Jak fotografować w podróży: porady ekspertów

Autor: Maria

Bez względu na to, czy w nadchodzące lato planujesz odwiedzić jedno z europejskich miast, wybrać się na inny kontynent, czy zostać w domu i poznawać najbliższą okolicę, ten poradnik pomoże Ci w wykonywaniu zdjęć, na których uchwycisz klimat odwiedzanego miejsca, charakter jego mieszkańców i wszystko, co napotkasz po drodze. Kiedy zaczniesz korzystać z rad czołowych światowych fotografów, twoje zdjęcia nabiorą niepowtarzalnego wyrazu, staną się inspiracją dla innych i pozwolą na zawsze zachować w pamięci różne miejsca i chwile z twoich podróży.Zakwalifikowani do finału fotografowie z całego świata utrwalili na swoich zdjęciach między innymi gorącą Kubę, miejską scenerię Dubaju, słynne budowle Paryża i Nowego Jorku i spokój mnichów z Birmy. Poza wskazówkami warsztatowymi, autorzy wyróżnionych zdjęć podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi miejsc, w które warto się wybrać, i rzeczy, bez których wybierać się nie należy.

Sony poprosiło również autorów finałowych zdjęć o przekazanie jednej, najważniejszej ich zdaniem rady. Co trzecia osoba za najistotniejsze uznała poszukiwanie interesujących scenerii i tematów poza popularnymi, zatłoczonymi szlakami. Z dala od tłumu turystów łatwiej jest ukazać piękno i dynamizm odwiedzanej wsi, miasteczka, a nawet dużego miasta.

— Wolę zapuszczać się w mniejsze alejki i uczestniczyć w codziennym życiu lokalnych mieszkańców, którzy są najczęstszym tematem moich zdjęć — mówi Matteo Butturini z Włoch, finalista w kategorii „Podróże” konkursu profesjonalnego. — Miło mi myśleć, że moje zdjęcia z podróży są rodzajem dokumentacji codziennego życia zwykłych ludzi, bo przecież za 20 lat wiele z tych miejsc będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Poza wyborem mniej uczęszczanych dróg, doświadczeni fotografowie zalecają przygotowanie dobrego planu, który będzie podstawą do wykonania przemyślanych zdjęć. Studiując przewodniki i poznając lokalne zwyczaje, finalista konkursu otwartego Maciej Makowski stara się dowiedzieć wszystkiego, co może być przydatne w odwiedzanym miejscu, a przygotowania do podróży potrafi rozpocząć nawet z rocznym wyprzedzeniem:

— Zanim wyruszę na wyprawę, oglądam mapy, czytam przewodniki i dużo szukam w Internecie, żeby znaleźć transport i noclegi. Bardzo ważna jest dla mnie wiedza o lokalnych mieszkańcach, ich zwyczajach, codzienności, zachowaniach i świętościach; o tym, co mile widziane, a co niedopuszczalne. I wszystko to, zanim wykonam choćby jedno zdjęcie!

Wartość planowania podkreśla także Johannes Heuckeroth z Niemiec, finalista w kategorii „Podróże” konkursu profesjonalnego:

Dobre przygotowanie to podstawa udanych zdjęć. Warto zaopatrzyć się w starannie opracowany plan, w którym znajdą się informacje o potencjalnych okazjach do fotografowania i najlepszych miejscach do wykonywania zdjęć.

Trzecia wskazówka dotyczyła bagażu. Amerykanin Scott Stulberg i mieszkająca w Norwegii Agurtxane Concellon zgodnie podkreślają znaczenie jego niewielkiej wagi, ułatwiającej sprawne poruszanie się, a co za tym idzie – wykonywanie znakomitych zdjęć.

Zabierz w podróż jak najmniej rzeczy — radzi Scott Stulberg. — Większość ludzi bierze ich za dużo, a tymczasem można sobie świetnie radzić, mając znacznie mniej, niż wydaje się niezbędne.

Gdzie robi się najlepsze zdjęcia?

Sony zapytało również wyróżnionych fotografów o ich ulubione miejsca wykonywania zdjęć. Blisko połowa za najlepsze miejsce do fotografowania krajobrazów i miejscowej ludności uznała region Azji i Pacyfiku. Zdaniem niespełna 40% respondentów niezwykłe scenerie i tętniące życie można znaleźć w krajach i miastach Europy.

Zawsze weź ze sobą

Oprócz wskazówek warsztatowych i ulubionych miejsc wykonywania zdjęć, czołowi autorzy fotografii podróżniczej przekazali nam listę rzeczy, bez których nie ruszają się z domu. Zdaniem większości, wybierając się w podróż, koniecznie należy zabrać statyw i dobre buty. Według Macieja Makowskiego „nic nie przyda Ci się bardziej od otwartego umysłu i dobrych butów”.

— Poza aparatem do zdjęć konieczny jest statyw — podkreśla Nathan Willis z Australii. — Jeśli chcesz robić zdjęcia krajobrazowe i nastawiać dłuższe czasy migawki, po prostu musisz go mieć.

Poza statywem i butami, trzeba zabrać zapas kart pamięci i nośników danych.

I wreszcie, jak zauważył Matteo Buttuirini, dla planujących wyprawę do Azji najważniejszą rzeczą może się okazać środek na komary!

Oprócz wszystkich tych rzeczy, pierwszorzędne znaczenie ma oczywiście dobry aparat, który uchwyci każdy szczegół wakacyjnej scenerii. Nowy Cyber-shot HX50 firmy Sony wiernie utrwali kolorystykę i szczegóły na zdjęciach i filmach, nawet przy nastawionym dużym zbliżeniu. 20,4-megapikselowy przetwornik obrazu i wbudowany stabilizator obrazu zagwarantują piękne, żywe fotografie i filmy Full HD nawet z większej odległości od obiektu. Co więcej, HX50 to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat cyfrowy wyposażony w mocny, 30-krotny zoom optyczny. 

Zobacz pełną ofertę Sony DSC-HX50 w naszym sklepie!


Polecane aparaty cyfrowe
  • 1 299 zł
  • 2 099 zł
  • 2 499 zł

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów