Data publikacji: 4 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dobrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne kuchnie powinny cechować się jednocześnie eleganckim wyglądem i jak najwyższą funkcjonalnością. Dlatego też podczas ich wyposażania należy zwrócić uwagę na najdrobniejsze detale. Ważne tu będzie odpowiednie dopasowanie baterii kuchennej do zlewozmywaka – podpowiadamy, jak to zrobić!

Granitowy zlewozmywak z baterią kuchenną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje baterii kuchennych,

- jak dopasować baterię kuchenną do głębokości zlewu,

- jak dobrać baterię kuchenną do zlewozmywaka pod kątem estetycznym.

Rodzaje baterii kuchennych

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewkąZanim zaczniesz wybierać baterię kuchenną, poznaj dostępne na rynku rodzaje kranów do zlewu. Dzięki temu dowiesz się, jakie masz opcje i zakup tego elementu wyposażenia będzie o wiele łatwiejszy:

  • baterie stojące – zwane są również bateriami sztorcowymi. To najpopularniejszy obecnie typ kranów do zlewu, które mocuje się na skraju zlewozmywaka,
  • baterie ścienne – te modele są coraz mniej popularne, choć wciąż można je spotkać w kuchniach retro, prowansalskich czy rustykalnych. Dawniej stosowane były powszechnie, obecnie używa się ich głównie tam, gdzie nie ma możliwości innego montażu baterii kuchennej,
  • baterie podokienne – jeśli Twój zlewozmywak znajduje się pod oknem, koniecznie rozważ zakup takiego modelu. Został on specjalnie wyprofilowany w taki sposób, aby swobodnie można było otwierać skrzydło okna. Przykładem takiej baterii kuchennej jest Blanco LINUS-F 514026.

Ten podział będzie najważniejszy w kwestii doboru kranu do zlewu. Niemniej jednak baterie kuchenne dzielą się również ze względu na liczbę uchwytów, kształt wylewki czy też sposób działania. Coraz popularniejsze stają się baterie termostatyczne, które automatycznie ustawiają pożądaną temperaturę wody, czy też bezdotykowe, zamykające przepływ wody zaraz po tym, jak zakończy się pod nimi ruch.

WSKAZÓWKA

Wybór baterii bezdotykowej i termostatycznej to idealny sposób na oszczędzanie wody w mieszkaniu. Nie musisz pamiętać o tym, żeby zakręcać wodę w kranie, nawet jeśli tylko na chwilę oddalasz się do lodówki, aby wyciągnąć kolejne warzywa i owoce do umycia – bateria zrobi to za Ciebie. Dodatkowo sporo wody marnuje się podczas ustawiania idealnej temperatury wody – dzięki użyciu baterii termostatycznej wyeliminujesz i ten problem.

Proponowane produkty:
Schock SC-50 SB 503120 (czerwony) <%– –%>
Schock SC-50 SB 503120 (polaris) <%– –%>
Blanco FONTAS II 523131 (alumetalik) <%– –%>
Alveus Selma 2090655 (beżowy/chrom) <%– –%>
Deante PEPE GRAFIT. BDP271M (grafit) <%– –%>

Bateria kuchenna a głębokość zlewu

Bardzo ważne podczas dobierania kranu do zlewu będzie zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a dnem zlewozmywaka. Bateria kuchenna powinna być na tyle wysoka, aby móc pod nią swobodnie umyć duży garnek. W przypadku głębokich zlewozmywaków nie powinno to sprawiać trudności, jeśli jednak Twój model ma ok. 12-15 cm, wówczas rozważ zakup baterii z wysoką wylewką – w kształcie L lub F, jak np. model Franke Pola. Przy płytkich zlewach świetnie sprawdzą się także baterie kuchenne z wyciąganą wylewką – w czasie mycia dużych garnków i pojemników możesz je przekręcić tak, by nie przeszkadzały, a następnie polewać naczynia, trzymając wylewkę do baterii w dłoni. W tej kategorii świetnym wyborem jest np. bateria kuchenna Schock SC-200 592120.

Bateria kuchenna Blanco LINUS-F 514026Zlew z baterią – estetyczne dopełnienie kuchni

Strefa zlewozmywakowa przede wszystkim powinna być funkcjonalna, ale nie oznacza to, że nie może być jednocześnie estetyczna. Dopasowanie kranu do zlewu nie jest trudne, choć należy uważać na pułapki, w które można wpaść. Najlepiej zaprezentuje się taka bateria kuchenna, która będzie wykonana z tego samego materiału, co zlewozmywak. O ile w przypadku modeli stalowych czy granitowych będzie to dość proste, to znalezienie baterii ceramicznej może sprawić większy problem. Do takich zlewozmywaków najlepiej jest wybrać model chromowany, który prezentuje się najbardziej uniwersalnie.

Nawet jeśli bateria kuchenna i zlewozmywak mają ten sam materiał wykonania, upewnij się, że będą do siebie pasowały. Istnieje bowiem ryzyko, że będą miały inny odcień granitu czy stali lub nieprzystające wykończenie – matowe lub błyszczące.

Kieruj się także kształtami – jeśli zlewozmywak jest prostokątny, warto, aby wylewka do baterii również posiadała wyraźnie zarysowaną linię. Do zlewozmywaków okrągłych wybierz natomiast baterię o delikatnych, opływowych kształtach. Wówczas zachowasz spójny wystrój i harmonię otoczenia.

Jeśli zależy Ci na efektownym wykończeniu kuchni, sprawdź też nasz artykuł Nowoczesna kuchnia w zabudowie – jakie urządzenia wybrać.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Waga bagażowa od jakiegoś czasu stała się podstawowym gadżetem wszystkich osób często latających samolotami.
Zobacz więcej   
 

Szeroki wybór sufitowych i ściennych uchwytów do projektora znajdziesz w ofercie RTV EURO AGD.


Zobacz więcej   
 Nowoczesne watomierze znajdziesz w ofercie RTV EURO AGD.
Zobacz więcej   

Znajdź nas