obrońca to bardzo pasywna funkcja, która sprowadza się do destrukcji i okazyjnego wyprowadzania. Pomocnik i napastnik to funkcje aktywne, budujące i kreujące akcje. Są bardziej emocjonujące – to na nich opiera się gra. Nie wszyscy jednak lubią ciągłe parcie do przodu.

W FIFA 23 kluczowe będą decyzje, które podejmujesz na boisku. Pierwszy raz odcisną one piętno nie tylko na ogólnej ocenie zawodnika. Kształtować będziesz także jego osobowość, która również przełoży się na statystyki. W grze będziesz balansować pomiędzy:

          Indywidualistą – drapieżnik piłkarski walczący głównie o swoją sławę. Przeważnie charakteryzuje go ciąg na bramkę i wręcz egoistyczne zdobywanie goli;

          Wirtuozem – zdolny i inteligentny. Zawodnicy bardzo techniczni, którzy podejmują spontaniczne i niemal bezbłędne decyzje na boisku;

          Duszą zespołu – zawodnik zespołowy. Drużyna przede wszystkim, oferuje dużo asyst i podań kluczowych. Wykonuje również wiele mało docenianych zadań, jak natychmiastowe wracanie pod bramkę przy kontrze czy też poświęcenie się, by nie wpadła decydująca bramka.

Dodatkowo wpływać na te czynniki będą zachowania pozaboiskowe. Pierwszy raz będziemy mogli odwiedzić kontuzjowanego kolegę z drużyny, kupić sportowe auto czy zainwestować w odzież od topowego projektanta. Wszystko to przełoży się na profil zawodnika, a to – na różne bonusy.

 

Jak wygląda kariera menedżerska w FIFA 23

Marzyłeś kiedyś o poprowadzeniu ulubionego klubu? W trybie menedżerskim FIFA 23 będziesz mógł się wcielić w jednego z najlepszych menedżerów na świecie i poprowadzić wybrany klub. Jeśli jesteś fanem budowania wielosezonowych projektów, możesz od zera stworzyć swojego menedżera, a także klub, który poprowadzisz.

Moduł tworzenia jest bardzo rozbudowany. Przy generowaniu klubu możesz stworzyć swoje logo, stroje, a także wybrać stadion i budżet. Liga, w której będzie miała wystąpić drużyna, również zależy od ciebie. Edytor składów automatycznie stworzy ci zawodników na poziom, który wskażesz w ustawieniach. W dowolnej chwili będziesz mógł sprzedawać zawodników, wymieniać ich oraz wypożyczać. Wszystko w twoich rękach.

 

Jak grać w Karierę FIFA 23 – tryb menedżerski

Tryb ten dostarcza wielu emocji i stawia przed tobą wiele wyzwań. Wybierając autentyczny klub, otrzymujesz od zarządu cele na sezon, o różnym stopniu ważności. Powinno się je realizować, ale jeśli masz dobre wyniki, to w ostatecznym rozrachunku tylko one się liczą. Jeśli jednak masz słaby sezon i nie realizujesz celów, możesz zostać zwolniony.

Korzystaj z „wolnych zawodników”, czyli takich, którzy nie mają kontraktów. Możesz ich pozyskać za darmo, a w wielu przypadkach mogą stanowić wartościowe uzupełnienie składu. Rób to jednak z głową – wciąż obciążają oni budżet. Poluj również na zawodników z półrocznymi kontraktami – możesz ich pozyskać za darmo w myśl prawa Bosmana. Oznacza to, że jeśli podpiszą z tobą kontrakt, to od następnego okienka transferowego dołączą do twojego składu.

Dobieraj zawodników i formację pod siebie – żongluj ustawieniami, zawodnikami oraz wytycznymi. Nie bój się eksperymentować – to może być klucz, który sprawi, że będziesz pokonywać znacznie mocniejszych rywali.

Jeśli pragniesz wyzwań, to dokładaj sobie samodzielnie realne zadania. Przykładem może być Athletic Bilbao, który od lat kontraktuje tylko Hiszpanów, a jedynym wyjątkiem jest Iñaki Williams z Ghany. Respektuj takie zasady, a gra z pewnością będzie trudniejsza i ciekawsza. Ułatwić ci to może filtr wyszukiwania po narodowości w menu transferowym.

 

Czym jest FIFA 23 Ultimate Team – od czego zacząć?

Ultimate Team w FIFA 23 to jeden z najpopularniejszych trybów gry. Jest on stale ulepszany oraz regularnie aktualizowany. To właśnie w nim gracze spędzają najwięcej czasu na tworzeniu swoich wymarzonych jedenastek. W tym trybie możesz rywalizować zarówno z botami w ramach Squad Battles, jak i z graczami na całym świecie.

Za każdy rozegrany mecz otrzymujesz monety. Poza samym wynikiem na otrzymywaną ich liczbę wpływa wiele mnożników, jak posiadanie piłki, czysta gra czy też różnica w wyniku. Za monety możesz kupować nowych zawodników, stroje, stadiony oraz ozdoby, które się na nim znajdą. Dodatkowo możesz za nie kupować paczki, czyli pakiety losowych zawodników. Wydawaj na nie pieniądze z głową – zestaw wcale nie musi być dla ciebie korzystny.

By zawodnicy grali lepiej, możesz również zainwestować w style gry. Są to specjalne karty, które wzmacniają niektóre statystyki zawodnika. Przy maksymalnym zgraniu bonus może być bardzo widoczny i z praktycznie nie grywalnej karty może powstać świetny na swojej boiskowej pozycji zawodnik. Pamiętaj o tym, zanim przekreślisz jakąś kartę tylko dlatego, że jest za wolna lub za słabo podaje.

 

Nowe zgranie

FIFA 23 niesie ze sobą dużo nowości. Poza zmienionym systemem wykonywania rzutów karnych, rożnych oraz wolnych do gry trafił zupełnie nowy system zgrania. Pierwszy raz kluczowe nie będzie idealne wybranie zawodników, by osiągnąć jak najwięcej „zielonych połączeń”. Teraz na ocenę wpłynie dobór piłkarzy na całym boisku. Łączyć ich będą: narodowość, liga i zespół. Pokazywać ocenę zgrania piłkarza będą diamenty, które wyświetlają się na każdej karcie. Odczytanie ich wygląda następująco:

          1. poziom – zero zgrania – szare diamenty – zawodnik ma statystyki jak na karcie, styl gry nic mu nie daje. Trudno się nim gra (dawne 3–4/10 zgrania);

          2. poziom – I zgranie – jeden niebieski diament – zgranie niepełne – lekki bonus do statystyk. Umożliwia swobodniejszą grę, ale piłkarze będą wyraźnie odstawać od zgranego przeciwnika (dawne 5/10 zgrania);

          3. poziom – II zgranie – dwa niebieskie diamenty – zgranie średnie – średni bonus do statystyk. Minimalny poziom pozwalający swobodnie grać (dawne ok. 7/10 zgrania);

          4. poziom – III zgranie – trzy niebieskie diamenty – maksymalne i idealne zgranie, daje duży bonus;

          5. poziom – IV zgranie – wykrzyknik żółty – zła pozycja i nic nie dodaje do składu. Może się to odbijać na jego grze.

Dodatkowo zgranie będzie się odbijało na poziomie gry. Karta Timo Wernera ze stylem gry myśliwy bez zgrania nic nie zyskuje. Z jednym punktem zgrania zyska dwa punkty przyśpieszenia i jeden strzałów. Przy dwóch diamentach zyska 4 punkty przyśpieszenia oraz dwa strzału, a przy pełnym zgraniu wzmocnienie wzrośnie do 8 pkt przyśpieszenia i 5 pkt strzału. Do wszystkich kart z jakimkolwiek zgraniem zostanie doliczony również jeden punkt dryblingu.

By ułatwić ci poprawny dobór zawodników, po lewej stronie składu będą ci się wyświetlać zestawienia połączeń. Pokażą się tam wszystkie ligi, narodowości oraz kluby, które wykorzystujesz do budowy składu. Dzięki temu masz stały podgląd dokonywanych zmian. Kiedy tylko zechcesz podmienić zawodnika, to na żywo będzie się wyświetlać nowa pula zgrania. Będzie ona liczyć maksymalnie 33 punkty.

Wpływ na zgranie będą mieli również menedżerowie (plus jeden liga i narodowość), IKONY (podwójny punkt do narodowości) i Bohaterowie FUT (dwa punkty do ligi i jeden do narodowości).

 

Czym są Chwile?

Do dyspozycji graczy został oddany nowy tryb FUT 23 Chwile. W nim zostaniesz wrzucony w różne momenty meczów, w których będziesz musiał wykonać konkretne zadania. Przy okazji ich realizacji nauczysz się trudnych i specyficznych zagrań, które znacząco rozwiną twoje umiejętności. Przykładem takiego zadania może być wymiana 4 podań po ziemi i przekroczenie połowy.

Dzięki temu trybowi gracze, poza monetami i FIFA Points, otrzymują nową walutę, jaką są gwiazdki. Za nie możesz kupować dodatkowe paczki, które usprawnią rozwój składu. Kurs wymiany na ten moment jest bardzo korzystny, bo za wykonanie jednego wyzwania otrzymujesz 2–4 gwiazdek, a już za 8 możesz kupić złotą paczkę. Mocniejszą – złotą paczkę premium – za 12. 

 

Draft to ciekawa alternatywa

Dodatkowym trybem gry jest Draft, w którym możesz zagrać z botami lub graczami. W nim po wykorzystaniu żetonu lub wpłaceniu złotych monet bądź FIFA Points zostaniesz dopuszczony do losowania składów. Na samym początku wybierasz taktykę, w której będzie grać skład. Pamiętaj, że nie możesz jej zmienić – więc wybierz mądrze. Następnie wyświetla się ona na ekranie ze znakami zapytania. Pod każdym z nich wyświetli ci się 5 zawodników.

Następnie wybierasz zawodników rezerwowych i zapasowych. Na sam koniec wybierzesz trenera i zostaniesz skierowany do gry. By otrzymać najwyższe nagrody, musisz wygrać cztery spotkania z rzędu. Klęska równa się eliminacji, więc uważaj lub wybierz odpowiedni poziom trudności. Za wygranie meczów otrzymujesz paczki, których wartość zależy od osiągniętych wyników. Mogą się one różnić w zależności od tego, czy grasz online, czy offline.

W tym trybie możesz się szybko wzbogacić, a także wykorzystać niedużą liczbę FIFA Points, by je zmonetyzować. Z drugiej jednak strony gra jest bardzo losowa – możesz otrzymać bardzo mocne lub bardzo słabe karty do wyboru, a także znacznie potężniejszych rywali. Dodatkowo masz szansę poznać nowych zawodników, których gra może ci odpowiadać. Może wzmocnią twój skład?

 

Jak grać w Ultimate Team? Porady

Przed rozpoczęciem gry pomyśl, jakich zawodników chciałbyś w swoim przyszłym składzie. Jesteś fanem Premier League? Kieruj się w stronę Anglików. Bundesliga? Wybieraj Niemców. Ma to znaczenie, ponieważ na starcie otrzymujesz paczkę powitalną jednej narodowości. Weź to pod uwagę. Możesz się też kierować swoim ulubionym piłkarzem, a właściwie jego narodowością, i liczyć, że to na niego trafisz od razu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

•          Wybierz odpowiednią taktykę dopasowaną do swoich umiejętności. Możesz grać zarówno bardzo ofensywnie, jak i bardzo defensywnie. Jedną z najbardziej uniwersalnych taktyk jest 1-4-3-3, z jednym defensywnym pomocnikiem. Umożliwia ona szybkie przejście z obrony do zmasowanego ataku. Wymaga ona jednak zawodników o dobrej kondycji, a także takich, którzy będą mieli wysoko ocenione podania. W innym razie strata wiąże się z rozbiciem jednej formacji, a czasem nawet dwóch, i zabójczą kontrą.

•          Najlepiej rozpocząć od grania z komputerem na odpowiednim poziomie. Z tego powodu warto skorzystać ze Squad Battles. Komputer, zwłaszcza na niskim poziomie, mniej dotkliwie cię wypunktuje, jeśli coś jest nie tak. Dodatkowo przećwiczysz nowych zawodników, grę w formacji oraz będziesz mógł swobodnie dobrać szczegółowe wytyczne pod siebie.

•          Rozwijaj skład równomiernie i stopniowo. Kupując nowych zawodników na rynku, nie inwestuj tylko w jedną formację. Nawet atak z Neymarem, Mbappe i Messim nie da ci zwycięstwa, gdy w obronie będziesz miał zawodników z League Two. Reguła ta nie dotyczy okazyjnych trafów, gdy przypadkiem z paczki trafisz bardzo dobrą kartę, która znacząco podniesie poziom zespołu.

•          Reaguj na zmiany gry w czasie meczu i przed nim. Jeśli jakiś zawodnik zaczął odstawać od kart używanych przez rywali, zastąp go. Jeśli brakuje ci monet, możesz sięgnąć po FIFA Points, które wykorzystasz do wzmocnienia składu. Jak ich użyć, dowiesz się ze specjalnego poradnika FIFA Points – do czego służą i jak je kupić?.

•          Nigdy nie quickselluj kart. Cena za szybką sprzedaż karty jest mało atrakcyjna. Karty przydadzą ci się zawsze. Możesz je wystawić na sprzedaż na rynku lub „przepalić” je w SBC. Magazyn kart w klubie nie ma limitu, więc możesz je przechowywać. Jeśli kwota, za którą możesz sprzedać kartę, cię nie satysfakcjonuje – poczekaj. Sprzedaj ją lub wykorzystaj, gdy zawodnik będzie potrzebny do wyzwania budowy składów. Wtedy jego wartość znacznie wzrośnie.

 

Czym jest SBC – jak najlepiej i najkorzystniej je wykonać?

Squad Building Challenges (SBC) to tryb gry wewnątrz FIFA Ultimate Team polegający na stworzeniu jedenastki pod wskazane wymogi. Przeważnie są nimi narodowość, liga oraz klub, które związane są z jakimś meczem lub rocznicą. Pamiętaj, że kiedy utworzysz wymagany skład i go zatwierdzisz, twoje karty przepadną. Staraj się nie używać kart, z których korzystasz podczas meczów.

EA stara się, by tryb był rozbity na kilka eventów. Pierwszym są Wyzwania Podstawowe, o niskie nagrody, które są praktycznym samouczkiem tego, jak je wykonywać i na co zwracać uwagę. W nim poznasz tajniki łączenia zawodników z różnych lig tak, by mieli wysokie zgranie – które może być jednym z warunków zaliczenia SBC. Jakie jeszcze wyzwania na ciebie czekają?
 

Hybrydy

Następne będą Hybrydy Ligowe, Hybrydy Narodowe oraz najtrudniejsze – Hybrydy Lig i Narodów. Są to zadania o różnym stopniu trudności, które mają cię wprowadzić w tajniki gry – możesz za nie otrzymać solidne nagrody. Są one często trudne i czasochłonne, bo wymagają sprawdzenia wielu kombinacji, by spełnić szczegółowe wyzwania zadania.

 

Wyzwania Lig

Kolejną serią zadań są Wyzwania Lig. Zadania te są pozornie proste, ale często można napotkać na nietypowe przeszkody. Jedna liga składa się z mniej więcej 20 zadań (zależy to od liczby klubów), a każde z nich poświęcone jest konkretnej drużynie. By je zrealizować, musisz zdobyć lub kupić wymagane karty. Problemem jednak może być ich dostępność. Zawodnicy z niepopularnych i słabszych drużyn są często szybko sprzedawani, stąd ich dostępność jest niska i z czasem stają się bardzo drodzy.

 

Ważne Mecze

Ważne Mecze SBC to wydarzenie cykliczne, które rozpoczyna się co tydzień w czwartkowe popołudnie. By zaliczyć te zadania, musisz skonstruować skład, w którym znajdzie się przynajmniej jeden (zależy od wytycznych zadania) zawodnik rywalizujących ze sobą drużyn. Spotkania są wybierane co tydzień z najważniejszych meczów z lig całego świata.

 

Wyzwania IKON

Nie wszystkie IKONY możesz kupić na rynku transferowym. Te najmocniejsze, czyli edycja IKONA Prime, są dostępne wyłącznie w Wyzwaniach Budowy Składu. By ją odblokować, musisz wykonać od 6 do nawet 20 wyzwań, których koszt może być bardzo wysoki. Pamiętaj o tym, biorąc pod uwagę ich wykonywanie, bo łatwo przeinwestować i stracić wiele monet.

 

Zamiana

Zamiana to idealne miejsce do przepalenia zbędnych kart. W tym miejscu możesz zamienić zbędny, niewymienny brązowy skład na 3 karty srebrne lub cały srebrny na złote. Z kolei jeśli masz za dużo złotych (zwykłych) kart, to możesz je wymienić na 3 rzadkie. Opcja ta pomaga, gdy otrzymasz dużo niskiej jakości paczek niewymiennych i nie za bardzo wiesz, do czego je wykorzystać.

 

Jak najlepiej wykonywać SBC?

Przewiduj najbliższe wyzwania. Jeśli są spotkania wyróżniające się, jak starcia Manchesteru United z Liverpoolem, zakup zawczasu lub przygotuj po dwóch zawodników z każdej z drużyn. Ten mecz niemal na pewno znajdzie się w wyzwaniach. Pamiętaj, by zawodnicy byli na jak najprostszych pozycjach (środkowy obrońca, napastnik, bramkarz). Złe ustawienie uderzy w zgranie.

Do SBC w FIFA 23 wykorzystuj zalegające karty. Warto zawczasu robić magazyn. Staraj się nie kupować dodatkowych zawodników – korzystaj z tych, których masz i nie używasz. Jeśli masz nadwyżkę poziomu (znacznie mocniejszy skład niż wymagany), postaraj się wymienić najmocniejszych zawodników na słabszych. Zadanie wyjdzie taniej, a te silne karty na pewno się przydadzą. Sytuacja wygląda identycznie ze zgraniem – masz gracza z ligi chińskiej? Oddaj go, jeśli nie zaburzy wymagań.

A co jeśli masz wielu zawodników z danych klubów? Nie wykorzystuj ich w zadaniu – sprzedaj ich. To idealny moment, by zarobić więcej, niż są warci. Najlepiej ustawić licytację od kwoty minimalnej, która już cię usatysfakcjonuje. A jeśli nie zgadniesz i nie będzie zadania, to zachowaj ich na przyszłość. Na pewno się przydadzą.

Bardzo ważne jest zrobienie poduszki finansowej – nigdy nie rób zadań na styk. Jeśli zabraknie ci monet do zakończenia, zbędnie je wydasz. Zawsze licz, jakby w trakcie zadania zabrakło ci połowy składu. Do zwykłych SBC wystarczy 10 tysięcy monet, jednak do zadań o IKONĘ to już 500 tysięcy monet.

 

Co to OTW, TOTW, IKONY w FIFA 23 – czyli czym są karty specjalne?

FIFA 23 oferuje ogromną liczbę zawodników, którzy mogą grać w twoim klubie. Poza kartami podstawowymi zawodników w grze regularnie pojawiają się również inne, które są mocniejsze lub rozwijają się wraz z formą zawodnika na prawdziwych boiskach. Na początek można wyróżnić:

•          Karty TOTW (Team of the Week) – są to karty przyznawane za wyróżniający się występ zawodnika w prawdziwym meczu. Co tydzień ze wszystkich rozgrywek wybiera się 23 zawodników, którzy otrzymają update do karty. Jeden z nich zostaje dodatkowo wyróżniony i ulepszenie jest podwójne;

•          Karty TOTM (Team of the Month) – zawodnicy zostają wyróżnieni za grę w danym miesiącu. Największe ligi wyznaczają tego zawodnika, wręczają mu statuetkę oraz tworzą kartę specjalną. Odblokować go możesz tylko w wyzwaniu budowy składu;

•          Karty OTW (Ones to Watch) – są to zawodnicy wyróżnieni z tych, którzy w tym okienku transferowym zmienili klub. Zawodnicy ci za każdym razem, jak pojawią się w TOTW, dostaną upgrade statystyk. Żadne inne karty, jak TOTM czy TOTS, nie wpływają na ocenę karty. Dodatkowo karty dostają upgrade, gdy ich drużyna wygra wymaganą liczbę meczów z rzędu;

•          Karty TOTS (Team of the Season) – są to karty pojawiające się na przełomie kwietnia i maja. Z każdej ligi zostaje wybrany skład piłkarzy, którzy w tym sezonie wyróżnili się na boiskach. Otrzymują oni bardzo mocne karty specjalne, które mają szansę zasilić klub;

•          Karta TOTY (Team of the Year) – są to zawodnicy pojawiający się pod koniec stycznia, którzy w zakończonym roku kalendarzowym wyróżnili się na prawdziwych boiskach. Skład na ogół liczy 11 piłkarzy, ale raz już zdecydowano się wyróżnić 12;

•          IKONY – to specjalni zawodnicy, którzy byli wybitni w przeszłości. Dzięki temu masz szansę zagrać takimi legendami jak Thierry Henry, Ronaldinho czy Frank Lampard. Zawodnicy są dostępni w trzech formach, które oddają ich poziom i pozycję, na której grali na konkretnym etapie kariery.

W grze pojawia się wiele innych okazyjnych eventów, które mniej lub bardziej wpływają na kształt gry. Każdy z nich dostarcza jakieś karty specjalne, które mogą się przydać w twojej drużynie. Wszystkich nie da się wymienić, ponieważ są niespodzianką. Podane powyżej są najbardziej kluczowe i najczęściej mają szansę pojawić się i wpłynąć na grę.

Karty poza statystykami różnią się wyglądem, a także zdjęciem zawodnika. Każda z nich jest w innej szacie graficznej, różniącej się kolorami, a także ozdobnikami. Dodawane są do nich zdjęcia dynamiczne (uchwycony kadr np. ze zdobytej ważnej bramki) lub ze statuetką. Na kartach OTW, gdy zawodnik otrzyma upgrade i nowe zdjęcie, również się ono zmienia.

 

Czym jest FIFA 23 Volta? Jak grać i czym różni się od głównej gry?

FIFA 23 Volta to tryb gry, który zdecydowanie różni się od klasycznej FIFA. W założeniach odwołuje się do dawno zapomnianej serii FIFA Street, która pojawiła się w latach 2005–2006. Tryb ten pokazuje zmagania w ramach popularnej w wielu krajach piłki ulicznej.

Tryb ten jest skierowany głównie do gry sieciowej, ale w ręce graczy oddane zostały Volta Bitwy, które umożliwiają rozegranie starcia z zespołami sterowanymi przez komputer. Inną możliwością jest rozegranie szybkiego meczu. W obu tych opcjach dobiera się trójki zawodników z prawdziwych drużyn. Gdy grasz z przyjaciółmi na jednej konsoli, nie musisz tworzyć od podstaw swojego składu, co przyśpiesza rozpoczęcie zabawy.

W meczach online nie masz regularnych jedenastek, drużyn ligowych ani nawet regulaminowych, regularnych strojów. W trybie tym w pełni personalizujesz swoją postać – od włosów, po szczegóły ubioru, ale również jej umiejętności. By to zrobić, wygrywaj mecze, a punkty z nich przeznaczaj na poszczególne elementy drzewka umiejętności. Dodatkowo będą się odblokowywać Popisowe Umiejętności, które ułatwią i uatrakcyjnią grę.

W zależności od trybu będziesz miał do wyboru kilka systemów gry: 3 na 3, 4 na 4 oraz 5 na 5. Dodatkowo nie we wszystkich grach musisz klasycznie wpakować piłkę do bramki. Czasem może być to na przykład duży kosz, przy którym zasady bardzo przypominają koszykówkę. Oznacza to, że choćby za wrzutkę z dystansu możesz otrzymać więcej punktów. Pamiętaj – w głównym trybie Volty sterujesz tylko jedną postacią.

W tym trybie nie ma spalonych, nie ma rzutów rożnych ani autów. Faule również są dopuszczalne. Na boisku jest naraz od 6 do 10 zawodników, a pola bramkowe i bramki są rozmiarów tych do piłki ręcznej. Całość otoczona jest murkiem lub siatką, tak by piłka mogła się odbijać. Jeśli piłka opuści boisko, czyli przeleci ponad murkiem, grę wznawia bramkarz.

Co jakiś czas producent udostępni ci zadania specjalne, które odblokują premie punktowe oraz dodatkowe możliwości personalizacji. Dzięki temu odblokujesz nowe fryzury, spodnie, a nawet T-shirty. Co jakiś czas pojawiają się również frotki oraz zegarki, które dodatkowo ozdobią twojego awatara. 

 

A jak w to grać?

W FIFA 23 Volta liczą się głównie wyczucie i wyobraźnia. Najłatwiej wygrać, grając ofensywnie i odważnie. Wykonuj podania do przodu, bez szerokiego rozgrywania. Wspomagaj się sztuczkami i umiejętnościami specjalnymi. Ścinaj rywali, gdy dochodzą do sytuacji stykowych. Nie graj na czas – tryb ten jest jak huragan – nagły i bardzo zmienny. Jeśli będziesz przetrzymywać piłkę, to ją stracisz, a w konsekwencji najpewniej również bramkę.

 

Czym są Sezony FIFA 23 – kim warto grać i na co uważać?

Sezony to tryb gry, w którym będziesz mógł poprowadzić autentyczną drużynę do walki w sezonach i pucharach internetowych. W tym trybie nie ma transferów ani żadnych innych nieoryginalnych zmiennych. Gracz poza grą ma wyłącznie wpływ na ustawienie składu i dobór zawodników, wybór stroju oraz taktykę drużyny. Tym samym jest to tryb bardziej realistyczny niż Ultimate Team. Rzeczywista forma piłkarzy również znajduje odbicie w ich statystykach.

W zależności od wyników będziesz awansował do wyższych lig. Tam będą czekali na ciebie bardziej wymagający rywale. Dzięki nim podniesiesz poziom swoich umiejętności. Każdy sezon ma około 10 spotkań. Bilans w nich zdecyduje, czy awansujesz, utrzymasz się, czy spadniesz.

Sezony FIFA 23 mają pewną wadę – brak wyważenia rywalizacji. Tym samym osoba grająca Rochdale może wpaść na PSG czy Real Madryt. Umiejętności schodzą na dalszy plan, a w grę wchodzi głównie posiadanie po swojej stronie gwiazd. O ile na początku często wpadniesz na ciekawe drużyny, jak Newcastle czy Espanyol, o tyle z czasem większość graczy zmienia kluby na mocniejsze, bo wpada na zbyt silnych rywali. Możesz być lepszy, ale tej przeszkody raczej nie pokonasz.

Właśnie dlatego najczęściej będziesz trafiać na PSG, Manchester City, Real Madryt, Barcelonę oraz Bayern Monachium. Pamiętaj o tym, wybierając skład, bo możesz bardzo się rozczarować, grając Vitesse, do którego trafił teraz kwiat młodej polskiej piłki. Nie mają oni niestety większych szans z rywalami, którzy sięgają po wspomniane składy. Tu jest ukryta pułapka. Na początku grasz tym, co chcesz, by z czasem grać tym, co wszyscy, bo masz dość ogromnej przewagi rywala.

 

Jak grać w Sezony FIFA 23 – porady

Na przestrzeni ostatnich lat próbowano opracować niezawodny system, jak można dobrze grać w tym trybie. Niestety zmienna popularność najmocniejszych drużyn i składów była bardzo widoczna, co zmieniało również sposób doboru składów i taktyk. Pomimo to są elementy, które działają zawsze. Pamiętaj, że:

•          nie masz wpływu na dobór rywala, ale możesz się przygotować – sezony dobierają ci przeciwnika z puli graczy będących w twojej lidze. Nie masz żadnego wpływu na to, na kogo trafisz oraz z jaką drużyną będziesz grać. Dlatego przed każdym meczem sprawdź formację, dobór zawodników oraz wytyczne tak, by drużyna robiła dokładnie to, co chcesz. Ustaw wszystko pod siebie, by chociaż mieć szansę przeciwważyć skład przeciwnika, jeśli będzie on znacznie mocniejszy od twojego;

•          nie warto łapać czerwonych kartek – porażka oznacza komplikacje przy awansie do wyższej ligi. Zawsze jednak masz szansę odrobić stratę. Utrata zawodnika bardzo komplikuje grę – dziurę w formacji możesz załatać, ale przy mądrej grze rywala zawsze będziesz widział „tego jednego mniej”. Jedyną sytuacją, gdzie naprawdę warto zaryzykować, jest moment, gdy prowadzisz jedną bramką, zostało 10 minut do końca, a przeciwnik wychodzi na sytuację sam na sam. Wtedy szybko przekalkuluj, czy warto poświęcić zawodnika;

•          warto narzucić swoje tempo – lubisz grać wieloma podaniami i powolnie budować akcję? A może wolisz szybkie kreowanie i długie piłki? Ustaw to przed meczem i spróbuj narzucić swój styl gry. Wysoce prawdopodobne, że twój rywal będzie grał inaczej i rozbijesz jego plan. A jeśli ciebie to spotka – reaguj. Zmień styl gry, formacje lub zmień zawodnika, który nie radzi sobie z rywalem. Pamiętaj tylko, rób to rozsądnie.

 

Czym są Wirtualne Kluby FIFA 23?

Wirtualne Kluby FIFA 23 to ostatni tryb udostępniony graczom przez EA. By w nim zagrać, musisz utworzyć własnego piłkarza. Pomogą ci w tym szablony. Następnie musisz wyznaczyć dla siebie pozycję, a także dobrać umiejętności, którymi będziesz się popisywać na boisku.

Przed każdym meczem zablokuj swoją lub zbliżoną pozycję, by móc ją zająć na boisku. Zagrasz z trzema innymi graczami, dodatkowo wspartymi przez komputer z rywalem, który w składzie ma również 4 graczy i boty. Wraz z dobrymi wynikami będziesz rozwijać swoją postać i dobierać jej coraz więcej możliwości.

Tryb ten ma tylko charakter towarzyski i za każdym razem otrzymujesz innych sojuszników oraz rywali. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy grasz online z przyjaciółmi. Wtedy komputer nie będzie uwzględniał w dopasowaniu ciebie, tylko was.

Tryb ten jest dość chaotyczny. Na ogół nie znasz sojuszników, nie masz wpływu na taktykę ani zmiany. Odpowiadasz tylko za swojego piłkarza i tylko nim sterujesz. Najlepiej grać zespołowo – inni gracze to na ogół doceniają i również ułatwiają ci grę. Dobierz umiejętności zawodnika do twojego indywidualnego stylu gry. Grasz szybko? Ustaw wysoko szybkość biegu, szybkie podania oraz drybling. Rozgrywasz powoli? Postaw na dośrodkowania, długie podania i przerzuty. Zawsze jednak pamiętaj, by się dobrze bawić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!